آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۴۴۴

 • بازار جدید جذب نقدینگی

  دنیای اقتصاد: بازار جدید جذب نقدینگی شکل گرفت. همزمان با مجوز ستاد تنظیم بازار و تایید سازمان حمایت از روز گذشته فاز اول پیش‌فروش لوازم خانگی آغاز شد. اجرای این طرح با هدف رفع نگرانی مصرف‌کنندگان و جبران کمبود کالا در بازار از یکسو و جذب نقدینگی برای بنگاه‌های تولیدی در دستور کار قرار گرفته است. بر این اساس طرح پیش‌فروش ۱۶۰ مدل محصول لوازم خانگی شامل یخچال، فریزر، ماشین لباسشویی، اجاق گاز، تلویزیون و تا سقف ۵۰ هزار دستگاه آغاز شد. این طرح به مدت محدودی اجرا خواهد شد؛ به‌نحوی‌که برای هر کالایی که سقف فروش پر شود، سایت بسته می‌شود و مصرف‌کنندگان می‌توانند برای مرحله بعدی، درخواست خود را ثبت کنند. با توجه به اینکه در مرحله اول همه مبلغ کالا از مشتری دریافت می‌شود و در زمان تحویل مابه‌التفاوت قیمتی دریافت نخواهد شد، پیش‌بینی استقبال بیشتر از این طرح محقق شد؛ به‌طوری‌که ظرفیت فروش با سررسید تحویل مهرماه با نرخ تخفیف یک درصد در اولین روز ثبت‌نام در ساعات اولیه تکمیل شد. البته با تکمیل ظرفیت تحویل مهر ماه، متقاضیان امکان انتخاب زمان دریافت کالا در فاصله زمانی ماه‌های آبان ۹۷ تا فروردین ۹۸ را دارند و از تخفیف‌های حداقل ۲ درصد تا حداکثر ۱۲ درصدی بهره‌مند خواهند شد.
 • دو انتقاد به شیوه آزادسازی پهنه‌های معدنی

  دنیای اقتصاد: کند بودن سرعت اینترنت و فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم برای درج آنلاین اطلاعات متقاضیان ثبت مناطق پرامید معدنی و در عین حال عدم دسترسی به اطلاعات شرکت‌هایی که موفق به ثبت این مناطق شدند، انتقادهایی بود که فعالان معدنی از عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتند. به‌گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران طی نشستی با حضور نایب‌رئیس اتاق ایران و مدیرکل اکتشافات معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، شیوه آزادسازی مناطق پرامید معدنی در پهنه‌های شناسایی شده را مورد بررسی قرار داد.
 • آثار شفافیت بر اقتصاد

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق ایران
  در طول دو دهه گذشته محیط اقتصاد جهانی به‌صورت فزاینده‌ای پویا شده و تغییرات عمده‌ای در آن رخ داده است به‌طوری‌که یکپارچگی اقتصاد جهانی در ابتدای قرن بیستم میلادی از ۱۰ درصد، اکنون به بیش از ۵۰ درصد رسیده است. بنابراین سیاست‌گذاران و متصدیان کشور برای نیل به موفقیت باید به واقعیت‌های جدید اقتصاد جهانی توجه کرده و همسو با تغییرات نظام اقتصاد جهانی حرکت کنند.
 • هرمزگان رکورددار خشک‌ترین استان کشور

  دنیای اقتصاد: آمارهای بارندگی استانی برای سال آبی گذشته نشان می‌دهد هرمزگان رکورددار خشک‌ترین استان کشور در سال آبی ۹۷-۹۶ بوده است. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، براساس آمار بارندگی تجمعی استانی، در سال آبی ۹۷-۹۶، میزان بارش در کل کشور ۱۷۱ میلی‌متر بوده که در مقایسه با متوسط بلندمدت ۵۰ سال اخیر، از ۳۱ درصد کاهش برخوردار بوده است. بر اساس این گزارش، در سال آبی ۹۷-۹۶ در استان سیستان و بلوچستان ۲۷ میلی‌متر بارش ثبت شده که در مقایسه با متوسط بلندمدت ۷۵ درصد کاهش داشته است. بر همین اساس، استان هرمزگان با ۷۶ درصد کاهش در سال آبی گذشته نسبت به سال آبی ۹۶-۹۵، رکورددار خشک‌ترین استان کشور از لحاظ میزان بارندگی محسوب می‌شود.
 • واردات فولاد به ترکیه سهمیه‌بندی شد

  دنیای اقتصاد: بنابر اسناد منتشرشده از سوی سازمان تجارت جهانی(WTO)، ترکیه قرار است سهمیه‌های جدیدی را در رابطه با میزان واردات فولاد اعمال کند.
 • ورود نیروگاه‌های تجدیدپذیر به صادرات برق

  دنیای اقتصاد: به‌گفته وزیر نیرو امکانی برای سرمایه‌گذاران انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم شده است تا بتوانند نسبت به انعقاد قراردادهای صادرات برق به کشورهای همسایه اقدام کنند.

بیشتر