آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۹۷

 • مصارف دلاری در فاز احتیاط

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت در دو نشست جداگانه ضمن بررسی تحولات ارزی کشور اعلام کرد با اقدام‌های انجام شده، اکنون ذخایر قابل قبولی در حوزه کالاهای اساسی در کشور وجود دارد‌، اما در مورد منابع ارزی باید با احتیاط عمل کنیم. اظهار نظر مطرح شده از سوی محمد شریعتمداری در حالی است که پیش از این بارها کارشناسان و فعالان اقتصادی نسبت به توزیع دلار ارزان برای تمام کالاها در شرایط کنونی هشدار داده و اعلام کرده بودند که باید دلار ارزان تنها در اختیار کالای اساسی قرار گیرد و سایر کالاها ارز مورد نیاز خود را از بازار دوم تامین کنند.
 • برنامه ضدتحریم ترانزیت کالا

  دنیای اقتصاد: خروج آمریکا از برجام و اعمال دو مرحله‌ای تحریم‌ها، بخش بنادر و کشتیرانی کشور را نیز بی‌نصیب نخواهد گذاشت. در این میان به اعتقاد تحلیلگران اقتصادی این فضای تجارت بین‌المللی خواهد بود که بیش از سایر حوزه‌های بندری و کشتیرانی در معرض تغییرات و دستخوش برخی کاستی‌ها خواهد شد. معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوری کشور، توقف و محدودیت تردد خطوط کشتیرانی به بنادر ایران را محتمل‌ترین صدمه و آسیبی می‌داند که ممکن است در طول اجرایی شدن تحریم‌ها به وقوع بپیوندد.
 • افزایش آگاهی و شفافیت راه مبارزه با فساد

  مينا علي اسلام
  تازه‌ترین گزارش سازمان شفافیت بین‌الملل درباره شاخص ادراک فساد که در پایان سال ۲۰۱۷ منتشر شد، بیانگر آن است که ایران با یک پله صعود نسبت به سال قبل از آن، از بین ۱۸۰ کشور مورد بررسی، در رتبه ۱۳۰ قرار گرفته است. این گزارش نشان می‌دهد که بیشتر کشورهای جهان پیشرفتی در زمینه کاهش فساد نداشته‌اند یا اینکه پیشرفتی بسیار اندکی داشته‌اند.
 • ۴ دلیل گرانی کاغذ

  خبرگزاری تسنیم: مدیر کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت فرهنگ و ارشاد گفت: ۱۰۵ هزار تن کاغذ با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی به‌زودی از گمرک کشور ترخیص می‌شود.
 • جایگاه ایران در معرفی برندهای جهانی

  گروه بنگاه‌ها: در نشست هم‌اندیشی انجمن ملی برند اعلام شد که ایران جایگاه مناسبی در این بخش ندارد. به گزارش خبرنگار «دنیای اقتصاد»، در این جلسه که به میزبانی شرکت صنایع شیر ایران (پگاه) برگزار شد، محمدرضا مودودی، معاون سازمان توسعه تجارت با اشاره به اینکه تشکلی در حال شکل‌گیری است که مسیری طولانی در پیش دارد، گفت: انجمن باید با اضافه شدن برندهای جدید سهم بیشتری را در تصمیمات کلان کشور به عهده بگیرد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر