• رونق تولید در آمار شامخ

  دنیای‌اقتصاد: بررسی شاخص مدیران خرید در دو بخش «صنعت» و «اقتصاد» از بهبود وضعیت در هر دو حوزه حکایت دارد. شامخ کل اقتصاد ایران در بهمن‌ماه ۱۳۹۹ رکوردشکنی کرد و با عبور از مرز ۵۰ واحد، به ۷۳/ ۵۳ واحد رسید؛ این رقم بالاترین میزان در ۱۷ دوره محاسبه شامخ کل است. همچنین در این ماه شامخ بخش صنعت نیز به بالاترین رقم در ۹ ماه گذشته رسیده و ۳۷/ ۵۸ واحد اعلام شده است که نشان می‌دهد در این ماه شرایط نسبتا‌ مساعدی برای رونق فعالیت‌های اقتصادی رقم خورده است. بر اساس نظر فعالان اقتصادی در بهمن‌ماه، اکثر صنایع همراه با افزایش سفارش‌های داخلی و خارجی، در وضعیت رونق قرار گرفتند و شاخص صادرات بعد از مدت‌ها با اندکی رونق روبه‌رو شد که آمارهای گمرک نیز موید آن است.
 • گذار از ذخایر سطحی معادن به ذخایر عمیق

  دنیای اقتصاد: در سومین روز از یازدهمین همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و سنگ‌آهن ایران میزگردی تخصصی درخصوص بررسی مهم‌ترین مسائل روز صنعت فولاد و صنایع وابسته برگزار شد که در آن به بررسی توسعه اکتشافات ذخایر جدید سنگ آهن،‌ لزوم توجه ویژه و استفاده از تکنولوژی‌های روز و راه‌اندازی معادن راکد پرداخته شد. در این میزگرد بر دستیابی به ذخایر عمقی معادن و استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا و ارتباط‌گیری با دانشگاهیان و متخصصان این حوزه تا‌کید شد.
 • نسخه‌های متنوع برای بخش‌های متفاوت زنجیره فولاد

  دنیای‌اقتصاد: توجه به پویایی‌های تولید در زنجیره فولاد، مهم‌ترین رکن تدوین دستورالعمل‌ها و شیوه‌نامه‌های این حوزه است. اردشیر سعدمحمدی سرپرست جدید معاونت معدن و صنایع معدنی وزارت صمت با تکرار این موضوع از لزوم بازنگری در تنظیم زنجیره فولاد خبر داد و گفت: تولید فولاد ۳۰ میلیون تن و میزان مصرف آن ۱۵ میلیون تن است. سهم تولید شمش، حدود ۲۰ میلیون تن و میزان مصرف داخلی حدود ۱۲ میلیون تن است ولی در بخش اسلب، میزان تولید و نیاز کشور در یک محدوده است.
 • جایگزینی پساب با آب در مدیریت فضای سبز تهران

  دنیای‌اقتصاد: وزیر نیرو از احتمال جایگزینی پساب با آب در حجم گسترده در فضای سبز تهران برای بهبود وضعیت زیست‌محیطی شهر خبر داد. رضا اردکانیان اعلام کرد: تلاش می‌شود با کمک شورای اسلامی و شهرداری تهران و توافقی که با شرکت آب و فاضلاب استان تهران و شرکت آب منطقه‌ای صورت گرفته بتوان حتی بیش از مقداری که اکنون شهرداری تهران از آب خام استفاده می‌کند، پساب مناسب در اختیار شهرداری قرار داده شود.
 • آمار ۱۱ ماهه تجارت در بازار ورق‌های فولادی

  دنیای‌اقتصاد: آمار و ارقام صادرات و واردات انواع ورق‌های فولادی در ۱۰ماه نخست امسال مشخص شد. صادرات ورق گرم فولادی در ۱۰ ماه امسال به رقم ۴۷۶ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴۶۷ هزار تن بود، افزایش ۲ درصدی نشان می‌دهد. به گزارش «ایرنا»، واردات ورق گرم فولادی نیز در دوره مزبور به میزان ۳۰۸ هزار تن بود که نسبت به ۱۰ ماه سال ۹۸ که ۶۷ هزار تن بود، افزایش ۳۶۰ درصدی دارد. جداول آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران نشان می‌دهد، صادرات ورق سرد در دوره این گزارش به رقم ۲۶ هزار تن رسید و در مقایسه با ۱۰ ماه ۹۸ که ۱۱۰ هزار تن بود، کاهشی به میزان ۷۶ درصد را نشان می‌دهد. ضمن اینکه واردات ورق سرد هم در دوره ۱۰ ماه ۹۹ رویه افزایشی داشت و نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۹۳ درصدی، رقم ۲۲۶ هزار تن را ثبت کرد. سال گذشته در مدتی مشابه، ۱۱۷ هزار تن ورق سرد وارد کشور شده بود. همچنین امسال در مدت ۱۰ ماه صادرات ورق پوشش‌دار افزون بر ۷۳ هزار تن بوده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال که ۱۳۶ هزار تن بود، کاهش ۴۶ درصدی دارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد برخلاف صادرات، واردات ورق پوشش‌دار در مدت مزبور با ۱۸ درصد رشد نسبت به ۱۰ ماه ۹۸ رقم ۱۹۲ هزار تن را ثبت کرد، ضمن اینکه در ۱۰ ماهه سال گذشته به میزان ۱۶۳ هزار تن از این نوع ورق وارد شده بود.
 • زنگ خطر صادرات فولاد در ۱۴۰۰

  کیوان جعفری طهرانی/ تحلیلگر ارشد بین‌المللی صنایع معدنی
  اقتصاد جهان در دهه پیش‌رو آبستن تحولات بسیاری است. به جز مسائلی نظیر گرمایش زمین و پاندمی، عبور دو اقتصاد بزرگ آسیایی از ایالات‌متحده آمریکا در افق ۲۰۲۵ و ۲۰۲۸ مهم‌ترین موضوعی است که تحلیل اقتصاد و به‌ویژه بخش فولاد را حائز ویژگی‌های خاصی می‌کند. برآوردهای اولیه نشان می‌دهد چین تا سال ۲۰۲۵ و هندوستان در فاصله ۲۰۲۸ تا ۲۰۳۰ با عبور از اقتصاد آمریکا، به بازیگران شماره یک و دو جهان در این حوزه تبدیل می‌شوند. این بین انتشار اخباری درخصوص توسعه همکاری‌های دوجانبه چین و هند ابعاد این ماجرا را پیچیده‌تر کرده است. شباهت پیدا کردن نحوه تنظیم بازار و تغییر تعرفه در بخش‌های بسیاری از جمله قراضه در ماه‌های گذشته از سوی دو کشور موید همین نکته است.
 • مزایده بزرگ معادن؛ نیمه دوم فروردین ماه

  دنیای‌اقتصاد: جایگزینی معدن و درآمدهای حاصل از آن با بخش نفت به‌عنوان راهبرد تا‌زه‌ای است که وزارت صمت اجرای آن را در دستور کار قرار داده است. در این راستا محدوده‌های بلوکه‌شده معدنی در سراسر کشور از طریق مزایده عمومی و در چارچوب اختیارات قانونی وزارت صمت، واگذار خواهد شد. به گزارش شاتا، یکی از سیاست‌های اصلی وزارت صمت، استفاده از ظرفیت‌های معطل‌مانده در بخش‌های مختلف صنعت، معدن و هدایت هدفمند منابع و جذب سرمایه در راستای بهره‌وری از این ظرفیت‌هاست. محدوده‌های مشکل‌دار از نظر منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست که هنوز موفق به اخذ استعلام‌های سازمان‌ها و ارگان‌های دیگر نشده‌اند، در مزایده بزرگ معادن متروکه کشور که نیمه دوم فروردین ۱۴۰۰ برگزار می‌شود، عرضه نمی‌شوند.
 • افزایش ۳۴ درصدی تولید فرش دستباف در ۱۰ ماه امسال

  دنیای‌اقتصاد: رئیس مرکز ملی فرش ایران از افزایش ۴/ ۱۶ درصدی وزن صادرات فرش دستباف در ۹ ماه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال خبر داد. به گزارش شاتا، فرحناز رافع با بیان این مطلب، افزود: در ۹ ماه امسال بیش از ۲ هزار و ۷۶۴ تن فرش دستباف ایران به کشورهای هدف صادر شده است که این رقم در مدت مشابه پارسال بیش از ۲ هزار و ۳۶۶ تن بوده است. وی با بیان اینکه بیش از ۲ میلیون نفر در حوزه فرش دستباف مشغول کار هستند، گفت: ۶۰ درصد از این شاغلان، قالیبافان مستمر، ۳۱ درصد قالیبافان فصلی و ۹ درصد در زمینه مشاغل جانبی فرش دستباف مشغول کار هستند. رئیس مرکز فرش ایران با اعلام اینکه امسال ۲۶۱ هزار و ۶۴ نفر قالیباف بیمه تامین اجتماعی شده‌اند، تصریح کرد: پیش‌بینی برای ۲۰ درصد افزایش بیمه شدگان در سال ۱۴۰۰ به تعداد ۳۱۳ هزار نفر با تخصیص مبلغ تقریبا یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان انجام شده است.
 • رونق تولید با اهرم سیاست ارزی

  دنیای‌اقتصاد: اهرم ارزی توانست صنعت لوازم‌خانگی را احیا کند. اعلام رسمی عبور تولید ۱۱ماهه لوازم‌خانگی از مرز ۱۴ میلیون دستگاه از سوی مقامات وزارت صمت شاهدی مهم برای این ادعاست که سرکوب نرخ ارز تنها به رشد واردات برندهای خارجی و کاهش محبوبیت محصولات داخلی منجر خواهد شد. سیاستی که ناشی از یک خطای ذهنی است و تکرار هرباره آن جز صنعت‌زدایی و گسترش قاچاق حاصلی در پی نداشته است. این خطا امسال از سوی سیاست‌گذار تکرار نشد و در مدتی کوتاه، فواید بسیاری در پی داشت. یکی از این فواید، مطلوبیت بیشتر خرید کالای داخلی در مقایسه با محصولات خارجی بود که نمود آن به عینه در بازار لوازم‌خانگی مشهود است.
 • مکاتبه وزیر با معاون اول برای تعیین تکلیف برنج‌های دپو

  دنیای‌اقتصاد: بعد از چهار ماه کشمکش و به توافق نرسیدن دستگاه‌های مختلف بر سر استاندارد ۱۲۷ برنج که منجر به ترخیص نشدن انواع محموله‌های برنج وارداتی و دپو شده در بنادر شده، در نهایت کار به دفتر ریاست جمهوری کشیده شد و وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهور خواستار تمدید به تعویق افتادن اجرای استاندارد ۱۲۷ برنج تا‌ پایان ماه رمضان شده است. به گزارش «ایسنا»، حجم برنج‌های دپو شده در گمرک و بنادر تا‌ آبان امسال به بیش از ۲۰۰ هزار تن رسید که برای ترخیص آن چنین حاشیه‌هایی نیز ایجاد شد؛ به‌طوری که صاحبان کالا به دلایلی از جمله تا‌مین نشدن ارز امکان ترخیص نداشته و حتی اعلام کردند که کالاها تا‌ مرز فاسد شدن هم پیش رفته است، ولی سرانجام بعد از رایزنی‌های صورت گرفته این مشکل برطرف و ترخیص برنج‌های وارداتی از سر گرفته شد.
 • کمک «دخانیات» به زلزله‌زدگان سی‌سخت

  گروه شرکت‌ها: شرکت دخانیات ایران در پی وقوع زلزله در شهر سی‌سخت و در راستای ایفای مسوولیت‌های اجتماعی خود، ۵/ ۱ میلیارد ریال به آسیب‌دیدگان این حادثه ناگوار کمک کرد. به گزارش «روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت دخانیات ایران»، به‌منظور ابراز همدلی و همدردی با آسیب‌دیدگان زلزله اخیر شهر سی‌سخت استان کهگیلویه و بویراحمد و تامین بخشی از مایحتاج ضروری و مورد نیاز، کمک‌های غیر نقدی شرکت دخانیات ایران به این شهر ارسال شد. براساس این گزارش، این اقدام با دستور افضلی، مدیر عامل و نایب رئیس هیات‌مدیره انجام شد. این اقلام در قالب ۲۵۰ تخته پتو، هزار قالب صابون، ۲۵۰ کیسه برنج، ۵۰۰ حلب روغن، ۵۰۰ بسته قند، ۵۰۰ بسته چای و ۵۰۰ قوطی رب گوجه فرنگی در خودروی‌های سنگین شرکت بارگیری و به منطقه زلزله‌زده ارسال شد.
 • توزیع کالاهای شب عید در شبکه منتخب

  دنیای‌اقتصاد: قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد از ۲۰ اسفند برای مقاطع شب عید و رمضان از طریق شبکه منتخب توزیع، فروشگاه‌های منتخب و اصناف، کالاهای ضروری شب عید منظم توزیع خواهد شد. به گزارش «ایسنا» محمد صادق مفتح در برنامه «تیتر امشب» با اشاره به افزایش تقاضای برخی از کالاها در آستانه شب عید و ماه رمضان گفت: به‌دلیل نزدیکی دو مناسبت نوروز و ماه رمضان، برنامه‌ریزی مشترکی برای عرضه کالا به قیمت مناسب و منصفانه که تولیدکننده هم متضرر نشود برای هر دو مناسبت در حال انجام است. اما قیمت‌گذاری بدون در نظر گرفتن مکانیزم عرضه و تقاضا کار بیهوده‌ای است.
 • خطر سوختن فرصت انقلاب صنعتی چهارم

  دنیای‌اقتصاد: چرا ایران از کاروان توسعه صنعتی جا ماند؟ این پرسشی است که بازوی پژوهشی وزارت صمت سعی کرده در گزارشی کوتاه به آن پاسخ دهد. موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی در این پژوهش ضمن تجزیه و تحلیل توسعه صنعتی ایران از زاویه تاریخ و انقلاب‌های چهارگانه، ریشه‌های ناتوانی کشور در تبدیل شدن به یک قطب صنعتی را «هرج‌ومرج‌های سیاسی» و «جنگ و منازعات مرزی» اعلام کرده و هشدار داده تمامی کانال‌های انتقال و یادگیری برای کسب فواید دور چهارم انقلاب صنعتی برای ایران مسدود است.
 • آغاز عملیات احداث نورد سرد صنایع فولاد شهریار تبریز

  گروه شرکت‌ها: بهره‌برداری از افزایش ظرفیت تولید و واحد اسید‌شویی خط گالوانیزه همزمان با عملیات احداث کارخانجات نورد سرد شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز وابسته به گروه صنعتی پارس ساختار با حضور جمعی از مسوولان کشوری و استانی آغاز شد. کارخانجات نورد سرد شرکت صنایع فولاد شهریار تبریز وابسته به گروه صنعتی پارس ساختار با سرمایه‌گذاری ‌هزار میلیارد تومانی در زمینی به مساحت ۵۰ هزار مترمربع و زیربنای حدود ۳۰ هزار مترمربع در مدت ۱۸ ماه احداث می‌شود. استاندار آذربایجان شرقی نیز در این مراسم گفت: امروزه صنعت برق کشور و استان ما بیشتر از هر چیز نیاز به توسعه خطوط انتقال فوق توزیع و پست‌های توزیعی دارد که گروه صنعتی پارس ساختار و شخص آقای مهندس اباذر، رئیس هیات عامل این گروه صنعتی و مبتکر و مجری خطوط فوق توزیع با دکل‌های تک پایه بتنی در شرکت پارس ساختار قدم‌های بزرگی در این زمینه برداشته است.
 • امتیازات تازه در انتظار شهرک‌های صنعتی غیردولتی

  دنیای اقتصاد: یک پیشنهاد تازه به دولت مبنای قرارگیری شهرک‌های صنعتی غیردولتی در شمول مزایای شهرک‌های صنعتی دولتی شده است. این پیشنهاد که هم‌اینک در دفتر هیات‌دولت، منتظر تعیین تکلیف توسط کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط‌زیست است، می‌تواند مزایای بسیاری از جمله حذف مالیات و معافیت از عوارض شهرداری‌ها را برای شهرک‌ها و نواحی صنعتی خصوصی و غیردولتی به همراه آورد. برای اینکه چنین امتیازی به این مناطق احیا شود، باید روال اداری و مسیر قانونی کار طی شود. در همین راستا وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران) در راستای شمول شهرک‌ها و نواحی صنعتی غیردولتی از مزایای شهرک‌های صنعتی و با توجه به اینکه این امر نیازمند مستلزم اضافه کردن این طرح‌ها به مصادیق بند (ز) آیین‌نامه اجرایی قانون اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها است، پیشنهاد اصلاح بند مذکور از آیین نامه اجرایی قانون یاد شده را برای سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت ارائه کرده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر