شماره روزنامه ۴۳۷۷
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۴۳۷۷

 • مزیت رقابتی در فلزات غیرآهنی

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌های صورت گرفته از سوی فعالان اقتصادی نشان‌دهنده آن است که صنایع فلزات غیرآهنی (آلومینیوم، مس، سرب، روی، طلا و...) با چالش‌های عمده‌ای روبه‌رو است؛ چالش‌هایی که در برگیرنده مشکلات درونی و بیرونی این بخش می‌شود؛ با این شرایط می‌توان گفت صنایعی که نماد پیشرفت و صنعتی بودن کشورها محسوب می‌شوند، در ایران کمتر از فولاد مورد توجه قرار گرفته‌اند این در حالی است که صنایع فلزات غیرآهنی و آلیاژهای آنها می‌توانند مزیت رقابتی گسترده‌ای را برای هر کشور ایجاد کنند.
 • سه مانع حذف مجوزهای زائد

  دنیای اقتصاد: کارنامه هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار بعد از گذشت سه ونیم سال از تشکیل آن منتشر شد. جزئیات روند کاری این هیات حاکی از آن است که متولیان این امر در گام نخست ۲۱۰۰ مجوز را احصا و در گام بعد از دستگاه‌های مربوطه دولتی خواسته‌اند که این مجوزهای زائد را حذف کنند. این در حالی است که آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد گام دوم در راستای حذف مجوزها از جانب دستگاه‌های دولتی، با سه چالش عمده مواجه شده است.
 • قطع صادرات برق به عراق طبق توافق‌نامه

  ایرنا: وزیر نیرو در مورد توقف صادرات برق به عراق گفت: طبق توافق‌نامه عمل شد تا در شرایطی که نیاز شدیدی داریم، اولویت با تامین نیازهای داخل کشور باشد. به گفته رضا اردکانیان، هر قرارداد و موافقت‌نامه مبادله انرژی، چارچوب‌ها و الزاماتی دارد که از جمله اینکه کشور صادرکننده در مواقعی که خود نیاز شدیدی دارد، ابتدا به تامین آن بپردازد.
 • افزایش قیمت کالاهای وارداتی حداکثر ۱۷ درصد

  دنیای اقتصاد: دبیرکل اتاق اصناف ایران اعلام کرد که واحدهای صنفی می‌توانند قیمت کالاهای وارداتی را ۷ تا ۱۷ درصد افزایش دهند و افزایش بیش از این میزان تخلف است.علی عوض‌پور با تاکید بر اینکه وظایف بازرسی، کنترل و نظارت بر قیمت است، اظهار کرد: درخصوص تخلفات اصناف پرونده‌هایی تشکیل و به سازمان تعزیرات حکومتی ارجاع شده است.
 • هوشمندسازی شبکه انرژی کشور تا سه سال آینده

  پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم امضای سند برنامه اقدام مشترک وزارتخانه‌های نیرو و ارتباطات در راستای توسعه‌ کاربردهای فناوری‌های نوین فاوا(ICT) در صنعت آب و برق، یکی از مصادیق مهم تحول دیجیتال در دنیا را هوشمندسازی شبکه‎های انرژی دانست و افزود: هوشمندسازی باعث بهبود مدیریت شبکه خواهد شد و به تبع آن نیز بهبود پیک مصرف را در پی خواهد شد.
 • درخواست اقتصادی از سفرای خارجی

  دنیای اقتصاد‌: دوشنبه شب نشست هم‌اندیشی فعالان بخش خصوصی با سفرای خارجی مقیم ایران با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری و وزیر امورخارجه برگزار شد که در این نشست بیش از ۳۰ سفیر کشورهای خارجی و در مجموع ۸۰ نفر از سفرا، کارداران و رایزنان اقتصادی شرکت داشتند. در این نشست طرف‌های ایرانی درخواست‌های خود را مطرح و طرف‌های خارجی نیز اعلام کردند که در شرایط جدید از ایران حمایت خواهند کرد.

بیشتر