مهدی معصومی اصفهانی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران با اعلام این ۳ نگرانی عنوان کرد: ممنوعیت واردات محصولات نهایی فرصتی عالی برای تولیدکنندگان ایرانی است تا محصولات جدید و باکیفیت عرضه کنند. صنایع تبدیلی به‌عنوان بخش تکمیلی صنایع دام و طیور، به‌طور ویژه در مورد تخم مرغ، یک تخصص جدید در دنیاست و فضای بسیاری برای توسعه آن وجود دارد. هرچند در زمینه خرید ماشین آلات مورد نیاز در صنایع تبدیلی از کشورهای خارجی مشکلاتی داریم اما به هرحال ماشین آلات را وارد یا با اتکا به توان فنی داخلی آن را تامین می‌کنیم.

به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، در این زمینه اما یک دغدغه یا به عبارت بهتر نگرانی جدی وجود دارد و آن هم سیاست‌های ارگان‌هایی مثل سازمان حمایت است که به‌عنوان سدی در مسیر تولید کالای کیفی عمل می‌کند. با فشار سازمان حمایت برای کاهش قیمت محصولات، جایی برای توسعه کیفی کالا باقی نمی‌ماند. اگر چنین فشاری از روی دوش تولیدکننده برداشته شود و اجازه دهند کالا با قیمت تمام شده واقعی خود به دست مشتری برسد، فرصت تولید محصولاتی را در ایران داریم که مشابه آن در کشورهای دیگر نیست. توانمندی داخلی و ذائقه ایرانی فرصت تولید کالای با کیفیت را در صنایع تبدیلی کشور فراهم کرده است و نباید در این مسیر مانع تراشی کنیم. قیمت تابع عرضه و تقاضاست و هر نوع تلاش برای کاهش آن، به کیفیت لطمه می‌زند.

معصومی افزود: به‌عنوان یک تولید‌کننده به فضای فعلی بازار خوش بین هستم اما نگرانم با لغو تحریم ها، درهای کشور به روی کالای خارجی طوری گشوده شود که کارخانه‌های ایرانی را به تعطیلی بکشاند. تولید‌کننده ایرانی می‌تواند هر محصول غذایی را با کیفیت مشابه خارجی آن تولید کند. می‌تواند با کالای خارجی در بازار داخل رقابت کند اما در شرایطی که آیین نامه‌ها و مقررات دستگاه‌های دولتی به گونه‌ای تدوین و صادر نشود که امکان پیش‌بینی بازار و وضعیت تولید، برای تولیدکننده ایرانی از بین برود.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند