قائم‌مقام بانک ملی ایران در این مراسم گفت: امروز شاهد افتتاح صرافی ملی در شهرستان تبریز هستیم. امیدواریم این اتفاق فرخنده که با حمایت مسوولان استانی و کشوری بانک ملی و موافقت بانک مرکزی انجام شد برای مردم تبریز و آذربایجان شرقی منشأ خیر و برکت باشد.  نصرت‌اله شهبازی ادامه داد: امیدواریم افتتاح این شعبه برای مشتریان بانک ملی سودمند باشد و شاهد افتتاح سایر شعبه‌‌‌ها در دیگر شهرهای استان باشیم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این مراسم از حمایت‌‌‌های بانک ملی در سرمایه‌گذاری و اعطای تسهیلات قدردانی کرد و افزود: در اقتصاد تحریمی یکی از مشکلاتی که وجود دارد انتقال ارز به خارج از کشور است و اینکه یک صرافی که مورد تایید مسوولان است در استان فعالیت کند و اعتبار حاکمیتی داشته باشد یک اتفاق بسیار خوب است و از مدیر شعب بانک ملی استان در این خصوص سپاسگزار هستیم.

محمد کلامی افزود: بانک ملی در برنامه‌‌‌های استانی دولت سیزدهم همراه و پشتیبان است و امیدواریم بانک مرکزی نیز ناخواسته دسترسی به سامانه‌‌‌های تسهیلات را محدود نکند چرا که فعالان اقتصادی برای دریافت تسهیلات برنامه‌‌‌ریزی می‌کنند و بر اساس اعتباری که دارند برنامه‌‌‌های خود را پیش می‌‌‌برند و وقتی سامانه بانکی مسدود می‌شود این احتمال وجود دارد که اعتبار یک فعال اقتصادی خدشه‌‌‌دار شود.

وی ادامه داد: البته سیاست‌‌‌های پولی برای کنترل تورم و نرخ ارز باید اجرا شود اما اعتبار اقتصاد و تولیدکنندگان ما و نیازهایی که آنها دارند نیز باید مورد توجه قرار گیرد و اقداماتی انجام ندهیم که بخش خصوصی دچار مشکل شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی گفت: امیدوارم بانک ملی در کنار بخش خصوصی استان بتواند بیش‌‌‌ازپیش در توسعه اقتصاد آذربایجان شرقی که بیش از ۹۶‌درصد آن در اختیار بخش خصوصی است نقش‌‌‌آفرینی کند.

کلامی اضافه کرد: رشد ناخالص ۹ ماهه استان ۵.۷‌درصد است که ۹۰‌درصد آن را بخش خصوصی رقم زده‌‌‌اند، بنابراین باید به صورت جدی از بخش خصوصی حمایت کنیم.

معاون بانکداری جامع بانک ملی ایران در این مراسم گفت: بانک ملی ایران تنها بانکی است که با مجوز ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی این امتیاز را دارد که در حوزه ارزی از بروز تنش ارزی جلوگیری کند و امنیت اقتصادی را در این زمینه در استان‌‌‌ها استمرار بخشد. محمد نور‌آزادی افزود: بانک ملی این مجوز را دارد تا با خدماتی که در این زمینه ارائه می‌دهد فضای ارزی کشور را تسهیل و تسریع کند تا فعالان اقتصادی بتوانند در حوزه‌‌‌های بازرگانی و غیر‌بازرگانی ارز موردنیاز خود را تامین کنند.

عضو اتاق بازرگانی و خانه صمت آذربایجان شرقی که از دیگر سخنرانان این مراسم بود نیز گفت: سهم آذربایجان شرقی از تسهیلات با توجه به بزرگی بخش خصوصی استان، سهم قابل‌توجهی نیست.۹۶‌درصد فعالان اقتصادی آذربایجان شرقی خصوصی محض هستند. اگر بانک‌ها در زمینه تامین سرمایه در گردش و سرمایه ثابت طرح‌‌‌های توسعه‌‌‌ای بخش خصوصی را همراهی نکنند، این بخش با مشکلات زیادی روبه‌رو خواهد شد.

رضا جعفری اظهار امیدواری کرد: سیاست انقباضی شدیدی که در شش ماه گذشته اتخاذ شده است، در ابتدای سال مخصوصا برای بخش صنعت رفع شود تا همه بتوانیم شرایط بهتری را برای کشور رقم بزنیم، چرا که همه برای توسعه اقتصادی کشور تلاش می‌‌‌کنیم. این مهم‌ترین درخواست صنعتگران و فعالان بخش معدن و کشاورزی استان است.