آرشیو روزنامه شماره ۵۲۹۱ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۲۹۱

 • سه ضربه تورم به صنایع

  دنیای‌اقتصاد: اثرات سوء تورم بر تولید صنعتی کشور هر لحظه افزایش می‌‌‌یابد. هفته پیش گزارش شاخص مدیران خرید در شهریور ۱۴۰۰ منتشر شد که در آن، تورم به بخش وسیعی از صنایع تحمیل شده بود. طبق این گزارش با حادتر شدن تورم، صنایع در سه بخش استخدام نیروی کار، هزینه خرید مواد اولیه و موجودی مواد اولیه تولید تحت فشار قرار گرفته‌‌‌اند. شاخص قیمت خرید مواد اولیه در همه صنایع کشور در گزارش شامخ شهریور بالاتر از ۷۰ واحد و بعضا ورای ۹۰ واحد بوده، ضمن اینکه عدد شاخص ۸صنعت از نظر دستیابی به مواد اولیه روی عدد ۵۰ و کمتر از آن است که گویای وضعیتی نامناسب است. استخدام بیشتر نیروی کار نیز که نشانه افزایش تولید و رشد امیدواری به آینده است، با رشد تورم کمرنگ شده به طوری که در ۹صنعت شاخص به زیر عدد ۵۵ سقوط کرده است. وضعیتی که برای مثال در اردیبهشت ۱۴۰۰ و پیش از خاموشی‌‌‌ها برعکس بود و ۸صنعت در بخش استخدام نیروی کار نمره‌‌‌ای بالاتر از ۵۵ را به ثبت رسانده‌‌‌ بودند.
 • مشوق‌‌‌های صنعتی جایگزین معافیت مالیاتی شود

  دنیای‌اقتصاد: حذف معافیت‌‌‌های مالیاتی مواد اولیه و خام و جایگزینی مشوق‌‌‌های صنعتی و برقراری مجدد جوایز صادراتی یکی از خواسته‌های اصلی فعالان اقتصادی در نشست کمیسیون صنایع اتاق ایران بود. به اعتقاد آنها، واحدهای تحت پوشش شرکت‌های بزرگ صنایع بالادستی که عمدتا ماهیت دولتی یا خصولتی دارند، باید پاسخگوی امتیازاتی باشند که از اقتصاد ملی در قالب خوراک و منابع ارزان‌قیمت و یارانه‌‌‌های مختلف به‌خصوص در حوزه انرژی دریافت می‌کنند. یکی دیگر از مباحث این فعالان اقتصادی نقد قیمت‌گذاری رانتی و ارزان در بخش صنعت است.
 • کاهش تولید فولاد در تابستان

  دنیای‌اقتصاد: آمار تولید فولادی‌‌‌ها نشان می‌دهد که از ابتدای سال‌جاری تا پایان شهریورماه، تمامی فرآورده‌‌‌های فولادی اعم از شمش، مقاطع تخت و طویل، محصولات و آهن اسفنجی با افت میزان تولید نسبت به نیمه نخست سال گذشته روبه‌رو شده‌‌‌اند؛ این در حالی است که مقایسه بهار ۱۴۰۰ با سه‌ماه دوم سال‌جاری نیز بیانگر کاهش قابل‌توجه تولید در این مدت است.
 • نیروگاه خورشیدی ١٠ مگاواتی غدیر کوشک وارد مدار شد

  دنیای‌اقتصاد: نیروگاه خورشیدی ١٠ مگاواتی غدیر کوشک یزد که عملیات اجرایی آن اواخر آذرماه سال گذشته آغاز شده بود، یکشنبه ۲۵مهرماه با برگزاری مراسمی با حضور جمعی از مقامات ملی و محلی به بهره‏‏‌برداری رسید. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، در این مراسم، امیرعباس حسینی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر با اشاره به اینکه این نیروگاه یکی از بهترین‏‏‌ نیروگاه‏‏‌ها به لحاظ فنی بوده و بابت آن ۵‌میلیون یورو هزینه شده است، گفت: اگر شرایط اقتصادی پروژه‏‏‌های خورشیدی مطلوب شود، آمادگی سرمایه‌گذاری برای احداث ٨٠٠ مگاوات نیروگاه خورشیدی برای چهار سال آینده وجود دارد. برپایه این خبر، نیروگاه غدیر کوشک یزد یکی از بهترین پروژه‏‏‌های خورشیدی فتوولیک از منظر اقتصادی، فنی و سرعت انجام کار است و نسبت به پروژه‏‏‌های مشابه دارای تجهیزات خورشیدی با کیفیت بالاتری بوده در عین حال، هزینه سرمایه‌گذاری آن نیز نسبت به دیگر پروژه‏‏‌ها کمتر است. همچنین، اجرای این پروژه تنها در حدود ۶ماه، در نوع خود در کشور بی‏‏‌سابقه است. مراسم بهره‏‏‌برداری از این نیروگاه، با حضور فرشاد نجفی‏‏‌پور، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح و سید امیرعباس حسینی، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر، همچنین جمعی از مسوولان استان یزد و مدیران شرکت سرمایه‌گذاری برق و انرژی غدیر به‏‏‌صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر