به گفته وزیر صنعت، معدن وتجارت؛ تولید مواد ضدعفونی‌کننده و بهداشتی از ابتدای اسفند ماه جاری افزایش دوبرابری یافته و برای واحد‌هایی که امکان فعالیت داشتند، مجوز صادر شد. رحمانی در گفت‌وگو با خبرگزاری «ایرنا» افزود: براساس اعلام نیاز ۸۰ میلیونی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای ماسک، باوجود اینکه تولید این محصول دو تا سه برابر شرایط معمول شده است؛ در این زمینه با مساعدت دولت و تخصیص ارز دولتی از سوی بانک مرکزی، واردات در سریع‌ترین زمان ممکن در دستور کار قرار گرفته است. وی افزود: بیشترین دغدغه‌ها در مورد تامین ماسک تنفسی است که ظرفیت تولید کشور به نسبت تقاضای چند برابری روزهای اخیر و با توجه به تولید پایین، کمبودهایی به‌وجود آمد.  به گفته رحمانی: فرآیند توزیع اقلام بهداشتی، ضد عفونی‌کننده و ماسک، نیازمند اصلاح و بازبینی جدی است و این وزارتخانه آمادگی دارد تجربیات خود را در اختیار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار دهد.   همزمان با اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در زمینه بیماری کرونا، ستادی در وزارت صنعت، معدن و تجارت با حضور همه عوامل مرتبط، تشکل‌های بخش خصوصی، انجمن‌ها و تولیدکنندگان تشکیل و اقلام کالایی موردنیاز جهت تولید و تامین به میزان کافی مورد توجه و رصد قرار گرفته‌اند. رحمانی یادآور شد: پیش از این شرکت‌های تولید‌کننده محصولات بهداشتی، ضد‌عفونی‌کننده و ماسک، فعالیت خود را زیر نظر وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو انجام داده و وزارت صنعت براساس مسوولیت خود، برای حفظ فرآیند تولید این واحدها وارد عمل شدو افزایش تولید در این بخش را پیگیری می‌کند.

در این‌خصوص معاون استاندار تهران نیز اعلام کرد که همه اقلام بهداشتی در انبارها باید ثبت شود. معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران در گفت‌وگو با «ایرنا» تاکید کرد که به‌منظور جلوگیری از احتکار اقلام بهداشتی، تمامی موجودی انبارها در این زمینه باید ثبت شود. محمد امامی‌امین افزود: اگر امروز شاهد کشفیات انواع اقلام بهداشتی از جمله ماسک و مواد ضدعفونی در سطح استان هستیم، به علت ثبت نشدن موجودی و فعالیت انبارهای استان در روزهای گذشته است. معاون استاندار تهران یادآورشد: ثبت ورودی، خروجی و موجودی انبارها در این سامانه از احتکار و قاچاق کالا جلوگیری می‌کند و وزارت صنعت، معدن و تجارت باید اجرای آن را با جدیت در همه استان‌ها به‌ویژه استان تهران پیگیری کند. امامی‌امین افزود: قاعده کار در نظام توزیع مناسب، ثبت اطلاعات تمامی انبارهای موجود در یک استان است و اینکه همه انبارداران موظف باشند بر اساس برنامه‌ای موجودی، ورودی و خروجی انبار خود را اعلام کنند. به گفته معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار تهران، در صورتی که خواهان کنترل قیمت و نظارت مستمر بر روند تامین کالا در بازار هستیم، چاره‌ای غیر از نظارت مداوم بر انبارها، ورودی و خروجی آنها نداریم.

صادرات الکل ممنوع شد

از سوی دیگر سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت نیز در گفت‌وگو با «ایسنا» اعلام کرد که تعرفه واردات مواد اولیه مثل الکل را ۵ درصد کاهش داده‌ایم تا واردات با حجم و سرعت بیشتری انجام شود. مهدی صادقی‌نیارکی گفت: تولید این اقلام در حیطه وظایف سازمان صمت قرار دارد ولی توزیع آنها با سازمان غذا و دارو و شرکت‌های پخش دارویی است. صادقی‌نیارکی اضافه کرد: با توجه به محدودیت‌هایی که برای تامین مواد اولیه مورد نیاز برای تولید مواد ضدعفونی‌کننده داریم، صادرات الکل را ممنوع کرده‌ایم. این مسوول افزود: علاوه براین، تعرفه واردات مواد اولیه مثل الکل را نیز ۵ درصد کاهش داده‌ایم تا واردات با حجم و سرعت بیشتری انجام شود. سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت گفت: نیاز هر یک از واحدهای تولیدی درخصوص مواد اولیه احصا شده و این مواد بر اساس این نیاز در اختیار آنها قرار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: با مکانیزمی که برای تامین مواد اولیه مورد نیاز شرکت‌های تولیدی در نظر گرفته‌ایم به‌زودی حجم زیادی از اقلام ضدعفونی‌کننده وارد بازار می‌شود و با افزایش عرضه، میزان تقاضا نیز به حالت عادی بازمی‌گردد.

بازرس مقیم در واحدهای تولیدی

اما متولیان این بخش به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده از شرایط کنونی اقدام به استقرار بازرس در واحدهای تولیدی کرده‌اند. در این‌خصوص معاون رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان گفت: در کلیه واحدهای تولیدکننده محصولات بهداشتی و ضدعفونی‌کننده کشور بازرس مقیم مستقر خواهد شد تا جلوی هرگونه تخلف احتمالی گرفته شود. عباس تابش در اولین جلسه کارگروه کمیته پشتیبانی و تدارکات ستاد مبارزه با کرونای استان قزوین که در سازمان صنعت برگزار شد، افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونا و افزایش درخواست‌ها برای تامین اقلام بهداشتی، اولویت مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت تامین مواد اولیه برای واحدهای تولیدی در این زمینه، افزایش تولید محصولات و جلوگیری از توزیع خارج از شبکه است.

قیمت ماسک N۹۵ وارداتی

از سوی دیگر رئیس سازمان حمایت قیمت‌ ماسک N۹۵ وارداتی و ماسک سه لایه را اعلام کرد.  عباس تابش با بیان اینکه طرح ویژه بازرسی سازمان آغاز شده است، اظهار کرد: مجموع بازرسان سازمان حمایت و اتاق اصناف ۴ هزار و ۲۰۰ نفر است که اگر بخواهیم اکیپ‌های دونفره را برای بازرسی‌ها در نظر بگیریم ۲۱۰۰ گشت خواهیم داشت. معاون وزیر صنعت تاکید کرد: قیمت‌ها اعلام شده و هر فردی ماسک N۹۵ را بیشتر از ۱۵ هزار تومان و ماسک سه لایه را بیشتر از ۴ هزار و ۱۰۰ تومان عرضه کند گرانفروشی است و با آن برخورد می‌شود.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند