به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، بنفشه زهرایی با اشاره به برگزاری این جلسه در تاریخ بیست‌ویکم فروردین‌ماه ۱۴۰۰ اظهار کرد: در این جلسه که به ریاست قائم‌مقام وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کمیته تخصصی و با حضور نمایندگان دستگاه‌های عضو کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان خوزستان به‌صورت مجازی برگزار شد، برنامه سازگاری با کم‌آبی این استان مورد بررسی قرار گرفت.

وی اضافه کرد: برنامه استان خوزستان پیش از این در بیست‌وپنجمین جلسه کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی مورخ ۲۳ اسفندماه ۱۳۹۹ طرح شد و با توجه به نظرات ارائه‌شده توسط دستگاه‌های عضو کارگروه ملی درخصوص ضرورت تدقیق اطلاعات پایه برنامه، برای رفع ابهامات به استان خوزستان عودت داده شد. برنامه سازگاری با کم‌آبی استان خوزستان پس از اعمال نظرات کلیه دستگاه‌ها، مجددا در جلسه شصت‌وهفتم کمیته تخصصی مورد بررسی قرار گرفت.

مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و ارتقای بهره‌وری آب و آبفای وزارت نیرو ادامه داد: در نسخه بازنگری‌شده برنامه استان مقرر شد در فاز اول برنامه سازگاری با کم‌آبی، صرفه‌جویی به‌میزان ۲۵۰ میلیون مترمکعب از منابع آب زیرزمینی و یک‌هزار و ۶۳۸میلیون مترمکعب از منابع آب سطحی و در مجموع یک‌هزار و ۸۸۸میلیون مترمکعب تا افق ۱۴۰۵ در دستورکار کارگروه استانی قرار گیرد.

وی اظهار کرد: در کاهش برداشت از منابع آب سطحی این استان، سهم بخش شرب ۵۷میلیون مترمکعب، بخش فضای سبز ۲۲میلیون مترمکعب و بخش کشاورزی یک‌هزار و ۵۵۹میلیون مترمکعب است. مجموع کاهش برداشت از منابع زیرزمینی به‌میزان ۲۵۰میلیون مترمکعب نیز برای بخش کشاورزی برنامه‌ریزی شده است. لازم به ذکر است که کاهش مصارف مورد انتظار در مصارف بخش کشاورزی بر اثر اقدامات مشترک سازمان جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق خوزستان حاصل خواهد شد.

دبیر کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی افزود: همچنین از طریق جایگزینی آب خام با پساب در بخش‌های کشاورزی، فضای سبز و صنعت و ارتقای روش‌های پرورش ماهی در بخش شیلات در راستای اصلاح مصارف و بهبود کیفیت منابع آب به میزان ۲۱۹میلیون مترمکعب اقدام خواهد شد. در این برنامه تقویت منابع آب استان از طریق اقداماتی همچون تغذیه مصنوعی و کنترل سیلاب با اثربخشی ۱۶میلیون مترمکعب نیز مد نظر قرار گرفته است.

وی یادآور شد: در ادامه جلسه موضوع عضویت سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور در کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی برای رسیدگی به مسائل پدیده فرونشست مورد بررسی و اظهار نظر قرار گرفت. این موضوع مورد موافقت تمامی اعضای کمیته تخصصی واقع و بر این اساس مقرر شد متن اصلاحات مورد نیاز در تصویب‌نامه هیات وزیران با موضوع تشکیل کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی تهیه شود؛ به‌گونه‌ای‌که رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و مدیران مراکز استانی آن سازمان به نمایندگی از وزارت صنعت، معدن و تجارت به ترکیب کارگروه ملی سازگاری با کم‌آبی و معادل استانی آن اضافه و شرح وظایف ایشان در کارگروه مشخص شود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند