آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۱۶

 • ۱۱ قول ایران و اوراسیا

  دنیای‌اقتصاد: مذاکرات فشرده بین مقامات اتحادیه اقتصادی اوراسیا و مدیران دولتی و خصوصی ایران در روزهای اخیر، به توافقات و قول‌وقرار‌های تازه‌ای برای توسعه همکاری‌ها میان ایران و این منطقه اقتصادی منتج شد. ترافیک گفت‌وگوها درحالی میان طرفین دنبال شد که نمایندگان بخش‌خصوصی ایران و مدیران این اتحادیه اقتصادی بر سر انجام چند اقدام مشترک در قالب شورای تجاری اتحادیه اقتصادی اوراسیا و اتاق بازرگانی ایران‌ توافق کردند و برای اجرایی کردن این برنامه‌ها تفاهم‌نامه همکاری به امضا رساندند.
 • حذف و اضافه در لیست ممنوعه

  دنیای‌اقتصاد: سیاست وارداتی کشور بازنگری می‌شود. با توافق فعالان اقتصادی در بخش خصوصی و مسوولان وزارت صمت، حذف و اضافه در لیست ممنوعه‌های وارداتی در دستور کار قرار گرفت. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که برخی از کالاهای درج شده در لیست ممنوعه‌ها در خطوط تولید کاربرد دارد که این موضوع چالش برانگیز شده است. سال گذشته همزمان با تصمیم‌گیری‌هایی که در زمینه مدیریت بازار ارز اتخاذ شد، دولت تصمیم گرفت واردات برخی از کالاها را به کشور ممنوع کند که در حال حاضر بیش از هزار و ۵۰۰‌قلم کالا را در برمی‌گیرد.
 • الزامات تولید صادراتی در سال رونق

  مسعود کمالی اردکانی مدیرکل دفتر عربی-آفریقایی سازمان توسعه تجارت
  اتکا به فروش نفت و دولت بزرگ از مهم‌ترین ویژگی‌های اقتصاد ایران است. ضمن آنکه تاکنون به‌طور جدی در معرض رقابت خارجی و حضور بازیگران توانمند جهانی در اقتصاد خود قرار نگرفته است. این عارضه موجب ناکارآیی نظام اقتصادی و تجاری کشور و تضعیف سطح رقابت‌پذیری بنگاه‌های اقتصادی کشور شده است.
 • ضمانت‌نامه صادراتی؛ جایگزین گشایش ال‌سی در عراق

  دنیای‌اقتصاد: ضمانت‌نامه‌های صادراتی، جایگزین گشایش ال‌سی در عراق می‌شوند. به‌گفته دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق، وظیفه ذاتی صندوق ضمانت صادرات پوشش ریسک سرمایه‌گذاری و بیمه قراردادهای تجاری است. با توجه به نبود ابزار بانکی در روابط تجاری ایران و عراق در دوره تحریم نیاز به حمایت جدی صندوق ضمانت صادرات است. در همین راستا اخیرا شعبه صندوق ضمانت صادرات در اقلیم کردستان عراق افتتاح شده است.
 • چه تعداد کالا با ارز صادراتی وارد می‌شود؟

  دنیای‌اقتصاد: گمرک ایران اخیرا فهرست تعرفه‌های مجاز جهت واردات در مقابل صادرات را منتشر کرده است. این فهرست شامل ۳۳۷۱ ردیف تعرفه است و کالاهایی که می‌توانند برای واردات از ارز حاصل از صادرات استفاده کنند را معرفی می‌کند. البته براساس اظهارات صادرکنندگان، پیش از این نیز محدودیتی برای واردات کالا با ارز صادراتی وجود نداشته و تمام کالاهای مجاز وارداتی، می‌توانستند از طریق صادرات تامین ارز کنند.
 • آژانس‌ها فروش اینترنتی بلیت اربعین ندارند

  دنیای‌اقتصاد: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که با توجه به برخی سوءاستفاده‌های صورت گرفته از سوی برخی سایت‌های گمنام فروش بلیت هواپیما، تصمیم بر آن شد که بلیت هواپیما برای سفرهای اربعین از سوی آژانس‌های مسافرتی به‌صورت اینترنتی فروخته نشود و تنها ایرلاین‌ها بتوانند این کار را انجام دهند.
 • دستور پارلمان اقتصاد برای به‌روزرسانی اطلاعات اعضا

  دنیای‌اقتصاد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، طی نامه‌ای به اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور از آنها خواست به اعضای خود اطلاع دهند تا اطلاعات خود را در سامانه هوشمند کارت بازرگانی به‌روزرسانی کنند. معاونت امور استان‌های اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای که به اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور ارسال کرده است، ضرورت به‌روزرسانی اطلاعات اعضای اتاق‌ها در سامانه هوشمند کارت بازرگانی را گوشزد کرده است.
 • ممنوعیت ثبت موتورهای دو زمانه برای شناورها ابلاغ شد

  ایرنا: اسحاق جهانگیری مصوبه ممنوعیت ثبت موتورهای دوزمانه را برای شناورها اعم از تفریحی و صیادی ابلاغ کرد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر هیات دولت بر این اساس هیات‌وزیران در جلسه بیست و هفتم شهریور ۱۳۹۸ ‌وزارت راه و شهرسازی (سازمان بنادر و دریانوردی) را موظف کرد از تاریخ ابلاغ این مصوبه به منظور شناسایی قایق‌های تفریحی و صیادی با موتورهای دوزمانه، گواهینامه ثبت ۶ ماهه صادر کند تا مالکان قایق‌های مذکور در بازه زمانی یادشده نسبت به جایگزینی موتورهای چهارزمانه بنزینی با موتورهای دوزمانه اقدام کنند. همچنین، وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شد ثبت سفارش واردات موتورهای دوزمانه را از تاریخ ابلاغ این مصوبه ممنوع کند.
 • صف تقاضا برای کار صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: روند صدور جواز در میانه تابستان سال جاری همچنان گرم ماند؛ گرمایی که در تولیدات صنعتی نیز قابل لمس است. داده‌های اعلام شده از روند مجوزدهی تا پایان مردادماه سال جاری نشان‌دهنده رشد بیش از ۱۸درصدی درخواست برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی است. این روند مثبت در وضعیت تولید کالاهای منتخب صنعتی نیز دیده شد؛ به‌طوری‌که براساس آمار اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسی و از میان ۵۷ کالای منتخب ارزیابی شده، ۳۶ کالای منتخب صنعتی، معدنی و پتروشیمی رشد تولید را ثبت کرده‌اند.
 • محور اروپا و ژاپن علیه چین

  دنیای‌اقتصاد: اتحادیه‌اروپا و ژاپن یک توافق زیرساختی امضا کردند تا همکاری و هماهنگی دو طرف برای مقابله با استراتژی «یک‌کمربند- یک جاده» چین را ارتقا دهند. این توافق در واقع بخشی از استراتژی «اتصال به آسیا» است که از سوی اتحادیه اروپا از سال گذشته کلید خورده تا نگرانی‌های بین‌المللی از جاده ابریشم جدید چینی‌ها را خنثی سازد. چین قرار است با پرداخت میلیارد‌ها دلار وام به کشورهای مختلف، هزاران کیلومتر از راه‌های مواصلاتی و ریل قطار را در سراسر جهان ایجاد کند.
 • صنایع غیرآهنی، چالش‌ها و فرصت‌ها در شرایط تحریم

  آرمان خالقی قائم‌مقام دبیرکل و عضو هیأت مدیره خانه صنعت، معدن و تجارت ایران
  برای بررسی اجمالی صنایع غیرآهنی باید در ابتدا ساختار شکل‌گیری و تامین نیازهای اولیه این صنعت و نیز بازار مصرف محصولات حاصل را از آن که طیف وسیعی از کالاها را در بر می‌گیرد مورد توجه قرار داد.
 • تدوین سند راهبردی صنعت طلا و فلزات گرانبها

  دنیای اقتصاد: پیش‌نویس سند راهبردی صنعت طلا و فلزات گرانبها با حضور نمایندگانی از تشکل‌های تخصصی، برخی تولیدکنندگان، طراحان و دست‌اندرکاران زنجیره تولید، مورد بحث و تبادل نظر و بررسی قرار گرفت. ایجاد ۱۰۰ هزار شغل جدید و ایجاد باشگاهی برای تعامل بیشتر با دست‌اندرکاران و فعالان و متخصصان این حوزه در این سند مورد پیش‌بینی قرار گرفته است.

بیشتر