به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، علی‌اکبر محرابیان در دیدار با آلب‌‌‌ارسلان بایراکتار، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه که به ایران سفر کرده است، گفت: روابط سیاسی ایران و ترکیه در شرایط بسیار خوبی قرار دارد و در حوزه روابط اقتصادی نیز ظرفیت‌‌‌های زیادی برای توسعه همکاری‌‌‌ها میان دو کشور وجود دارد. وزیر نیرو در این باره بیان کرد: یکی از مهم‌ترین حوزه‌‌‌های اقتصادی که امکان توسعه همکاری‌‌‌ها میان ایران و ترکیه در آن وجود دارد، حوزه انرژی به‌خصوص انرژی برق است که در دیدار اخیر رئیس‌‌‌جمهور کشورمان با رئیس‌جمهور ترکیه نیز بر آن تاکید شد.

وی ادامه داد: ترکیه اکنون یکی از مصرف‌کنندگان بزرگ برق در منطقه است و علاوه بر آن از امکان انتقال انرژی به اروپا نیز برخوردار است که این موضوع زمینه را برای تبادل انرژی میان دو کشور به لحاظ اقتصادی به‌شدت توجیه‌پذیر می‌کند. محرابیان اضافه کرد: یکی از ویژگی‌‌‌های مهم صنعت برق ایران تفاوت قابل‌توجه میان ظرفیت تولید و مصرف در دو فصل زمستان و تابستان است که همین موضوع زمینه را برای تبادل برق با کشور ترکیه به عنوان یکی از همسایه‌‌‌های راهبردی کشور توجیه‌پذیر می‌کند.

وی با ابراز رضایت از مذاکرات صورت‌گرفته با وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه ادامه داد: در این دیدار مذاکرات بسیار خوبی پیرامون تبادل برق با کشور ترکیه انجام شد و پیش‌بینی می‌‌‌کنیم در سریع‌‌‌ترین زمان ممکن فرآیند عملیاتی کردن این مذاکرات محقق شود. در ادامه این دیدار، وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه نیز درباره مذاکرات صورت‌گرفته با وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران در حوزه برق و انرژی گفت: هدف اصلی من از این سفر و دیدار با وزیر نیروی ایران پیگیری توافق صورت‌گرفته میان روسای جمهور دو کشور در کشور ترکیه پیرامون ضرورت افزایش ظرفیت تعاملات اقتصادی به‌ویژه از طریق تبادل برق است. آلب‌ارسلان بایراکتار در این خصوص بیان کرد: روسای جمهور دو کشور رقم ۳۰میلیارد دلار را به عنوان هدف مبادلات اقتصادی در نظر گرفته‌اند و همان‌طور که می‌‌‌دانیم یکی از راه‌‌‌های مهم تحقق این هدف، توسعه همکاری‌‌‌های دو کشور در حوزه انرژی است.

وزیر انرژی ترکیه افزود: اگرچه براساس تصور سنتی گاز و نفت مهم‌ترین زمینه برای توسعه همکاری‌‌‌ها در حوزه انرژی است، اما با توجه به پیشرفت‌‌‌های خوب ایران و ترکیه در صنعت برق، امروزه این حوزه نیز از ظرفیت بسیار بالایی برای افزایش همکاری‌‌‌های دوجانبه برخوردار است.