آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۴۱

 • مسیر بین‌المللی شدن کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: تمرین اتصال بنگاه‌های کوچک و متوسط به شبکه‌های بین‌المللی در راستای توسعه بازار صادراتی و ارتباط با سایر بنگاه‌های تولیدی جهان کلید خورد. این طرح قرار است در قالب پروژه همکاری با سازمان یونیدو به منظور حضور گسترده‌تر پیمانکاران صنعتی در مبادی بین‌المللی زده شود،‌ طرحی که قرار است زیرساخت‌های آن در دو سال فراهم شود و پس از اینکه قابلیت ارائه آن به بازارهای داخلی و بین‌المللی فراهم شد، به بخش خصوصی واگذار شود.
 • استارت باروری ابرها از پاییز

  دنیای اقتصاد: بارورسازی ابرها طی سال‌های گذشته به‌دلیل کاهش محسوس حجم بارندگی‌ها مورد توجه برخی دست‌اندرکاران حوزه آب، کشاورزی و منابع طبیعی کشور قرار گرفت. اما استفاده از این فناوری تا چه حد در کشور موفق بوده و برای استفاده از آنچه چالش‌هایی وجود داشته است؟ تحلیلگران بر این باورند برخلاف اینکه بارور کردن ابرها مورد توجه بسیاری از سیاست‌گذاران قرار گرفته اما در عمل توجه چندانی به این فناوری نشده است.
 • دلایل تثبیت تراز دریاچه ارومیه

  دنیای اقتصاد: آخرین وضعیت دریاچه ارومیه حاکی از آن است که بارش‌های مناسب در هفته‌های گذشته و به تبع آن رهاسازی ۴۴۰ میلیون مترمکعب آب از سدها به این دریاچه موجب شده تا وضعیت دریاچه ارومیه در شرایط تثبیت قرار بگیرد. به‌گزارش «پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو»، مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه دریاچه ارومیه با اشاره به رهاسازی ۴۴۰ میلیون مترمکعب آب از سدها به دریاچه ارومیه، گفت: بارش‌های مناسب چند وقت اخیر و به دنبال آن رهاسازی‌ مناسب آب از سدهای این حوضه به سمت دریاچه موجب شده این دریاچه در شرایط تثبیت قرار بگیرد. سیدمرتضی موسوی با اشاره به اینکه تراز کنونی دریاچه ارومیه به ۸۵/ ۱۲۷۰ رسیده است، گفت: این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود هشت سانتی‌متر کاهش پیدا کرده است.
 • پیش‌نیاز انعقاد قراردادهای دوجانبه برق

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران پیش‌نیازهای انعقاد قراردادهای دوجانبه برق را تشریح کرد. به‌گفته آرش کردی، نرخ‌های ترانزیت برق در قراردادهای دوجانبه منطقی نیست و باید اصلاح شود؛ چراکه این موضوع یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای انعقاد قراردادهای دوجانبه به‌شمار می‌رود. به‌گزارش «ایرنا»، وی افزود: انتقال برق از نیروگاه‌های بخش خصوصی در بستر شبکه‌ای انجام می‌شود که نگهداری و توسعه آن هزینه دارد.
 • انباشت مطالبات و آینده مبهم صنعت تجهیزات پزشکی

  مهتاب رحمتعلی
  گروه بنگاه‌ها: مطالبات معوق بخش خصوصی از دولت سال‌هاست که گردش نقدینگی شرکت‌های مختلف به‌ویژه شرکت‌های تجهیزات پزشکی را مختل کرده است.در این رابطه مدیرعامل شرکت تهران‌الکتریک در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه مطالبات شرکت‌های تجهیزات پزشکی از دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها از مهم‌ترین مشکلاتی است که آینده این صنعت را با خطر جدی مواجه کرده، افزود: تهران الکتریک که غیر از تولید و واردات تجهیزات پزشکی در ساخت و تجهیز بیمارستان‌ها نیز فعال است، بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر را سال ۹۳ تحویل داد اما به‌رغم تحمل شرایط سخت، هنوز بخشی از مطالبات این شرکت از دولت باقی مانده و کسی پاسخگو نیست.

بیشتر