آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • رونق خرید نقدی از مبدأ تولید

  دنیای اقتصاد: تشکل‌های صنعتی از رونق خرید نقدی از مبدا تولید خبر می‌دهند. تغییر فرم دادوستدهای صنعتی از نسیه‌فروشی به نقدی، منجر به رونق تولید شده و فعالان صنعتی از این وضعیت راضی هستند. این خبر عملا مهر تاییدی بر داده‌هایی است که در ماه‌های اخیر در مورد صورت وضعیت تولید اعلام شده است. روزگذشته تشکل‌های صنعتی در نشستی مشترک در وزارت «صمت» اعلام کردند اگرچه مشکل تخصیص ارز برای برخی از شرکت‌های تولیدی همچنان پابرجاست، اما مشکل نقدینگی به‌دلیل عبور از نسیه‌فروشی رفع و عملکرد آنها نسبت به گذشته بهتر شده است.
 • بررسی وضعیت تجارت زعفران

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌مدیره گروه شرکت‌های زعفران سحرخیز با بیان اینکه ایران بزرگ‌ترین تولید‌کننده زعفران در دنیا است، گفت: ارزش افزوده صادرات زعفران بسته‌بندی، نزدیک به پنج برابر زعفران فله است.
 • نشست قریب‌الوقوع شی و ترامپ

  دنیای‌اقتصاد: شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین، تصمیم دارد در نشست «گروه ۲۰» که آخر این هفته در ژاپن برگزار می‌شود شرکت و با همتای آمریکایی خود دیدار کند؛ نشستی که به‌منظور پایان دادن به جنگ‌ تجاری حدود یک ساله غول‌های اقتصادی دنیا و دستیابی به توافق تجاری جامع صورت خواهد گرفت.
 • برگزاری نمایشگاه بین‌المللی صنایع آشپزخانه در تهران

  گروه بنگاه‌ها: هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر، ۹ تا ۱۲ تیرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. به گزارش «روابط‌ عمومی ستاد برگزاری هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر» فرهاد امینیان، رئیس ستاد برگزاری این نمایشگاه، با بیان اینکه حدود ۲۵۰ شرکت داخلی و خارجی در این نمایشگاه حضور دارند، گفت: همزمان با برگزاری نمایشگاه یادشده، نمایشگاه بین‌المللی کاشی و سرامیک نیز برگزار خواهد شد.
 • کاهش وابستگی به واردات قهوه

  گروه بنگاه‌ها: به‌رغم مصرف بالای قهوه در کشور، هنوز نیازمند واردات این محصول از خارج هستیم. با وجود این، یک شرکت داخلی سعی کرده تا میزان وابستگی کشور به این ماده مهم غذایی را کاهش دهد. علیرضا گل محمدی، مدیر مارکتینگ شرکت عسل دخت شهد به «دنیای‌اقتصاد» گفت: در بازار داخل دچار کمبود قهوه هستیم؛ چون محصولاتی که قبلا وارد می‌شدند در حال حاضر به‌راحتی وارد نمی‌شوند و ما سعی کردیم با بسته‌بندی‌های استاندارد، کمبود قهوه بازار را جبران کنیم. وی افزود: متاسفانه ایران شرایط کشت و تولید دانه قهوه را ندارد و در حال حاضر از ۲۰ کشور جهان دانه سبز قهوه وارد می‌کنیم، صنعت قهوه از دانه تا عرضه به‌صورت قهوه بسیار پیچیده است و شرکت عسل دخت شهد تمام این مراحل از دانه سبز تا قهوه را در ایران انجام می‌دهد. گل محمدی در رابطه با فعالیت شرکت گفت: در واقع ما دانه سبز قهوه را از کشورهای تولیدکننده خریداری کرده و کلیه فرآیندهای تولید قهوه را در ایران انجام می‌دهیم، آسیاب و بسته‌بندی همگی توسط این شرکت در ایران انجام می‌شود. وی همچنین از تولید انواع قهوه‌های ترک، فرانسه و کپسول قهوه به‌عنوان سایر محصولات این شرکت نام برد.

بیشتر