محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در نشست خبری با بیان اینکه امسال وضعیت بارندگی‌های استان تهران روند مطلوبی را تجربه کرده است، گفت: امسال میزان بارندگی در استان تهران ۴۵۲ میلی‌متر بوده است این در حالی است که این روند برای مدت مشابه سال گذشته ۳۸۵ میلی‌متر بوده است که رشد ۱۷ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که می‌توان میزان بارندگی در سال‌جاری را بی‌نظیر عنوان کرد. به گفته او اوضاع مخازن سدهای پنجگانه استان تهران نشان می‌دهد با وجود بارندگی و ورودی آب مطلوب حجم آنها ۸۵ میلیون مترمکعب نسبت به سال گذشته کاهش داشته است و به این ترتیب از میزان یک میلیارد و ۲۱۹ میلیون مترمکعب آب در سال گذشته به یک میلیارد و ۱۳۸ میلیون مترمکعب در امسال رسیده است.

این مقام مسوول علت افزایش مصرف آب در استان تهران را تقارن افزایش دمای هوا و تشدید و شیوع بیماری کرونا عنوان و اظهار کرد: بارندگی استان تهران روند خوبی داشت، اما مصرف آب در تهران رکورد ۵۰ ساله را شکست و از انتهای اسفند ماه سال ۹۸ تاکنون همواره در ایام پیک مصرف آب بوده‌ایم که این به علت مشکلات در کل کشور است.

بختیاری ادامه داد: میزان مصرف آب در تهران به جز دو روز، از انتهای سال ۹۸ تاکنون کمتر از سه میلیون مترمکعب نبوده است و دیروز حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار مترمکعب آب شرب در تهران مصرف شد که در بخش شرب رکورد تازه‌ای ثبت شد و پیش‌بینی می‌کنیم با توجه به در پیش بودن گرمای بیشتر این میزان به ۴ میلیون مترمکعب که ۳/ ۱ برابر دریاچه چیتگر است برسد.

مدیرعامل آبفای تهران میزان مصرف آب شرب در تهران را ۶۰۰ میلیون لیتر اعلام کرد و توضیح داد: آب شرب در تهران به بالاترین میزان استاندارد و کیفیت رسیده است و در منطقه آسیای غربی بی‌نظیر است، چراکه به‌دلیل پروتکل‌های مربوط به شیوع بیماری کرونا در حال تزریق بالاترین حد مجاز کلر به آب آشامیدنی هستیم تا مشکلی در این زمینه نداشته باشیم این در حالی است که آزمایش‌ها نشان می‌دهد حتی آب فاضلاب خام تهران آلوده به کرونا نبوده اما در اروپا در آب غیرآشامیدنی آنها ویروس کرونا مشاهده شده است. علت بالا بودن کیفیت آب آشامیدنی و حتی غیرآشامیدنی تهران آزاد شدن بالای گاز کلر است.

وی میزان مصرف آب شرب تهران را ۵۰ هزار لیتر بر ثانیه دانست و گفت: این مقدار برابر میزان آب یک رودخانه خروشان است که واقعا برای ما ایجاد چالش کرده است البته خوشبختانه در استان و شهر تهران قطعی آب به‌دلیل نبود آب نداشتیم و قطعی‌های دیده شده به‌دلیل مشکل شبکه یا نواقص این سیستم بوده است و بررسی‌ها نشان می‌دهد تماس‌های مردمی برای ثبت شکایت قطع آب ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته است. این مقام مسوول ضمن تقاضا از مردم برای کمک کردن به مدیریت مصرف آب استان تهران، درباره وضعیت شبکه فاضلاب استان اظهار کرد: تا پایان امسال اقدامات مربوط به نقاط انفصال شبکه فاضلاب استان برطرف می‌شود و تصفیه خانه فیروز بهرام به‌عنوان دومین تصفیه‌خانه بزرگ کشور در بهمن سال‌جاری با اعتبار ۲۳۰۰ میلیارد تومان افتتاح می‌شود و دو میلیون و ۱۰۰ هزار مشترک را تحت‌پوشش قرار خواهد داد.به گفته بختیاری بیش از ۷۰ درصد شبکه فاضلاب تهران، تصفیه‌خانه متصل خواهد شد و تصفیه‌خانه پردیس تا دو ماه آینده بهره‌برداری می‌شود. به‌طور کلی باید گفت ۹۵ درصد شبکه فاضلاب تهران به جز منطقه ۲۱ و ۲۲ تکمیل شده است. این مقام مسوول با بیان اینکه عمدتا تمامی دستگاه‌ها در حال همکاری برای مصرف آب هستند، تصریح کرد: به برخی از دستگاه‌ها که خارج از الگوی مصرف در حال استفاده‌اند اخطار داده‌ایم.

او میزان چاه‌های غیرمجاز استان تهران را بیش از ۳۰ هزار حلقه عنوان کرد و گفت: درباره میزان مطالبه ما از مشترکان خانگی و غیرخانگی باید گفت بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان مطالبه داریم و حدود دو برابر این رقم بدهکاریم. به گفته این مقام مسوول با وجود بارندگی‌های مطلوب در کشور تنها ۵۰درصد میانگین بین‌المللی را در زمینه بارش تجربه کردیم. این در حالی است که میزان مصرف آب ایران با آب و هوای خشک و نیمه خشک بیش از کانادا که ۷۰ درصد آب شیرین دنیا را در اختیار دارد، بیشتر است. از سوی دیگر قیمت آب در ایران با توجه به قیمت کنونی دلار و نسبت آن با ریال یک دهم قیمت تمام شده آب در کاناداست.

طبق اعلام بختیاری، ۴۷ درصد آب شرب تهران را پرمصرف‌ها استفاده می‌کنند.

تهران در مرحله بحران مطلق آبی

همچنین معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: تهران شهری با سرانه آب تجدیدپذیر پایین و سرانه مصرف بالاست. محمدرضا کرمی‌نژاد، معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران اظهار کرد: به‌طور متوسط سرانه آب تهران از میانگین کشوری پایین‌تر است، میزان حجم آب تجدیدشونده در استان تهران به ازای هر نفر ۳۵۰ مترمکعب آب در سال است، درحالی‌که متوسط کشوری ۱۷۰۰ مترمکعب در سال است. او ادامه داد: چنانچه میزان حجم آب تجدیدشونده کشوری بالای ۱۷۰۰ باشد آن کشور از لحاظ منابع آبی مشکلی ندارد، اما اگر این رقم بین ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ مترمکعب باشد در مرحله تنش آبی است. او افزود: اگر میزان حجم آب تجدیدشونده کشوری زیر ۱۰۰۰ مترمکعب باشد در مرحله بحران آبی و چنانچه زیر ۵۰۰ مترمکعب آب باشد در مرحله بحران مطلق آبی است.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: هم‌اکنون استان تهران در مرحله بحران مطلق آبی است. وی گفت: از ابتدای سال تاکنون ۳۲۱ میلیون مترمکعب آب در شهر تهران مصرف شده که در مقایسه با سال گذشته ۱۱ درصد افزایش داشته است و با توجه به منابع محدود آبی، این روند مصرف برای استان تهران نگران‌کننده است. کرمی‌نژاد افزود: الگوی مصرف آب شرب در استان تهران ۱۴ مترمکعب برای هر خانوار در ماه است و چنانچه هر خانوار بیشتر از این رقم مصرف کند، پرمصرف محسوب می‌شود. او با اشاره به اینکه ۴۰ درصد مشترکان در تهران مصرفی بالاتر از الگوی مصرف دارند، افزود: امسال مشترکان پرمصرف در شهر تهران تنها در دو ماه ابتدای سال ۵/ ۱۲ درصد افزایش یافتند. کرمی‌نژاد گفت: به‌رغم اینکه شرکت آب و فاضلاب استان تهران توان تصفیه چهار میلیون مترمکعب آب در شبانه‌روز را دارد؛ اما این شبکه با محدودیت‌هایی مواجه است و اگر میزان مصرف مردم از توان شبکه فراتر رود ممکن است با مشکل مواجه شویم. معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تاکید بر لزوم صرفه‌جویی در مصرف آب شرب گفت: منظور از صرفه‌جویی، کاهش آن در بخش شرب و بهداشتی نیست، اما با کمی دقت در نحوه مصرف آب و پرهیز از مصارف غیرضروری مانند پرکردن استخرها، شست‌و‌شوی حیاط و پارکینگ‌ها، آبیاری در ساعات میانی روز و... می‌توان مصرف آب را مدیریت کرد.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند