آرشیو روزنامه شماره ۴۵۲۸ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۵۲۸

 • هفت خوان رقابت لجستیکی

  دنیای اقتصاد: نگاهی به جایگاه ایران در شاخص‌های مرتبط با حوزه لجستیک به‌خوبی بیانگر ضعف عملکردی کشور در این زمینه و عدم توسعه زیرساخت‌های لجستیکی است. براساس آخرین گزارش بانک‌جهانی، ایران در شاخص عملکرد لجستیک سال ۲۰۱۸، دارای نمره ۸۵/ ۲ از ۵ (بهترین وضعیت) است و جایگاه ۶۴ را در میان ۱۶۰ کشور به خود اختصاص داده است. هر چند مقایسه این آمار با وضعیت کشور در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر وضعیت ایران در بخش لجستیک بهبود یافته، اما در قیاس با متوسط نمره و رتبه کشور در شاخص مذکور طی سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۲ که به‌ترتیب ۷۱/ ۲ و ۸۱ است، ایران در حوزه لجستیک پیشرفت چندانی نداشته و از زیرساخت‌های لجستیکی کارآمد برخوردار نیست.
 • گستردگی صادرات فولاد ژاپن در جهان

  لیلا نیلفروشان عضو گروه مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین‌المللی فولادتکنیک
  ژاپن را می‌توان دومین صادر‌کننده بزرگ فولاد در جهان نامید. ژاپن حدود ۸ درصد از صادرات فولاد جهان را در سال ۲۰۱۷ به خود اختصاص داده است. حجم صادرات این کشور در حدود نیمی از صادرات بزرگ‌ترین تولیدکننده و صادرکننده فولاد جهان یعنی چین است. اما از سوی دیگر ارزش صادرات چین تنها ۴درصد از ارزش کل صادرات کالاهای فولادی صادر شده ژاپن در سال ۲۰۱۷ بوده است.
 • آخرین وضعیت پرونده جریمه مشترکان پرمصرف

  ایسنا: به گفته معاون وزیر نیرو، در حال حاضر مصوبه افزایش تعرفه مشترکان پرمصرف آب و برق در هیات دولت قرار دارد و همچنان در حال طی کردن مراحل خود است، اما اصلاح تعرفه در آینده بسیار نزدیک، صورت خواهد گرفت. محسن بختیار با تاکید بر اینکه براساس برنامه زمان‌بندی شده، قرار بود این مساله در اول دی‌ماه ۹۷ مشخص شود، اظهار کرد: در حال پیگیری‌های لازم برای اجرای سریع این طرح هستیم و انتظار داریم که همکاری بیشتری در این بخش صورت بگیرد.
 • آمادگی تفویض تصدی‌های قابل واگذاری به خانه‌های صنعت و معدن

  شاتا: معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: با همفکری با خانه‌های صنعت و معدن برخی از تصدی‌های قابل واگذاری وزارتخانه، تفویض می‌شود. سعید زرندی در نشست با تعدادی از روسای خانه‌های صنعت و معدن استان‌ها که به منظور بررسی چگونگی تفویض اختیارات قابل واگذاری در محل وزارتخانه برگزار شد افزود: با همفکری و تفاهم با خانه‌های صنعت و معدن، برخی محورهای قابل تفویض مشخص می‌شود و به‌صورت آزمایشی در چند استان اجرایی می‌شود و بعد از مدتی در تمام کشور انجام خواهد شد.
 • مطالبات ۳۰ هزار میلیارد تومانی صنعت برق از دولت

  دنیای اقتصاد: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی توانیر با بیان اینکه مطالبات صنعت برق از دولت بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان است از رسوب حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان از مطالبات صنعت برق در سازمان هدفمندی خبر داد. به گزارش پایگاه خبری توانیر، مصطفی رجبی‌مشهدی با اشاره به تکلیف صنعت برق برای به مدار آوردن هزار کیلومتر خط جدید انتقال و فوق توزیع و بیش از ۴۰ پست قدرت تا تابستان ۹۸ گفت: مطالبات صنعت برق از دولت بابت مابه‌التفاوت نرخ تکلیفی و قیمت تمام‌شده برق بالغ بر ۳۰ هزار میلیارد تومان است که می‌تواند بخش عمده‌ای از مطالبات پیمانکاران و شرکت‌های تولید‌کننده برق را جبران کند. رجبی‌مشهدی در تبیین وضعیت نقدینگی صنعت برق گفت: با توجه به رسوب حدود ۱۷۰۰ میلیارد تومان از مطالبات صنعت برق در سازمان هدفمندی، طرحی از سوی مجلس شورای اسلامی برای جلوگیری از رسوب مطالبات در سال جاری به تصویب رسید که بر مبنای آن مبالغی که به سازمان هدفمندی واریز می‌شود، طی دو هفته عینا به صنعت برق باز ‌گردد و امیدواریم با پیشنهادهایی که برای اصلاح تبصره ۱۴ در بودجه ۹۸ ارائه شد این مشکل نیز برطرف شود و بتوانیم عقب‌ماندگی طرح‌های انتقال شبکه برق کشور را حل و فصل کنیم.

بیشتر