آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۲۲۶

 • سمت‌و‌سوی سرمایه‌گذاری در صنعت

  دنیای اقتصاد: در هفت ماه گذشته «ساخت محصولات از لاستیک و پلاستیک»،‌ «ساخت سایر محصولات کانی غیرفلزی» و «محصولات غذایی و انواع آشامیدنی» در صدر راه‌اندازی واحدهای جدید صنعتی و پروانه بهره‌برداری توسعه‌‌ای قرار داشته است. گزارش‌های آماری نشان می‌دهد تا پایان مهرماه علاوه بر تعداد به لحاظ میزان سرمایه‌گذاری نیز پروانه‌های بهره‌برداری افزایش ارزش داشته است. به واسطه پروانه‌های بهره‌برداری صادره در هفت ماه منتهی به مهر سال جاری برای بیش از ۵۳ هزار نفر نیز اشتغال ایجاد شده است.
 • رایزنی با عراق و سوریه برای سوآپ سیمان

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از رایزنی برای ایجاد یک سوآپ صادراتی با عراق و سوریه خبر داد؛ مدل تجاری جدیدی که به‌گفته وی می‌تواند ۳۰ درصد ظرفیت صادراتی سیمان کشور را به خود اختصاص دهد.
 • ثبت‌نام وام رونق برای واحدهای گردشگری

  دنیای اقتصاد: قائم‌مقام وزیر و معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد واحدهای گردشگری با ثبت‌نام در سامانه بهین‌یاب می‌توانند تسهیلات دریافت کنند. به‌گزارش «شاتا»، رضا رحمانی با بیان اینکه رفع مشکلات واحدهای گردشگری در چرخه اقتصادی و اشتغال تاثیر بسزایی دارد گفت: ثبت‌نام واحدهای گردشگری در سامانه بهین‌یاب آغاز شده است و این واحدها پس از ثبت‌نام می‌توانند تسهیلات دریافت کنند.
 • افزایش ۳۱ درصدی ارزش صادرات فرش دستباف

  دنیای اقتصاد: رئیس مرکز ملی فرش ایران از رشد ۳۱ درصدی ارزش صادرات فرش دستباف در ۸ ماه ابتدایی امسال خبر داد و اعلام کرد که در این مدت بیش از ۲۶۹ میلیون دلار فرش دستباف به کشورهای هدف صادر شده است. به‌گزارش «شاتا»، حمید کارگر گفت: افزایش ارزش صادرات فرش در سال گذشته نیز مشهود بود؛ به‌طوری که در پایان سال ۹۵ بیش از ۳۵۹ میلیون دلار فرش دستباف به حدود ۸۰ کشور جهان صادر شد که نسبت به سال قبل از آن ۲۳ درصد رشد داشت. کارگر، این افزایش صادرات و نیز از سرگیری صادرات فرش به آمریکا را پس از چند سال وقفه متاثر از اجرایی شدن برجام برشمرد و خاطرنشان کرد: مرکز ملی فرش ایران تلاش کرده با وضع تعرفه بالا برای واردات فرش دستباف و نیز بهره‌گیری از ابزارهای توسعه بازار از جمله برگزاری نمایشگاه‌های برون مرزی، اعزام و پذیرش هیات‌های تجاری، تبلیغات و... تسهیل‌کننده، حامی و رونق‌دهنده صادرات فرش دستباف کشور باشد.
 • پیش‌بینی کاهش ۱۵ درصدی بارندگی در زمستان جاری

  دنیای اقتصاد: وزیر نیرو در جلسه «شورای همیاران آب استان کرمان» از پیش‌بینی کاهش ۱۵ درصدی بارندگی‌های کشور در زمستان جاری خبر داد.
 • کاهش قابل ملاحظه واردات چوب ترمو

  گروه بنگاه‌ها: شرکت مازند چوب آریا با احداث کارخانه تولید ترمو در ایران،کشور را از واردات این کالا بی‌نیاز کرده است.

بیشتر