آرشیو روزنامه شماره ۳۸۳۳ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۳۸۳۳

 • مثلث تحریک تقاضا در بازار سیمان

  تکمیل زنجیره ارزش معادن به منظور توقف خام‌فروشی
 • بررسی اصلاح اقتصاد آب و برق - ۱۹ مرداد ۹۵

  خبرگزاری تسنیم: معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو گفت: رسیدن قیمت فروش آب و برق به قیمت تمام شده تامین آنها چیزی بود که در قانون هدفمندی یارانه‌ها دیده شده بود اما اجرایی نشد، البته برای اجرای این کار مسائل مختلف اقتصادی و اجتماعی باید مورد توجه قرار گیرد. علیرضا دائمی اظهار کرد: در حال حاضر متوسط قیمت تمام شده تامین آب حدود ۱۵۰۰‌تومان در هر مترمکعب است، در حالی که حدود ۴۰۰ تومان در هر مترمکعب از مردم دریافت می‌شود. وی افزود: این فاصله بین قیمت تمام شده تولید و قیمت فروش به مصرف‌کنندگان موجب شده اقتصاد آب همواره متکی به یارانه دولتی باشد.

 • گره جدید بدهکاران ارزی

  گروه صنعت و معدن: مدیر عامل گروه صنعتی رازی در دیدار از «گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد» با اشاره به اینکه واحدهای تولیدی با مشکل بازپرداخت تسهیلات دریافتی از صندوق ذخیره ارزی مواجه هستند، گفت: ۵ هزار و ۵۰۰ واحد تولیدی وجود دارد که درگیر چگونگی بازپرداخت تسهیلات دریافتی از صندوق ذخیره ارزی هستند. به گفته رضا گنجی، براساس مصوبه مجلس مقرر شد تا بدهکاران صندوق ذخیره ارزی در مدت زمانی مشخص ۲۵درصد از بدهی خود را پرداخت و مابقی بدهی خود را بر مبنای نرخ مرجع مصوب در تاریخ ۴/ ۷/ ۹۱ پرداخت کنند، اما با وجود مصوبه پیش‌بینی شده در قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور پس از پرداخت ۲۵ درصد از بدهی از سوی بدهکاران ارزی، دولت اعلام کرد مابقی بدهی باید به نرخ روز حساب شود که این امر مشکلات بسیاری را برای تولیدکنندگان به وجود آورد.

 • راه‌اندازی «نهضت حمایت از تولید ملی»

  شاتا: مشاور وزیر و سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به چشم‌انداز برنامه توسعه کشور گفت: «تحریک تقاضا»، «راه‌اندازی کمپین حمایت از تولید داخل» و «مبارزه با پدیده قاچاق کالا» ضروری است. منوچهر طاهایی یکی از مشکلات رسیدن به سند چشم‌انداز برنامه توسعه را پدیده قاچاق کالا ذکر کرد و با مقایسه آمار صادرات غیرنفتی در سال ۹۵ گفت: تا پایان سال ۹۵ باید ۱۰ میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی اضافه شود. اما در چهار ماه اول سال میزان ۲۱ درصد محقق شد؛ یعنی در مدت مذکور، ۳/ ۱۶ میلیارد دلار صادرات و ۹/ ۱۲ میلیارد دلار واردات انجام شده است.

 • بهره برداری از بزرگ‌ترین کارخانه چادرمشکی کشور

  گروه بنگاه‌ها: تنها کارخانه عظیم تولیدکننده چادرمشکی حجاب در کشور به زودی با حضور مقامات ارشد دولتی کشور افتتاح می‌شود. عبدالرضا جدیدساز، معاون هماهنگی گروه هلدینگ گسترش پایا صنعت سینا در گفت‌وگو با خبرنگاران با اعلام این مطلب گفت: کارخانه نساجی حجاب شهرکرد که با سرمایه‌گذاری ۱۱۰ میلیارد تومانی آماده راه‌اندازی است، توان تولید ۷۰ میلیون متر چادر را در سال دارد. وی افزود: مقدمات تاسیس این کارخانه در سال ۶۹ از سوی بنیاد مستضعفان فراهم شده و این کارخانه ۱۴ درصد نیاز کشور به چادرمشکی را برآورده می‌کند.

بیشتر