شماره روزنامه ۴۲۷۵
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۲۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۲۷۵

 • عیارسنجی رفتار سرمایه‌گذاران صنعتی

  دنیای اقتصاد: امید سرمایه‌گذاران برای مشارکت در روند توسعه صنعتی افزایش یافته است؛ این را از تغییرات صدور جواز تاسیس صنعتی در ضلع تعداد مجوزها، میزان سرمایه‌گذاری و پیش‌بینی اشتغال می‌توان مشاهده کرد.دمای مثبت صنعت و انتقال پیشران رشد از بخش نفتی به بخش غیرنفتی از یکسو و وقوع رشد در مهم‌ترین گروه‌های صنعتی از سوی دیگر، نشان می‌دهد که انگیزه برای سرمایه‌گذاری صنعتی در سال جاری رو به افزایش است. ارزیابی‌های صورت گرفته حکایت از آن دارد که در ۹ ماه منتهی به آذر سال جاری، صدور جواز تاسیس به لحاظ تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد حدود ۱۷ درصدی را تجربه کرده، این رشد در سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده بالغ بر ۱۴ درصد بوده و اشتغال پیش‌بینی شده برای مجوزهای صادره نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۵/ ۱۸ درصدی داشته است.
 • چهار اولویت صنعتی در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: متولی صنعت کشور، برنامه‌ها و عملیات وزارتخانه متبوعش درخصوص چهار حوزه «معدن و صنایع معدنی»، «نوسازی صنایع»، «نوسازی ناوگان حمل ونقل عمومی» و «صادرات» در سال ۹۷ را تشریح کرد. محمد شریعتمداری، حوزه معدن و توجه به اکتشاف را یکی از اولویت‌های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در سال آینده برشمرد؛ حوزه‌ای که متولیان برای توسعه آن قرار است اصلاح مقررات معدنی و واگذاری پهنه‌های غیرفعال به مردم را در دستورکار قرار دهند.شریعتمداری همچنین برای تحقق دو برنامه در نظر گرفته شده در بخش معدن و صنایع معدنی، به‌سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و ایمیدرو ماموریت داد تا همه امکانات برای توسعه این بخش استراتژیک را بسیج کنند.
 • صورت وضعیت ضمانت سرمایه‌گذاری کوچک‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک، آخرین وضعیت «واگذاری صندوق‌های ضمانت‌نامه سرمایه‌گذاری صنایع کوچک به بخش‌خصوصی»، «مشکلات پیش آمده برای واحدهای کوچک صنعتی متقاضی دریافت ضمانت‌نامه»، «سرمایه فعلی صندوق و سرمایه صندوق‌های ضمانت‌نامه سرمایه‌گذاری صنایع کوچک در کره‌جنوبی و رقم صدور ضمانت‌نامه در این کشور در قیاس با ایران» را تشریح کرد. محمد مقیسه در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره وضعیت واگذاری صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک گفت: بحث واگذاری صندوق‌هایی که زیرمجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند تاکنون حل نشده و در حال حاضر سازمان خصوصی‌سازی براساس ضوابط و چارچوب‌های تعریف شده در راستای اصل ۴۴ قانون اساسی فعالیت‌های خود را دنبال می‌کند.
 • توقف ساخت ۲۰ سد در کشور

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از حذف و توقف ساخت ۲۰ سد در کشور خبر داد. به‌گفته رحیم میدانی در بازنگری سدها، از ساخت یک میلیون هکتار شبکه آبیاری و زهکشی جلوگیری شده است. میدانی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درمورد سازوکار اجرای طرح بازنگری سدها گفت: در این طرح برخی سدها بازنگری شدند و سدهایی که حذف شد حدود ۲۰ مورد است.
 • تشکیل کنسرسیوم صادرات خدمات فنی و مهندسی کشاورزی

  مهر: معاون وزیر جهاد کشاورزی از تشکیل یک کنسرسیوم صادراتی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی بخش کشاورزی خبر داد. علی‌مراد اکبری در مراسم افتتاحیه «دومین نمایشگاه ماشین‌آلات، نهاده‌ها و مکانیزاسیون کشاورزی» با اعلام این خبر عنوان کرد: با توجه به شرایط آبی کشور که از چند سال گذشته گریبانگیر ما شده، نسل فعلی مسوولیت سنگینی در قبال مصرف و ذخیره‌سازی منابع آبی دارد. وی ادامه داد: اگر نتوانیم سرانه مصرف آب را در کشور کاهش دهیم، در آینده با مشکلات جدی در این زمینه مواجه خواهیم شد. معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه از تمامی سیاستمداران، دست‌اندرکاران و تولیدکنندگان ادوات کشاورزی می‌خواهیم در این زمینه به ما کمک کنند، گفت: طی چند سال گذشته ما در بخش ماشین‌آلات با توسعه خوبی مواجه بوده‌ایم.
 • افزایش ظرفیت بندر شهید رجایی به بیش از ۸ میلیون کانتینر

  محمد راستاد در مراسم گشایش پنجمین نمایشگاه بین‌المللی دریایی کشور در بندرعباس با اعلام این خبر عنوان کرد: در این طرح قرار است ۱۰ هزار میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شود و با ساخت یک هزار و ۴۰۰ متر اسکله، کشتی‌های بزرگ کانتینربر جهان بتوانند در بندر شهید رجایی پهلو بگیرند.

بیشتر