«هرمز» در انتظار مسافران

بر اساس آمارهای اعلام‌شده، نیمه دوم هرسال به‌خصوص بهمن و اسفند و همچنین ماه‌‌‌های فروردین و اردیبهشت جمعیت بسیار قابل‌توجهی حتی بیش از ۵ میلیون مسافر و گردشگر داخلی برای استفاده از ظرفیت‌‌‌های گردشگری به این استان سفر می‌کنند. اکنون هرمزگان برای شب‌‌‌مانی میلیون‌‌‌ها گردشگر در تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ آماده است.

تکمیل زیرساخت‌‌‌های لازم گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌‌‌دستی و گردشگری هرمزگان با اشاره به آمادگی استان برای ورود به تعطیلات نوروز ۱۴۰۳می‌گوید: این استان با ۱۳۰ مرکز اقامتی، ۲‌هزار و ۲۰۰ اتاق و ۶‌هزار و ۱۰۰ تخت در هتل‌‌‌ها، متل‌‌‌ها و مراکز اقامتی و بوم‌‌‌گردی آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است.

محمد محسنی با اشاره به خدمات سفر به مسافران و گردشگران در عید ۱۴۰۳ از ایجاد و تکمیل زیرساخت‌‌‌های لازم گردشگری برای حضور مسافران و گردشگران نوروزی در مناطق مختلف استان خبر می‌دهد.

وی می‌‌‌افزاید: برای خدمات‌‌‌رسانی مطلوب به مسافران و گردشگران، ۱۵۸ سرویس بهداشتی (در قالب افزون ‌‌‌بر ۸۰۰ چشمه) در مسیرهای تردد مسافران و گردشگران شناسایی ‌‌‌شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌‌دستی هرمزگان تاکید می‌کند: برای اینکه بوستان‌‌‌ها و مانَک‌‌‌های ساحلی را از چادرخوابی حذف کنیم کمپ‌‌‌های هفت‌‌‌گانه را در شهر بندرعباس شناسایی کرده‌‌‌ایم.

سفر به هرمز با سامانه گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌‌‌دستی و گردشگری هرمزگان جزیره هرمز، سرزمین کوه‌‌‌های رنگین‌‌‌کمانی و بهشت زمین‌‌‌شناسان را یکی از پرتردترین مقاصد گردشگری کشور معرفی می‌کند و می‌‌‌گوید: ۱۲۰ واحد اقامتی و بوم‌گردی برای ارائه خدمات اسکان به گردشگران و مسافران، درجزیره هرمز شناسایی و ساماندهی شده و ۵۴ واحد اقامتی شامل هتل، متل، مجتمع گردشگری، مهمان‌‌‌پذیر و خانه مسافر نیز در جزیره هرمز فعال هستند.

وی در خصوص چگونگی سفر به این جزیره می‌‌‌گوید: برای مدیریت تردد مسافران و گردشگران به جزیره هرمز پلتفرمی تهیه‌‌‌ شده است. سازوکار این پلتفرم به این صورت است که هرکسی که می‌‌‌خواهد به جزیره هرمز برود باید از طریق این پلتفرم سفر کند. در این پلتفرم فروش بلیت، اقامتگاه، اماکن گردشگری، خدمات حمل‌ونقل، تعیین راهنما، شب‌‌‌مانی و... مشخص می‌شود.

بر اساس این پلتفرم مسافر در ایام نوروز بیشتر از دو شب نمی‌تواند در جزیره هرمز بماند زیرا تاب‌‌‌آوری مسافر در جزیره هرمز ۶‌هزار نفر در روز است اما در ایام پرتردد سال و نوروز، ۲۰‌هزار نفر در روز است که با این پلتفرم تقریبا سفرها هدفمند می‌‌‌شوند.

اختصاص ۱۱‌هزار تخت اقامت در قشم

جزیره زیبای قشم به‌‌‌عنوان بزرگ‌ترین جزیره ایران، یکی از شگفت‌‌‌انگیزترین قطب‌‌‌های گردشگری کشور است و مناطق دیدنی قشم از جمله جنگل حرا، آن را به سرزمین عجایب هفت‌گانه در ایران تبدیل کرده که سالانه هزاران گردشگر داخلی و خارجی را به این جزیره می‌‌‌کشاند.

رستم گورانی، مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌‌دستی سازمان منطقه آزاد قشم با بیان اینکه قشم، «جهانی» دریک مرز است، جهانی که دارای ۳۰ مکان طبیعی و بیش از ۲۰۰ محوطه تاریخی است، از آمادگی مراکز اقامتی این جزیره می‌‌‌گوید: ۱۱‌هزار تخت اقامتی در قشم برای میهمانان نوروزی در نظر گرفته شده است. همچنین ۱۱۰ اقامتگاه بوم‌گردی با هدف ایجاد اشتغال روستایی، اشاعه فرهنگ، سنت و رسوم زندگی روستاهای جزیره در حال فعالیت هستند.

وی شمار مکان‌‌‌های اقامتی برای گردشگران نوروزی در قشم را ۸۱ هتل و هتل آپارتمان و مهمان‌پذیر و همچنین ۱۳ اقامتگاه بوستانی با تمام امکانات زیرساختی معرفی می‌کند.

گورانی ادامه می‌دهد: جزیره قشم، نگین زیبای خلیج فارس مجموعه‌‌‌ای از سواحل صخره‌‌‌ای، ماسه‌‌‌ای و شنی و گلی را در خود جای داده است. گستردگی آثار تاریخی، ‌‌‌ فرهنگی و باستانی، در کنار میراث ارزشمند زمین‌شناختی، ‌‌‌این جزیره را به تنها ژئوپارک ایران و منطقه خاورمیانه تبدیل کرده که همواره در طول سال از مقاصد اصلی گردشگری درکشور بوده، پیش‌بینی می‌شود نوروز۱۴۰۳ بیش از یک میلیون و ۳۰۰‌هزار نفر به بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل جهان سفر کنند.

کیش در تکاپوی میزبانی از گردشگران

در واپسین روزهای اسفندماه ۱۴۰۲، دست‌‌‌اندرکاران و فعالان اقتصادی و گردشگری جزیره کیش در تکاپوی میزبانی از گردشگران نوروزی و ارائه خدمات باکیفیت و مناسب هستند. در تعطیلات نوروز ۱۴۰۲ تعداد مسافران ورودی به جزیره کیش حدود ۲۱۰‌هزار نفر از مسیرهای هوایی و دریایی بود که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل‌‌‌تر ۱۳‌درصد رشد داشت و پیش‌بینی می‌شود نوروز ۱۴۰۳ شمار گردشگران در این جزیره بیش از این میزان افزایش داشته باشد. پیش‌بینی افزایش ورود گردشگران به جزیره کیش در نوروز ۱۴۰۳، دست‌‌‌اندرکاران اجرایی و فعالان اقتصادی و گردشگری در این منطقه را به تکاپو واداشته تا بتوان خدماتی با کیفیت به هموطنان ارائه کرد. مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش همچنین از آغاز به کار ستاد نوروزی کیش از۲۴ اسفند خبر می‌دهد و می‌‌‌گوید: برای سهولت تردد و افزایش تعداد شناورهای استاندارد در بخش مسافری و خودرویی، به نحوی برنامه‌‌‌ریزی شده که امسال با مشکلی مواجه نشویم. او ادامه می‌دهد: در خصوص پذیرش گردشگران نوروزی کیش در پایانه‌‌‌های فرودگاهی و بندری کیش و نیز بندر چارک و آفتاب هماهنگی انجام و تمهیداتی اندیشیده شده که در مسافرت‌‌‌های هوایی و دریایی با کمترین مشکل مواجه شویم.

وی تاکید می‌‌‌کند: نصب هرگونه چادر و چادر زدن در فضای عمومی، فضای سبز و بوستان‌‌‌های کیش ممنوع است و کمپ‌های اسکان گردشگران نوروزی ‌مانند سال‌های گذشته آماده خدمات‌رسانی مطلوب به گردشگران هستند.

بنادر و مدارس آماده پذیرش گردشگر

حسین عباس‌‌‌نژاد، مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان هم از آمادگی بنادر هرمزگان می‌‌‌گوید: حدود ۸۰درصد از هموطنان در بازدید‌‌‌های نوروزی از هرمزگان به جزیره‌‌‌های کیش، هرمز و قشم سفر می‌کنند. برای ایمن‌‌‌سازی و آسان‌‌‌سازی سفر‌‌‌های دریایی، چهار‌هزار صندلی در انواع شناور‌‌‌ها برای رفت و آمد مداوم بین بندرعباس و جزایر ‌‌‌خلیج فارس و۴۶فروند  لندینگ کرافت با ظرفیت جابه‌جایی ۸۹۲ خودرو آماده است.

همچنین مهدی نوبانی، شهردار بندرعباس با اشاره به راه‌‌‌اندازی ستاد استقبال از بهار از فراهم‌‌‌آوری امکانات زیرساختی برای برپایی دست‌کم ۲۰‌هزار تخته چادر مسافرتی در ۹ بوستان این شهر، خبر می‌‌‌دهد. به گفته محمد قویدل، مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان۴۰۰مدرسه در۱۷ منطقه آموزشی استان هرمزگان برای اقامت فرهنگیان در تعطیلات نوروز۱۴۰۳اختصاص یافته است.

مطابق گفته‌‌‌های دست‌اندرکاران ستادهای هماهنگی خدمات سفر برای نوروز ۱۴۰۳، پیش‌بینی می‌شود در تعطیلات عید ۱۴۰۳ شهر بندرعباس و جزایر کیش، قشم و هرمز با استقبال گردشگران مواجه شوند، به طوری که میزان سفرها به این مناطق نسبت به مدت مشابه نوروز۱۴۰۲سیر صعودی داشته باشد.

27 copy