آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۵۰۰۶

 • عقب‌نشینی از تسهیل صادرات به همسایه شرقی

  دنیای‌اقتصاد: موضوع صادرات ریالی بار دیگر خبرساز شده است. رایزن بازرگانی ایران در افغانستان در جدیدترین اظهار نظر در این رابطه اعلام کرده است که صادرات ریالی به افغانستان متوقف شده است. این خبر در حالی اعلام شده است که در هفته‌های گذشته جلسه‌ای میان جمعی از صادرکنندگان و رئیس کل بانک مرکزی برگزار شد و در آن جلسه توافق شد که تسهیلات جدیدی برای صادرات به عراق و افغانستان در نظر گرفته شود. اما اکنون یک بار دیگر اختلاف بر سر نحوه صادرات به همسایه شرقی مطرح شده است.
 • سبد متمرکز صادرات ایران

  دنیای‌اقتصاد: شاخص تمرکز صادرات ایران در بین ۱۳ کشور، نمره بالایی را کسب کرده است. اما نمره بالا در شاخص تمرکز صادرات نشانه خوبی برای کشورها محسوب نمی‌شود؛ چراکه تمرکز بالای صادراتی علامت هشداردهنده‌ای از تنوع پایین کالاهای صادراتی یک اقتصاد و ضرورت تغییر ساختار تجارت آن با هدف افزایش توان مقاومت‌پذیری و کاهش آسیب‌پذیری است. در گزارشی که از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده، عنوان شده است که شاخص تمرکز صادرات، بیانگر میزان تمرکز و نحوه توزیع اقلام صادراتی یک اقتصاد است. چنانچه سهم بالایی از صادرات کالایی یک کشور به تعداد محدودی از اقلام تخصیص داده شود، در این صورت تمرکز صادرات آن کشور بالاست و بالعکس.
 • آخرین هشدار به ایرلاین‌های متخلف کرونایی

  ایسنا: رئیس سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد: چند ایرلاین با وجود تذکرهایی که دریافت کردند قصورهایی در زمینه رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی و ارائه خدمات در این زمینه داشته‌اند و در این زمینه تا ابتدای آبان ماه فرصت دارند نسبت به اصلاح مواردی که به آنها توصیه شده است، اقدام کنند. تورج دهقانی زنگنه اظهار کرد: شرکت‌های هواپیمایی که بابت قصور در رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی توصیه شده از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا تذکر دریافت کرده‌اند و دوباره نسبت به آن بی‌توجهی کردند باید بدانند که بر اساس آخرین هشداری که به آنها داده شده تا ابتدای آبان ماه فرصت دارند این نقیصه‌ها را اصلاح کنند در غیر این صورت برخورد لازم با آنها خواهد شد.
 • واردات کالاهای اساسی به کشور سرعت گرفت

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران اعلام کرد: در حال حاضر، موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور معادل ۳ میلیون و ۴۰۲ هزار تن است که ذرت با میزان یک‌میلیون و ۶۲۳ هزار تن در صدر اقلام اساسی قرار دارد. به گزارش اکسپورتنا، مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک گفت: ۲ میلیون و ۳۷۶ هزار تن از کالاهای اساسی در بندر امام خمینی (ره ) دپو شده است.
 • تاکید بر متنوع‌سازی رویه‌های مطمئن بازگشت ارز صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: تسهیل روند صادرات و بازگشت ارزهای صادراتی بخش خصوصی و واردات کانتینر یخچال‌دار برای کمک به ناوگان حمل زنجیره سرد محصولات کشاورزی فسادپذیر صادراتی در کارگروه توسعه صادرات بررسی شد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان توسعه تجارت، در جلسه کارگروه توسعه صادرات برخی از موضوعات دستور کار جلسه آتی شورای‌عالی صادرات از جمله پیشنهادهای بخش غیردولتی مبنی بر اصلاح بسته سیاستی مورخ ۲۵/ ۴/ ۹۹ بانک مرکزی پیرامون بازگشت ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور و تعیین تکلیف واردات کانتینر یخچال‌دار برای کمک به ناوگان حمل زنجیره سرد محصولات کشاورزی فسادپذیر صادراتی بررسی شد.
 • نردبان لرزان امنیت سرمایه‌گذاری

  دنیای‌اقتصاد: میانگین شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۱۳۹۷ وضعیت مناسب‌تری را نشان می‌دهد. این شاخص بازتاب‌دهنده مهمی از محیط کسب‌وکار تلقی می‌شود. کاهش دامنه نوسانات متغیرهای کلان اقتصادی به ویژه «نرخ ارز» و «نرخ تورم» که در سال ۱۳۹۷ شدت گرفته بود، به عنوان نردبان ترقی شاخص امنیت سرمایه‌گذاری در سال گذشته شناسایی شده است.
 • ما و کرونا

  رضا طبیب‌زاده/ عضو هيات‌مديره فدراسيون صادرات انرژي و صنايع وابسته ايران
  بخش‌خصوصی شخص راست قامتی نبود و در این سال‌های اخیر قوز بزرگی بر پشت بخش‌خصوصی سوار بود. آمدن کرونا همان قوزبالاقوز بود و توانمندی‌های بخش‌خصوصی را به جد دچار اختلال کرد. حضور کووید-۱۹ و شیوع این ویروس در سطح جهان اثراتی بس شگرف برجای گذاشته و به واقع ارزیابی آن در شرایط موجود برای هیچ یک از کارشناسان بین‌المللی از هر منظری امکان‌پذیر نیست. در این نوشته کوتاه به بعضی از ابعاد آن در حد امکان پرداخته می‌شود. قوز پشت بخش‌خصوصی در چند دهه گذشته در ارتباط با قوانین و ضوابط جاری کشور در بحث‌های متوالی تحلیل شده است، ولی به‌طور اختصار در این نوشتار برای ورود به بحث بعدی فهرست وار اشاره می‌شود.
 • تعرفه آمریکایی بر ورقه‌های فولادی ۱۸ کشور

  دنیای‌اقتصاد: ایالات‌متحده تصمیم دارد بر ۹۶/ ۱ میلیارد دلار از واردات ورقه‌های آلومینیومی از ۱۸ کشور تعرفه‌های جدید اعمال کند. به گفته ویلبر راس، وزیر بازرگانی این کشور، این تصمیم پس از آن است که دولت آمریکا تشخیص داد پیرامون تجارت این کالاها سیاست دامپینگ وجود دارد.
 • رشد ۶۵ درصدی بارش‌ها در سال آبی جدید

  ایرنا: میزان بارش‌های کل کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه ۹۹ تا پایان شهریور۱۴۰۰) تا هجدهمین روز مهرماه در حالی به رقم ۹/ ۴ میلی‌متر رسید که نسبت به مدت مشابه پارسال رشدی ۶۵درصدی را نشان می‌دهد. میزان بارش‌های کل کشور در بازه زمانی ابتدای مهرماه ۹۸ تا هجدهم روز همان ماه سه میلی‌متر بود. این در حالی است که میزان بارش‌ها در ۱۸ روز نخست سال آبی جدید، ۹/ ۴ میلی متر برآورد می‌شود. این حجم از بارش‌ها از ابتدای سال آبی جاری تا هجدهمین روز نسبت به متوسط دوره بلندمدت ۵۲ ساله نیز با رشد ۲۶ درصدی همراه شده است.
 • لیست اولویت همکاری‌های معدنی ایران و استرالیا

  دنیای‌اقتصاد: رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: خواهان همکاری با طرف‌های استرالیایی در زمینه‌های آموزش، اکتشاف، استخراج و تکنولوژی هستیم. به گزارش روابط عمومی ایمیدرو، خداداد غریب‌پور در دیدار با لیندال ساکس، سفیر استرالیا در تهران، با اشاره به اینکه این حوزه‌ها به‌عنوان اولویت همکاری دو طرف مطرح است، گفت: اکتشاف و استخراج در عمق، جزو نیازهای اصلی ما برای توسعه بخش معدن است و تمایل داریم از تحقیق و توسعه و همچنین دانش فنی شرکت‌های استرالیایی بهره ببریم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر