در حالی که هنوز زمان چهار ماهه به پایان نرسیده این ممنوعیت لغو  شده است، آن طور که معاون فنی گمرک ایران در این رابطه به «ایسنا» توضیح داده است با توجه به زمان پایانی فصل برداشت برنج و همچنین نامطلوب بودن فضای نگهداری محموله‌های وارد شده در بنادر و جلوگیری از فساد احتمالی کالا این ممنوعیت لغو شد. در همین رابطه معاون فنی گمرک ایران از لغو ممنوعیت فصلی واردات برنج چند روزی زودتر از موعد مقرر خبر داد.

ارونقی گفت: در مذاکرات صورت گرفته جهت لغو ممنوعیت فصلی، ترخیص برنج جهت ورود به بازار و ایجاد تعادل و ثبات در بازار مورد توجه بوده است.

وی گفت: با لغو ممنوعیت، تمامی برنج‌های دارای شرایط می‌تواند فورا با ورود صاحب کالا ترخیص شود، این در حالی است که در حال حاضر حدود ۸۵ هزار تن که بعد از ممنوعیت وارد بنادر شده است امکان ترخیص دارد.

گفتنی است طبق ابلاغیه وزارت صمت به گمرک ایران، مقرر شد که ممنوعیت فصلی واردات برنج از ابتدای مرداد اعمال شود، ولی صرفا آن بخش از محموله‌های برنج وارداتی که قبل از ۳۱ تیرماه دارای اعلامیه ورود و قبض انبار هستند مشروط به اینکه دارای ثبت سفارش باشند، امکان ترخیص داشته باشند.

اما در این مدت با توجه به روند افزایشی قیمت برنج در بازار، بارها پیگیری‌هایی جهت لغو ممنوعیت فصلی و ورود برنج برای جلوگیری از افزایش قیمت صورت گرفت تا اینکه در نهایت ۱۲ روز مانده به پایان زمان تعیین شده، لغو شد. در این فاصله، حدود ۱۳هزار تن برنج که قبل از اول مرداد به ایران رسیده، ولی قبض انبار آن بعد از ممنوعیت بود، طی رایزنی‌هایی که بین گمرک و دستگاه‌های اجرایی صورت گرفت ترخیص شد.

حدود ۱۵ هزار تن برنج نیز اکنون در گمرک وجود دارد که مانده واردات قبل از ممنوعیت فصلی است ولی به دلیل عدم تامین ارز ترخیص نشده و به گفته مسوولان گمرک به دلیل شرایط آب و هوایی، امکان فساد آن وجود دارد و باید سریع‌تر توسط وزارت جهاد کشاورزی تعیین تکلیف شود.

 

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند