آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۲۸۱

 • سرگیجه صنعت و تجارت

  دنیای اقتصاد: پس از گذشت ۹ ماه از تقدیم لایحه اصلاح بخشی از ساختار دولت به مجلس که درباره تفکیک سه وزارتخانه تدوین شده است، خبرها حاکی از این است که این لایحه در دستور کار این هفته پارلمان قرار گرفته است.
 • محدوده پرتقاضا در مجوزدهی صنعتی

  دنیای اقتصاد: روند صدور جوازهای صادره در ۶ بخش «صنعت»،‌ «معدن»، «صنف»، «تجارت الکترونیک»، «پژوهش، فنی و مهندسی، تحقیق و توسعه» در ۱۰ ماه منتهی به دی سال جاری رو به بهبود بوده است.
 • سیگار خارجی کم شد؛ سیگار ایرانی زیاد

  دنیای اقتصاد: رئیس مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات آخرین وضعیت تولید، صادرات، واردات و قاچاق سیگار تا پایان بهمن‌ماه سال جاری را تشریح و اعلام کرد که تولید و صادرات سیگار افزایش یافته اما واردات و قاچاق آن کاهشی شده است.
 • واردات لوازم خانگی مشروط شد

  ایسنا: ثبت سفارش برای واردات انواع لوازم خانگی با ثبت نمایندگی، مجاز است. به تازگی برای واردات انواع لوازم خانگی شروطی در نظر گرفته و اعلام شده است بر اساس این شروط ثبت سفارش واردات در این بخش با شرایط جدیدی همراه خواهد بود. طبق آنچه اعلام شده انجام ثبت‌سفارش کالاهای لوازم خانگی از دیروز (۱۲ اسفند) منوط به اخذ شناسه کالا و ثبت نمایندگی کالا توسط مرکز اصناف در سامانه یکپارچه مجوزها است. بر همین اساس لازم است پیش از شروع فرآیند ثبت‌سفارش، موارد اشاره شده مورد توجه قرار گیرد و تجار برای اخذ نمایندگی به مرکز اصناف و بازرگانان ایران مراجعه کنند.
 • نهایی شدن طرح حسابداری ملی آب

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو از نهایی شدن طرح حسابداری ملی آب تا پایان سال جاری خبر داد. رضا امانی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون) با بیان این مطلب که طرح حسابداری ملی آب جزء طرح‌های مهمی است که وزارت نیرو با جدیت در پی اجرایی شدن آن است، افزود: از جمله مواردی که در برنامه‌های وزیر نیرو قرار دارد طرح حسابداری ملی آب است که به نوعی با مدیریت مصرف نیز مرتبط است.
 • تهیه گزارش تاثیر حذف دلار از ثبت سفارش بر تولید

  خبرگزاری فارس: یک کارشناس صنعت با اشاره به حذف دلار از ثبت سفارش واردات گفت: گزارش آثار این اقدام بر تولید و صادرات در دست تهیه است. آرمان خالقی اظهار کرد:‌ به‌نظر می‌رسد این تصمیم با توجه به نوسانات دلار در کشور و به دلیل اینکه مراوده دلاری با آمریکا نداریم و سایر کشورها نیز ارزهای خود را دارا هستند، اتخاذ شده است.
 • ظرفیت ایران برای مبادله انرژی در منطقه

  گروه بنگاه‌ها: با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط آب و هوایی ایران، می‌توانیم هاب مبادله انرژی در منطقه باشیم. بهمن صالحی، نایب رئیس هیات‌مدیره فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته با بیان این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: برای اینکه بتوانیم هاب مبادله انرژی در منطقه باشیم باید ویژگی و توانایی‌های خود را آماده کنیم. ایران از نظر جغرافیایی و مزیت‌های نسبی کانونی، در چهار راه تامین نیازهای کشورهای منطقه از لحاظ انرژی قرار دارد.

بیشتر