آرشیو روزنامه شماره ۴۳۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۱۱

 • آنالیز تنش آبی در ۳۳۴ شهر

  دنیای اقتصاد: لقب کم‌بارش‌ترین و خشک‌ترین سال آبی ایران در نیم قرن اخیر به سال ۱۳۹۷ تعلق گرفت؛ لقبی که پیش از این متعلق به سال آبی ۸۷-۸۶ بود. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد کاهش بارش‌ها، تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین و تداوم مصرف بی‌رویه آب در بخش‌های مختلف باعث شده تا سال ۹۷ شرایط دشوارتری از نظر کمبود منابع آبی در کشور را از سر بگذراند؛ به‌گونه‌ای که گفته می‌شود تابستان امسال ۳۳۴ شهر با جمعیت حدود ۳۵ میلیون نفر در معرض تنش آبی قرار خواهند گرفت.
 • حداقل قاچاق پوشاک؛ یک میلیارد دلار

  خبرگزاری تسنیم: گلناز نصراللهی مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره آمار قاچاق پوشاک به کشور گفت: یک میلیارد دلار پوشاک قاچاق در کشور، کف برآوردهاست و شاید رقم بیشتری باشد.
 • بهره‌برداری از ۲۵۷۵ واحد صنعتی غیرفعال در سال ۹۶

  دنیای اقتصاد: به بهره‌برداری رسیدن ۲ هزار و ۵۷۵ واحد صنعتی با اشتغال ۳۹ هزار و ۶۲۲ نفر و سرمایه‌گذاری ۷۷ هزار و ۵۴۸ میلیارد ریال از مهم‌ترین اقدامات سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سال ۹۶ بود. به گزارش «شاتا» سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در سال ۹۶، یک هزار و ۴۶۲ واحد صنعتی به بهره‌برداری رسیده غیرفعال با اشتغال ۲۴ هزار و ۴۰۶ نفر را راه‌اندازی مجدد کرد. در سال گذشته ۴ هزار و ۶۷۴ فقره قرارداد سرمایه‌گذاری در شهرک‌ها و نواحی صنعتی به مساحت ۲ هزار و ۳۳۲ هکتار منعقد شد که افزایش ۲۵ درصدی در تعداد قرارداد و افزایش ۸۸ درصدی در مساحت واگذاری را نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ شاهد بودیم.
 • لوازم خانگی از اول اردیبهشت گران شد

  خبرگزاری تسنیم: یکی از تولیدکنندگان لوازم خانگی از افزایش قیمت لوازم خانگی از ابتدای اردیبهشت ماه سال جاری خبر داد و افزود: نوسانات نرخ ارز و تشدید مشکلات واحدهای تولیدی در افزایش قیمت تمام شده کالا باعث شده تا از اول اردیبهشت ماه سال جاری قیمت این محصولات افزایش پیدا کند.
 • ایجاد ۴۰ تصفیه‌خانه آب و فاضلاب جدید

  ایسنا: معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته ایجاد ۴۰ تصفیه‌خانه آب و فاضلاب در کل کشور در دستور کار قرار گرفته است.
 • تشکیل ۱۱ هزار پرونده تخلف صنفی در سال ۹۶

  شاتا: مدیرکل بازرسی و امور قاچاق سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با اشاره به اینکه در راستای اجرای طرح مبارزه با قاچاق کالا در سطح عرضه در سال ۹۶ معادل ۱۱ هزار پرونده تخلف صنفی تشکیل شده است عنوان کرد: پرونده‌های تشکیل شده برای سیر مراحل قانونی، در اختیار شعب تعزیرات حکومتی قرار گرفته است.
 • نصب یک‌هزار پنل خورشیدی در مناطق محروم کشور

  دنیای اقتصاد: تعداد نیروگاه‌های نصب شده خورشیدی خانگی در مناطق محروم کشور به حدود ۱۰۰۰ نیروگاه رسید. به‌گزارش ساتبا (سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق)، تاکنون بالغ بر ۹۷۱ نیروگاه با ظرفیت تجمعی ۴۸۵۵ کیلووات در مناطق محروم کشور احداث شده است. این نیروگاه‌ها در راستای توسعه مناطق محروم و از طریق انعقاد قرارداد تضمینی خرید برق از سوی ساتبا و با همکاری شرکت‌های توزیع نیروی برق سراسر کشور احداث شده و هر روز شاهد افزایش تعداد آنها هستیم. پراکندگی این نیروگاه‌ها نشان می‌دهد که در بخش‌های زیادی از کشورمان شاهد احداث این نیروگاه‌ها هستیم و از این حیث استان خراسان رضوی با ۴۷۰ نیروگاه، فارس با ۲۸۵ نیروگاه و کرمان با ۱۱۴ نیروگاه حائز رتبه‌های اول تا سوم هستند.

بیشتر