آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۷۳

 • دو هفته بحرانی برق با سه رکورد

  دنیای اقتصاد: رکورد مصرف برق در کشور برای سومین بار متوالی در تابستان سال ۹۷ شکسته شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد روزهای ۲۰، ۱۹ و ۱۱ تیرماه امسال، به‌ترتیب بیشترین رکورد مصرف برق طی بازه ۱۰ روزه را از آن خود کرده‌اند. پیک مصرف برق در حالی ۲۰ تیرماه رکورد بی‌سابقه ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات را ثبت کرد که ظرفیت تولید برق تابستان امسال ۵۷ هزار مگاوات است و به‌گفته متولیان نیرو ادامه روند هشداردهنده فعلی، شبکه برق را در معرض خاموشی سراسری قرار خواهد داد.
 • تصویب عوارض صادراتی برای مواد خام

  دنیای اقتصاد: عوارض صادراتی مواد معدنی خام یا مواد معدنی دارای ارزش افزوده پایین از سوی شورای اقتصاد برای ۱۲ گروه معدنی به تصویب رسید. براساس این مصوبه که به درخواست وزارت صنعت، معدن و تجارت به شورای اقتصاد ارائه شده بود تعرفه‌های صادرات مواد معدنی خام یا دارای ارزش افزوده پایین به استناد ماده ۳۷ قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور به تصویب رسیده است.
 • فشار مالیاتی از تولید برداشته شود

  شاتا: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه تامین درآمد برای دولت مهم است اما فشار به تولیدکننده در دوره‌ای که فشارهای خارجی اعمال می‌شود، باید به حداقل برسد تا بتواند تولیدش را انجام دهد، گفت: در شرایط کنونی نباید مالیات واحدهای تولیدی افزایش پیدا کند و باید حمایت از تولید در دستور کار قرار گیرد.
 • ۶ باور اشتباه در مورد برق

  مسعود خانی کارشناس اقتصاد برق
  این روزها افزایش دما با کمبود و نوسان برق همراه شده و به‌ویژه تعطیلی ادارات در استان خوزستان و تغییر ساعات کاری در برخی استان‌ها و در تهران برای کمک به تامین برق در تابستان، موجب شده مسائل و مشکلات صنعت برق کشور در صدر اخبار و تحلیل‌های صاحب‌نظران، رسانه‌ها و مردم قرار گیرد. اما در میان این تحلیل‌ها بعضا مواردی اشاره و مکررا تکرار می‌شود که چندان مبنای علمی و واقعی ندارد و چه‌بسا با این تکرارها مبدل به باورهایی در اذهان جامعه شود.
 • قطع دست واسطه‌ها از صادرات

  دنیای اقتصاد: راه صادرات از طریق واسطه‌ها به بن بست خواهد رسید. این وعده را معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اجرای مصوبه جدید صادراتی دولت به منظور الزام به صادرات تنها از مسیر تولیدکننده اصلی می‌دهد. بر اساس این مصوبه، از این پس واسطه‌ها نمی‌توانند برای کسب سود ناشی از اختلاف نرخ ارز محاسبه شده در قیمت‌های پایه بورس کالا با نرخ‌های غیررسمی، محصولات فولادی و فلزی را از کف بازار خریده و آن را صادر کنند. جعفر سرقینی در این رابطه به خبرگزاری مهر گفت: با ابلاغ و اجرایی‌شدن این مصوبه، شرایطی فراهم شده تا محصولات فلزی و فولادی که با دلار ۴۲۰۰ تومانی در بورس کالا عرضه می‌شود، مستقیم به دست مصرف‌کننده برسد و از این پس، مکانیزم به گونه‌ای نباشد که افراد واسطه، این محصولات را از بازار جمع کرده و به خارج از کشور صادر کنند.
 • راه‌اندازی رشته MBA صنایع معدنی در سازمان مدیریت صنعتی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی از راه‌اندازی رشته MBA صنایع معدنی در سازمان مدیریت صنعتی با هدف قطع وابستگی به درآمدهای نفتی و شکل‌گیری اقتصادی متکی بر توان داخلی خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر