به گزارش فرانس ۲۴، درست چند روز بعد از اظهارات دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر انزوای بیشتر ایران، یک شرکت فعال در حوزه انرژی خورشیدی قراردادی را به ارزش ۵/ ۲ میلیارد یورو برای ارائه خدمات انرژی خورشیدی به مدت پنج سال با طرف ایرانی  به امضا رساند.

در همین حال «لارس نوردرم» سفیر نروژ گفت: نروژ کاملا به برجام متعهد است و این گشایش و عقد قرارداد نشان می‌دهد که بسیار جدی هستیم و در آینده نزدیک شاهد سرمایه‌گذاری بیشتری خواهیم بود.

این قرارداد میان شرکت انرژی «ساگا» نروژ با یک شرکت ایرانی به‌منظور راه‌اندازی ۲ گیگاوات پنل خورشیدی در چند مکان در اطراف کویر مرکزی ایران امضا شد.  انعقاد این قرارداد چند روز پس از سخنرانی ترامپ مبنی بر وضع تحریم‌های بیشتر علیه ایران و فراخواندن متحدان اروپایی خود برای محدود کردن مراودات مالی با ایران صورت می‌گیرد.

بر همین اساس پروژه‌های جدید انرژی خورشیدی در ایران در حال فاینانس شدن توسط کنسرسیوم سرمایه‌گذاران خصوصی و دولتی اروپایی است و به وسیله یک صندوق ضمانت دولتی از سوی دولت ایران حمایت می‌شود. «گائوت استینکوپف» مدیر توسعه شرکت «ساگا» در مراسم عقد قرارداد با طرف ایرانی گفت: امیدواریم با ساخت این کارخانه و ساخت پنل‌های خورشیدی به اشتغال‌زایی در ایران کمک کرده باشیم.