آرشیو روزنامه شماره ۴۳۰۴ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۰۴

 • ضوابط جدید برای تجار

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل ۱۶بندی دولت به منظور ساماندهی و مدیریت بازار ارز تصویب شده و معاون اول رئیس‌جمهوری آن را به دستگاه‌های ذی‌ر‌بط ابلاغ کرده است. برخی از بندهای این بخشنامه مربوط به تجارت خارجی بوده و سازوکار جدید تجارت را برای تجار در برگرفته است. از ضوابط واردات در مناطق آزاد گرفته تا معافیت‌های مالیاتی صادرکنندگان، در این دستورالعمل جای گرفته‌اند، اما ابهاماتی درخصوص آنها مطرح است.
 • روایت رسمی از ورود برندها

  دنیای اقتصاد: همکاری ۳۳ برند خارجی پوشاک با تولیدکنندگان داخلی در راستای دستورالعمل ثبت برندهای پوشاک خارجی در کشور نهایی شد. رشد قارچ‌گونه برندهای خارجی پوشاک در کشور و عدم امکان رصد این کالا موجب شد تا در راستای حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان داخلی دو طرح «شناسنامه‌دار کردن کالای وارداتی براساس کد (۱GS) و شناسایی برند‌های پوشاک در کل کشور» در دستور کار قرار گیرد.
 • سازوکار حمایت از تولید و مصرف کالای ایرانی

  دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران
  یکی از آرزوها و افتخارات هر کشوری تولید محصولات با کیفیت، کارآ و با قیمت نسبتا ارزان‌تر نسبت به مشابه خارجی در داخل کشور و صادرات آن به بازار خارجی و افزایش روز به روز سهم بازار برای محصولات داخلی با برند ملی است. نام‌گذاری امسال به‌عنوان سال حمایت از کالای ایرانی که توسط مقام معظم رهبری صورت گرفت در تحقق این آرزوی قلبی هر ایرانی در کشور راهگشا است.
 • ۱۲ کالای صادراتی به عراق بازرسی نمی‌شوند

  ایسنا: براساس توافقات صورت گرفته بازرسی استاندارد برای ۱۲ کالا که در حال حاضر از ایران به عراق صادر می‌شود، متوقف شده و قرار است این تعداد کالا به ۵۰ مورد افزایش یابد. نیره پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد ایران با اعلام این خبر افزود: پیرو تنظیم و ابلاغ تفاهم‌نامه با عراق و درخواست آنها مبنی بر ارسال نسخه انگلیسی یا عربی مربوط به ۱۲ کالا پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی تشکیل شده در سال گذشته با حضور نمایندگان پژوهشگاه استاندارد، نظارت بر اجرای استاندارد، دفتر ارزیابی کیفیت کالاهای صادراتی و وارداتی و دفتر تدوین استانداردهای ملی تمامی استانداردهای ملی مربوط به بسته مورد تقاضای کشور عراق به زبان انگلیسی برگردانده شد.
 • ذخیره آبی ۷۳ سد مهم کشور کمتر از ۴۰ درصد

  دنیای اقتصاد: از مجموع ۱۷۷ سد مهم موجود در سراسر کشور، ۷۳ سد کمتر از ۴۰ درصد ظرفیت خود ذخیره آب دارند. به گزارش صدا و سیما، از مجموع ۱۷۷ سد مهم کشور، ۷۳ سد، ۲۸ درصد ظرفیت سدهای مهم کشور را تشکیل می‌دهند که سدهای شهید رجایی، زاینده رود، ساوه و ملاصدرا از آن جمله هستند. همچنین ۱۷ سد مهم دیگر کشور که ۲۸ درصد ظرفیت سدهای مهم را دربر‌می‌گیرد بین ۴۰ تا ۵۰ درصد پر است که سدهای دز، کوثر، تهم، دامغان، کارون ۳ و گتوندعلیا در این میان قابل ذکر است. گزارش منتشرشده بیانگر آن است که ۳۳ سد کشور که ۲۵ درصد ظرفیت سدهای مهم را به خود اختصاص داده‌اند نیز بین ۵۰ تا ۷۰ درصد پر است که شامل سدهای دویرج، بانه، کرج، طالقان، جیرفت، البرز، سهند و کرخه می‌شود. همچنین ۲۶ سد دیگر که ۱۶ درصد ظرفیت سدهای مهم کشور را دارند، بین ۷۰ تا ۹۰ درصد پر است که سدهای شیرین دره، مسجدسلیمان، قشلاق، کارون ۴ و سفیدرود از آن جمله است. از سوی دیگر ۲۸ سد دیگر کشور که حدود ۴ درصد ظرفیت سدهای مهم را دارند بین ۹۰ تا ۱۰۰ درصد پر است که شامل سدهای میجران، سورال، گاوشان، رودبال، داراب، بافت، داریان و تنگ حمام می‌شود.

بیشتر