شماره روزنامه ۵۵۲۵
|
آرشیو روزنامه شماره ۵۵۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت و معدن - روزنامه شماره ۵۵۲۵

 • ۳ چالش تولید در بهار ۱۴۰۱

  دنیای‌اقتصاد: شاخص ملی محیط کسب‌وکار به کمترین سطح خود در ۱۱فصل اخیر رسید. پیش از این در فصل دوم ۱۳۹۷ بود که نمره ۰۷/ ۶ برای شاخص ملی محیط کسب‌وکار اعلام شده بود؛ این یعنی از تابستان ۱۳۹۷ تا بهار ۱۴۰۱، فضای کسب‌وکار چرخش کامل را تجربه کرده و مجموع سیاست‌‌ها و اقدامات در دولت‌های مختلف، بی‌هیچ فایده خاصی، در تسهیل تولید تغییری ایجاد نکرده است تا فضای کسب‌وکار همچنان نامساعد بماند. فضای نامساعد کسب‌وکار، ظرفیت تولید صنایع را کاهش داد. هرچه میزان ظرفیت تولید واقعی صنایع کشور بالاتر رود، تولید به نقطه بهینه و مناسب خود نزدیک می‌شود و وضعیت بهره‌‌وری و رقابت‌‌پذیری صنایع کشور ارتقا پیدا می‌کند.
 • معافیت‌‌‌های قانونی صنعت بازیافت

  دنیای‌اقتصاد: در نشست کارگروه تخصصی کمیته حمایت از کسب‌وکار، دلایل اجرایی نشدن معافیت مالیاتی فعالیت‌‌‌های مرتبط با صنعت بازیافت مطرح و مقرر شد موضوع در کمیته تخصصی‌‌‌تر بررسی شود. به گزارش اتاق ایران، بازیافت جزو صنایعی است که در دنیا به عنوان یکی از ارکان پیش‌برنده اقتصاد شناخته می‌شود؛ بنابراین ظرفیت مهمی است که در صورت رقابتی بودن می‌‌‌تواند نقش موثری داشته باشد. این حوزه در بسیاری از کشورها از مالیات مستقیم معاف است؛ هرچند در ایران چنین معافیتی تا سال ۹۹ وجود نداشت.
 • صادرات مرکبات به چین

  دنیای‌اقتصاد: سفیر ایران در چین گفت: صادرکنندگان و کشاورزان مازندرانی با رعایت استانداردهای بسته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بندی و توجه به کیفیت کالا برای صادرات مرکبات به چین آماده شوند. به گزارش «ایرنا» محمد کشاورز‌زاده افزود: با پیگیری‌های مستمر ایران در پکن، مجوز صادرات مرکبات از ایران به چین اخذ شد و صادرکنندگان مازندرانی خود را برای ورود به این بازار هدف آماده کنند.
 • تعرفه حقوق گمرکی ماشین‌آلات یک‌درصد می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: معاون صنایع عمومی وزارت صمت اعلام کرد که تعرفه واردات ماشین‌‌‌آلات صنعتی و معدنی هفته آینده در مجلس شورای اسلامی تعیین‌تکلیف می‌شود و احتمالا تعرفه حقوق گمرکی این کالاها به یک‌درصد کاهش می‌‌‌یابد. به گزارش «ایسنا»، محمدمهدی برادران اظهار کرد: با پیگیری‌‌‌ معاونت صنایع عمومی وزارت صمت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی، طرحی آماده شده که با نظر مثبت هیات‌رئیسه و احتمالا با بیش از ۵۰امضای نمایندگان مجلس، هفته آینده، خارج از دستور در دستور کار مجلس قرار گیرد.
 • موافقت ضمنی وزیر صمت با تفکیک؟

  دنیای‌اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره تفکیک این وزارتخانه گفت: طرحی در مورد تفکیک وزارت صمت در مجلس بررسی شده و دولت با آن طرح موافقت کرده است و پس از آن باید این مسیر در مجلس طی شود. این اظهارات زمانی مطرح می‌شود که کارشناسان اقتصادی بارها مراتب مخالفت خود با طرح تفکیک این دو وزارتخانه را تشریح کرده‌‌‌اند.
 • ۸۰‌درصد اقدامات اداری امور اراضی به صورت الکترونیکی است

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر ممنوعیت تغییر کاربری اراضی کشاورزی گفت: ۸۰‌درصد اقدامات اداری امور اراضی در کشور از طریق سامانه و به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.
 • بحران‌‌‌سازی گرما برای صنایع چین

  دنیای‌اقتصاد: نقش چین برای تولید صنعتی جهان بی‌‌‌بدیل است. زنجیره تامین جهان از زمان بروز پاندمی در چین دچار سکته شده و با وجود رفع نسبی این بیماری، چین همچنان درگیر آن است؛ موضوعی که استرس‌‌‌های متعدد در تامین نیاز جهان به قطعات و مواد اولیه در جریان ساخت را در پی داشته است. حالا اما با شدت گرفتن تغییرات اقلیمی، گرما به عامل تامین برق صنایع داخلی چین تبدیل شده است.
 • ساخت زنجیره تامین سبز

  دنیای‌اقتصاد: گردهمایی بزرگ‌ترین تامین‌‌‌کنندگان جهان در شیکاگو یک پیام مشخص دارد؛ زنجیره تامین کنونی جهان محتاج بازمهندسی است. گرچه بخشی از رویداد Smarter Sourcing شیکاگو به تامین هوشمند منابع و همسو کردن صنایع جهان با فناوری‌های نسل۴ مرتبط است؛ اما بخشی دیگر از این رویداد سعی در جا انداختن مفهوم جدیدی دارد که در متن برنامه‌‌‌های دولت آمریکا قرار گرفته است.
 • زباله‌های هسته‏‏‌ای در صنعت بازیافت

  دنیای‌اقتصاد: یک استارت‌آپ نوپا در تلاش است تا سال ۲۰۳۵ کل صنعت بازیافت زباله‏‏‌های هسته‏‏‌ای را دگرگون کند و از زباله‏‏‌های اتمی، محصولات قابل مصرف برای صنعت هسته‏‏‌ای بسازد. کوریو اعلام کرده که این کار می‏‏‌تواند صنعت هسته‏‏‌ای را وارد دوره تازه‏‏‌ای از حیات خود کند و با صرف ۵میلیارد دلار تولید انرژی هسته‏‏‌ای را به شکل چشمگیری تغییر خواهد داد.
 • اثر هوش مصنوعی بر تولیدات آینده

  دنیای‌اقتصاد: ۷۰۰مدیر صنعتی اعلام کرده‏‏‌اند که دید روشنی نسبت به هوش مصنوعی دارند و مطمئن هستند در سالیان آتی به مدد هوش مصنوعی با تولیدات بهتری که خواهند داشت، از رقبای خود پیشی می‏‏‌گیرند. ۹۱درصد مدیران صنعتی مورد پرسش از سوی فوربس از اثرگذاری بالای هوش مصنوعی بر توان رقابتی آنها خبر داده‏‏‌اند. نظرسنجی فوربس نشان می‌دهد، مانع بزرگ ۴۰درصد این مدیران و شرکت‌های متبوعشان برای استفاده از فناوری‏‏‌های مرتبط با هوش مصنوعی در جریان تولید یا طراحی محصول، داده و نحوه دسترسی، ذخیره و پردازش آنهاست. آخرین نظرسنجی فوربس نشان می‌دهد که به‌رغم اهمیت موضوع هوش مصنوعی، تنها ۵۴درصد شرکت‌ها تیمی درخور برای این رویکرد جدید آماده کرده‏‏‌اند.
 • اثر منفی نسل۴ بر صنعت سبز

  دنیای‌اقتصاد: گزارشی که اخیرا در بلومبرگ منتشر شده، بازتاب‌‌‌دهنده نگرانی فعالان محیط‌زیست درباره اثر منفی نسل۴ صنعت بر اقتصاد سبز است. جدال بر سر این موضوع از زمان برخی معافیت‌‌‌های دولت به دو شرکت نفتی شورون و اگزون‌موبیل شدت گرفته و بسیاری از رسانه‌‌‌ها انتقاد از مایکروسافت و آمازون را به دلیل سکوت درباره تبعات این معافیت افزایش داده‌‌‌اند.
 • ضربه کره‌جنوبی از بحران تراشه

  دنیای‌اقتصاد: کره‌جنوبی یکی از بالاترین نرخ‌های بهره‏‏‌وری تولید و همبستگی اقتصادی با انقلاب دیجیتال را دارد و به همین دلیل تولیدکننده کالاهای با فناوری بالاست. این موضوع اما حالا به عاملی برای رکود این کشور تبدیل شده است. کره‌جنوبی که در عمده صنایع خود به تراشه‏‏‌ها و حافظه‏‏‌های هوشمند نیاز دارد، طبق پیش‌بینی‏‏‌ها به دلیل بحران تراشه به‌زودی وارد دوره‏‏‌ای از رکود خواهد شد. گفته شده که سامسونگ و برخی دیگر از هلدینگ‏‏‌های فناور کره‌جنوبی بدترین ضربه را از بحران تراشه که سراسر شرق آسیا را درگیر کرده است، دریافت خواهند کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو