آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار صنعت، معدن و بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۱۷

 • چرخش دوباره پول خارجی در صنعت

  دنیای اقتصاد: پس از یک ماه توقف ورود پول خارجی به طرح‌های صنعتی این چرخه مجددا فعال شد. براساس داده‌های اعلام شده تا میانه تابستان سال‌جاری در مجموع اجرای ۳۷ طرح با پول خارجی از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده بود؛ این در حالی است که در اولین ماه تابستان سال‌جاری هیچ طرحی برای سرمایه‌گذاری خارجی مصوب نشده بود. آمارها نشان می‌دهد که در دومین ماه فصل تابستان ۱۳ طرح جدید از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده و رقم سرمایه‌گذاری برای این تعداد طرح برابر با ۶۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار بود.
 • پس‌لرزه‌های جنگ تجاری

  دنیای‌اقتصاد: روز یکشنبه وزیر بازرگانی چین اعلام کرد به‌دنبال تنش‌های تجاری با آمریکا، شرکت‌های چینی با چالش‌های جدی مواجه شده‌اند. برای مدت بیش از یک سال است که آمریکا و چین درگیر جنگ‌تجاری ویرانگر هستند، جنگی که در آن میلیارد‌ها دلار از واردات یکدیگر را هدف تعرفه‌های تنبیهی قرار داده‌اند.
 • قیمت در بازار فلزات غیرآهنی

  ساغر باباحیدری مدیرگروه مطالعات اقتصادی شرکت مهندسی بین‌المللی فولادتکنیک
  گزارش دفتر مطالعات اقتصادی دپارتمان صنعت، نوآوری و علوم استرالیا نشان می‌دهد، مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت طلا به بالاتر از سطح ۱۳۰۰دلار به ازای هر اونس در اواسط ماه مه ‌سال ۲۰۱۹ به بعد، تصمیم آمریکا بر ادامه جنگ تجاری و افزایش میزان تعرفه از ۱۰ به ۲۵ درصد روی ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین از دهم ماه مه، بوده است.
 • تشکیل ۳ میز تعمیق ساخت داخل

  شاتا: سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت از تشکیل سه میز تعمیق ساخت داخل با همکاری سازمان غذا و دارو در صنایع دارو، تجهیزات پزشکی و مواد اولیه خبر داد. مهدی صادقی نیارکی در حاشیه نشست مشترک با معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو و نمایندگانی از معاونت‌ امور بازرگانی و دفتر مقررات صادرات ‌و واردات وزارت صنعت، معدن و تجارت که برای حل مشکلات محصولات سلامت محور نظیر دارو، صنایع غذایی، بهداشتی برگزار شد، گفت: توسعه و تعمیق ساخت داخل در صنایع مزیت‌دار یکی از اولویت‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت بوده و در این راستا میزهای تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنایع مختلف به مرور برگزار شده است.
 • سرچشمه‌های رانت در اقتصاد

  دنیای اقتصاد: برخی از تحلیلگران اقتصادی معتقدند اپیدمی فساد، فضای کلان کشور را آلوده کرده و در این میان محیط کسب‌وکار هم از آن در امان نمانده است. پدرام سلطانی، رئیس اتاق ایران و اتریش از فضای کسب‌وکارهای قدیم و جدید می‌گوید و در مقایسه این دو دوره معتقد است که اگرچه فضای کسب‌وکار قدیم سالم‌تر بود ولی در آن شرایط، اندازه و تعداد کسب‌وکار، اندازه دولت و حضور جدی بخش‌خصوصی اثرگذار بود.
 • افزایش ظرفیت نیروگاه «ری» در آینده نزدیک

  گروه بنگاه‌ها: ظرفیت نهایی نیروگاه ری بعد از اجرای طرح توسعه‌ای، از حدود ۸۰۰ مگاوات به ۱۴۵۰ مگاوات افزایش می‌یابد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، حمید بادرستانی مدیرعامل نیروگاه ری با اعلام این مطلب در نشست خبری، گفت: در دوران پیک مصرف برق سال جاری، با ظرفیت بیش از ۵۰۰ مگاوات در روز در مدار بودیم و همواره ۲ و نیم ساعت از برق شهر تهران در یک شبانه روز را تامین می‌کنیم. وی با بیان اینکه عمر مفید یک نیروگاه ۳۰ سال است، افزود: راندمان فعلی نیروگاه ری کمتر از ۲۵ درصد است؛ اما با اجرای طرح توسعه این نیروگاه یعنی تبدیل شدن ۱۴ واحد از ۲۳ واحد گازی به سیکل ترکیبی، یک بلوک سیکل ترکیبی با ظرفیت یک هزار و ۷۰ مگاوات با راندمان بالای ۶۰ درصد ایجاد و در نهایت راندمان کلی نیروگاه افزایش می‌یابد. بر اساس این گزارش، نیروگاه گازی ری در سال ۱۳۵۵ با ظرفیت یک هزار و ۲۰۰ مگاوات در حالی به بهره برداری رسید که ظرفیت نصب شده نیروگاه‌های ایران در آن زمان به‌طور کلی ۵ هزار مگاوات بود. به عبارت دیگر، این نیروگاه در آن زمان بیش از ۲۵ درصد توان نصب شده نیروگاه‌های کشور را تشکیل می‌داد.
 • کارنامه رونق در نیم‌سال اول

  دنیای اقتصاد: کارنامه رونق تولید و تجارت از منظر شاخص‌های اقتصاد کلان و وضعیت عمومی محیط کسب‌وکار در نیمه نخست سال ۹۸ ارزیابی شد. در این چارچوب، نماینده سیاست‌گذار و نماینده بخش‌خصوصی در قالب یک مناظره، ریشه‌ها و عواملی که تصویر کلی تولید کشور در ۶ ماهه ابتدایی امسال را شکل داده، مورد تحلیل و بررسی قرار دادند و هر یک از زاویه دیدی متفاوت به کارنامه تولید در این دوره زمانی نمره دادند.
 • قیمت نان گران شد یا یکسان؟

  دنیای اقتصاد: بالاخره دولت به افزایش قیمت نان پس از حدود پنج سال رضایت داد. آخرین افزایش قیمت نان در دی ماه سال ۹۳ صورت گرفته بود. براساس نرخ‌نامه جدید قیمت نان سنگک ساده یارانه‌ای هزار و ۲۰۰ تومان، نان سنگک ساده آزادپز هزار و ۸۰۰ تومان، نان سنگک آزاد پز یک رو کنجدی ۲ هزار و ۵۰۰ تومان و دو رو کنجدی آزادپز ۳ هزار تومان است. همچنین قیمت نان بربری ساده دولتی‌پز براساس نرخ‌نامه مصوب جدید هزار تومان و آزاد پز هزار و ۵۰۰ تومان بوده و حداکثر قیمت بربری با کنجد برای آزاد‌پزها ۲ هزار تومان است.
 • تدوین ۳۳ بسته سرمایه‌گذاری

  گروه بنگاه‌ها: معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در تشریح عملکرد ۶ماهه این معاونت گفت: ۱۲۷پروژه در بخش‌های مختلف سرمایه‌گذاری و زیربنایی به ارزش ریالی ۳۰ هزار میلیارد تومان و ارزش دلاری ۲۸۲ میلیون دلار تا سال ۱۴۰۰ در جزیره کیش به بهره‌برداری می‌رسد.
 • ایجاد بیش از ۶ هزار شغل با صنعت گردشگری

  گروه بنگاه‌ها: معاون گردشگری سازمان منطقه آزاد کیش به مناسبت روز جهانی گردشگری با تاکید بر شعار «گردشگری و اشتغال، آینده بهتر برای همه» ابراز امیدواری کرد، با تلاش و همیاری تمامی فعالان و دست‌اندرکاران این عرصه، گردشگری کیش رونق بیشتری یابد. به گفته مجید ملانوروزی، صنعت گردشگری در جزیره کیش به‌طور مستقیم برای بالغ بر ۶هزار و ۲۵۷ نفر شغل ایجاد کرده و این یعنی از هر ۱۰ شغل، یکی از آنها توسط بخش گردشگری ایجاد شده که این مهم درحال افزایش است. وی افزود: درعین حال، ارزش صنعت گردشگری در سال ۲۰۱۹، حدود ۱۰ هزار و ۴۷۸ تریلیون دلار تخمین زده شده است که این میزان ۵/ ۹درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهای جهان را شامل می‌شود.
 • رعایت مقررات آتش‌نشانی در ساختمان‌های کیش

  گروه بنگاه‌ها: مراسم تقدیر از آتش‌نشانان و مانور نیروی آتش‌نشانی کیش مصادف با روز آتش‌نشان (هفتم مهر) در ایستگاه مرکزی جزیره توسط شرکت عمران، آب و خدمات منطقه آزاد کیش برگزار شد.
 • به‌روز‌رسانی دانش تخصصی کارکنان فرودگاهی

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت توسعه و مدیریت بنادر و فرودگاه‌های کیش نیز در بازدید از دوره آموزشی آتش‌نشانی و نجات فرودگاهی بر لزوم به‌روزرسانی دانش تخصصی کارکنان در مبادی ورودی و خروجی جزیره به منظور ارتقای سطح ایمنی و افزایش کیفیت خدمات‌دهی تاکید کرد. علی عرب با اشاره به اهمیت برگزاری این دوره گفت: در مرحله مقدماتی که درحال برگزاری است، سرفصل‌های دروس براساس استانداردهای جهانی و متناسب با نیاز فرودگاه کیش طراحی و ارائه می‌شود.
 • خط کشتیرانی چابهار - ونیز ایجاد شد

  دنیای‌اقتصاد: مقامات گروه حمل‌ونقل دریایی ونیز با مدیرعامل سازمان بنادر با یکدیگر دیدار کردند که نتیجه آن ایجاد خط کشتیرانی چابهار-ونیز بود. در این دیدار محمد راستاد، مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی تاکید کرد: سازمان بنادر ضمن استقبال از سرمایه‌گذاری شرکت‌های زیرمجموعه گروه حمل‌ونقل دریایی ونیز در فعالیت‌های بندری چابهار، از دالان ترانزیتی تعریف شده بین بندر چابهار و ونیز یا تسهیلات موجود حمایت خواهد کرد.
 • واردات اروپا از ایران یک‌دوازدهم شد

  دنیای‌اقتصاد: تجارت ایران و ۲۸ عضو اتحادیه اروپا در ۷ماه نخست سال‌جاری میلادی ۷۳ درصد کاهش یافت و به ۳میلیارد و ۸۷میلیون یورو رسید. به گزارش خبرگزاری تسنیم، آمار منتشرشده از سوی اداره اطلاعات اقتصادی اتحادیه اروپا (یورو استات) نشان می‌دهد مبادلات تجاری ایران و ۲۸ عضو این اتحادیه در ۷ماه نخست سال‌جاری میلادی با افت قابل‌توجه نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه شده است.

بیشتر