شماره روزنامه ۴۵۵۲
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۴۰۳

 • گام دوم برای تولید آسان

  دنیای اقتصاد: متولیان دولتی پس از در نظر گرفتن معافیت‌های ارزی برای برخی تولیدکنندگان در راستای ترخیص کالا، در دومین گام این امکان را برای بنگاه‌های تولیدی در نظر گرفتند تا علاوه بر حقوق ورودی گمرک، در مالیات ارزش افزوده نیز از ضمانت‌نامه بانکی در راستای ترخیص نسیه کالا استفاده کنند.
 • برآورد مالی مهار خاموشی‌ها

  دنیای اقتصاد: برآوردهای مالی برای بسته‌شدن پرونده‌ خاموشی‌ها در کشور حاکی از آن است که برای مختومه شدن این پرونده حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد برای مهار خاموشی‌ها در کشور باید حدود ۲۵ نیروگاه جدید ساخته شود تا بتوان ۵ هزار مگاوات برق تولید کرد. این در حالی است که در سازوکار وزارت نیرو برای تامین برق علاوه بر ساخت نیروگاه، مدیریت مصرف برق به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها برای مهار خاموشی‌ها در نظر گرفته شده است.
 • تبعات یک اشتباه تکراری

  کامران محمدی
  بحران ارزی امسال که ناشی از اشتباه تکراری ثابت نگه داشتن نرخ ارز در سالیان گذشته، همچنین رفتار آمریکا در قبال برجام بود دولت را یک بار دیگر غافلگیر کرد. عجیب نیست که دولتمردان در مواجهه با این اتفاق دست به تمهیدات فوری زدند، ولی عجیب است که بسیاری از اشتباهات دولت دهم، در بهمن ماه ۱۳۹۰ توسط تیم اقتصادی دولت آقای روحانی عینا تکرار شد با این تفاوت که این بار عواقب وخیم تری بر جای ماند.
 • تصویر تجارت با اروپا در نیمه اول ۲۰۱۸

  دنیای اقتصاد: تصویر کلی تجارت ایران با اروپایی‌ها در نیمه اول سال ۲۰۱۸ حاکی از بهبود و توسعه روابط اقتصادی و تجاری است. در نیمه اول سال جاری میلادی مبادلات تجاری اتحادیه اروپا با ایران با رشد ۸ درصدی همراه شده است، موضوعی که می‌تواند نشانگر تداوم همکاری‌ها و علاقه اروپایی‌ها برای افزایش مناسبات تجاری‌شان با ایران باشد.
 • بسته حمایت از صنایع کوچک و متوسط به‌زودی تصویب می‌شود

  ایسنا: معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی اعلام کرد: بسته حمایت از صنایع کوچک و متوسط به‌زودی تصویب و برای اجرا ابلاغ می‌شود.

بیشتر