به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، محسن طرزطلب افزود: راندمان نیروگاه‌های حرارتی ایران سال گذشته با رشد بیش از ۴/ ۰ درصد از ۵۶/ ۳۸ درصد به ۳۹ درصد افزایش یافته است؛ رقمی که بیشترین میزان افزایش سالانه راندمان نیروگاه‌های حرارتی ظرف ۸ سال اخیر بوده و موجب کاهش مصرف ۸۴۶ میلیون مترمکعب/ لیتر سوخت معادل در سال ۹۹ شده است. وی با تاکید بر اینکه افزایش ۴/ ۰ درصدی راندمان نیروگاه‌ها بیش از یک درصد صرفه‌جویی سالانه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها را به دنبال داشته است، تاکید کرد: صرفه‌جویی سالانه سوخت موجب ارزش افزوده و حفظ سرمایه ملی می‌شود، بر این اساس اقدامات منجر به افزایش راندمان با حمایت‌ها و مشوق‌های دیده شده در ضوابط، مقررات و قوانین بالادستی از مهم‌ترین اهداف این شرکت است.

طرزطلب یکی از عوامل مهم دستیابی به راندمان یاد شده را اجرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی دانست و افزود: واحدها در طول بهره‌برداری بعضا دچار اشکالاتی می‌شوند که می‌‌تواند بر راندمان آنها تاثیرگذار باشد که این محدودیت‌ها در زمان اجرای برنامه تعمیرات واحدها مرتفع شده و کاهش راندمان واحدها جبران می‌شود. مدیرعامل شرکت برق حرارتی ادامه داد: بر همین اساس با بررسی دقیق و تدوین استراتژی نظام نگهداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی و همچنین انجام به‌موقع بازدیدهای دوره‌ای و برنامه تعمیراتی اشکالات ایجاد شده در دوره بهره‌برداری از واحدها مرتفع شده و این اقدام علاوه بر رفع محدودیت‌های تولید، افزایش راندمان واحدها را در پی دارد. وی با اشاره به نقش احداث بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در دستیابی به راندمان ۳۹ درصدی گفت: راندمان واحدهای گازی بزرگ به‌طور متوسط ۳۱ درصد است که با احداث واحد بخار متصل به آنها و تکمیل بلوک سیکل‌ترکیبی، راندمان مجموعه به بیش از ۴۵‌درصد افزایش می‌یابد. در همین راستا سال گذشته در مجموع یک‌هزار و ۹۳۶ مگاوات بلوک سیکل‌ترکیبی به ظرفیت شبکه سراسری برق کشور اضافه شده است. طرزطلب افزود: اجرای عملیات ارتقا  روی این واحدهای گازی همزمان با تعمیرات اساسی واحدها، باعث افزایش ۱۰ مگاوات در توان تولیدی و ۱/ ۰ درصد افزایش راندمان برای هر واحد شده است. مدیرعامل شرکت برق حرارتی تاکید کرد: افزایش بهره‌وری واحدهای نیروگاهی، کاهش میزان سوخت مصرفی و استفاده بهینه از سوخت تخصیص یافته به نیروگاه‌های حرارتی کشور از جمله مهم‌ترین مزایای افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی است.

طرزطلب با اشاره به برنامه‌های این شرکت به منظور افزایش راندمان نیروگاه‌های حرارتی کشور گفت: جهت‌گیری به سمت نیروگاه‌های چرخه‌ ترکیبی با بازدهی بالا و آلایندگی کمتر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و ساخت داخل تجهیزات این نوع نیروگاه‌ها، برنامه‌ریزی و اجرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی و تبدیل واحدهای گازی سیکل باز به واحدهای سیکل ترکیبی از جمله برنامه‌های صنعت برق حرارتی برای ارتقای راندمان واحدهای تولید برق حرارتی است.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند