شماره روزنامه ۵۶۹۶
|

 • شرط خروج از رکود تورمی در بخش مسکن

  دنیای‌اقتصاد: از زمان افت ارزش پول ملی، مسکن یکی از بهترین بازارها برای سرمایه‌گذاری شد، چراکه ثبات بیشتری در مقایسه با دیگر بازارها مانند ارز و طلا داشت. هرچند تغییر قیمت‌ها به فاکتورهای بسیار زیادی بستگی دارد که بسیاری از این فاکتورها قابل پیش‌بینی و رصد نیستند، اما به گفته کارشناسان، بازار مسکن در ۶ ماه نخست سال‌جاری با وجود افزایش قیمت ناگهانی اقلام و کالاهای اساسی و غیراساسی از ثبات بیشتری نسبت به نیمه دوم سال برخوردار بوده است، در حالی که رشد انفجاری قیمت مسکن به‌ویژه در زمستان امسال بسیاری از خریداران و سازندگان را از دورِ حضور در بازار ساخت‌وساز و مسکن خارج کرد و به این ترتیب رکود نسبتا مطلقی بر این بازار حاکم شد که افزایش قیمت مصالح ساختمانی و تحریم‌‌‌ها در آن نقشی بسزا داشت، این درحالی است که کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه مسکن تاثیر بسیاری در به گردش درآوردن چرخ اقتصاد و بخش مولد آن دارد، چنانچه تمهیدی اساسی برای بهبود حال بازار ارز و تاثیرغیرقابل انکار آن در حوزه مسکن اندیشیده نشود به طور کامل متوقف خواهد شد و چالش‌‌‌های بیشتری در دیگر بخش‌های اقتصادی - اجتماعی خواهیم داشت. بهرام کاری، معاون مالی و منابع انسانی شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب پاسخگوی سوالات ما در خصوص دغدغه‌های مسکن در سال آتی است.
 • تولید؛ پشت چراغ قرمز نوسان ارزی

  دنیای‌اقتصاد-رضا دهقان: صنعت لوستر ایران توانسته با وجود تمام مشکلات حاکم بر اقتصاد و صنعت کشور، به جایگاه قابل قبولی در دنیا دست یابد. علاوه بر چالش‌‌‌های تحریمی، موانع داخلی بسیاری گریبان این صنعت را گرفته است و دولت باید حمایت‌‌‌های لازم را از تولیدکنندگان این صنعت داشته باشد.
 • ضرباهنگ ناقص قلب معدنکاری

  محمدحسین بابالو / روزنامه‏‏‌نگار
  اکتشافات معدنی در کشور به قدری اهمیت دارد که باید آن را قلب تپنده توسعه معدنی و مهم‌ترین شتاب‌‌‌دهنده توسعه مناطق محروم اغلب کویری کشور به شمار آورد. واقعیتی که در این باره و با ادبیات رایج اکتشافی در کشورمان نه تنها همخوانی نداشته، حتی نمی‌توان رد پای اهمیت آن را مشاهده و درک کرد؛ گویی هر سازمان یا ارگانی در این باره ‌ساز خود را می‌‌‌زند. چندپارگی مراکز اجرایی، عدم‌همپوشانی اطلاعات، محرمانگی بی‌‌‌دلیل در کنار گستردگی جغرافیایی و پیچیدگی زمین‌شناسی ایران و بعضا برخی جذابیت‌‌‌های پیدا و پنهان، مسائلی را ایجاد کرده تا اکتشاف به عنوان قلب تپنده و محرک توسعه معدنی در کشور آن‌‌‌گونه که باید و شاید نقش‌آفرینی نکند. نگرانی بزرگی که آینده معدنکاری در کشور را تهدید می‌کند.
 • فروش فوق‌العاده جایگزین نمایشگاه می‌شود

  رئیس اتاق اصناف کشور با اشاره به بحث تنظیم بازار در ماه رمضان گفت: پیگیر هستیم که فروش فوق‌‌‌العاده جایگزین نمایشگاه شود. قاسم نوده فراهانی با تاکید بر اینکه مردم از کیفیت‌‌‌ها در نمایشگاه راضی نبودند افزود: امسال در موارد کمی نمایشگاه برگزار شده و تلاش کرده‌‌‌ایم اصناف فروش فوق‌‌‌العاده داشته باشند. وی تصریح کرد: نمایشگاه‌‌‌ها باید محلی برای ارائه خدمات جدید باشند و این نحوه برگزاری نمایشگاه‌‌‌ها بیشتر شبیه به فروشگاه است. فراهانی با بیان اینکه نوسانات ارزی باعث تغییرات قیمت می‌شود افزود: با نظارت بر اتحادیه‌‌‌، فروشگاه‌‌‌ها را کنترل کردیم.
 • فولاد سفید‌دشت «نخستین ذوب» را تولید کرد

  محمد آقاجانلو مدیرعامل شرکت ملی فولاد ایران گفت: با تحقق اجرای موفقیت‌آمیز عملیات نخستین ذوب در کوره قوس الکتریکی، شرکت فولاد سفیددشت به عنوان نخستین طرح فولاد استانی در باشگاه فولادسازان جای گرفت. محمد آقاجانلو گفت: پس از اجرای عملیات نخستین قوس در اوایل بهمن ماه سال‌جاری، ذوب‌‌‌گیری از کوره EAF در تاریخ ۲۵ اسفند دومین گام موثر فولاد سفید‌دشت در راستای تکمیل خط تولید خود بوده است. به گفته وی طرح فولاد سفید‌دشت با راه‌اندازی واحد احیای مستقیم در آبان‌ماه سال ۱۳۹۵، پیشگام طرح‌‌‌های فولاد استانی بوده است که حفظ این جایگاه در زمینه راه‌اندازی واحد ذوب و ریخته‌گری نشان از عزم جدی این واحد فولادی در راستای ارتقای جایگاه خود در جمع فولادسازان کشور دارد.
 • تقدیر محسنی‌اژه‌ای از سازمان اقتصادی کوثر

  انجمن مدیریت جهادی کشور به رسم هر سال به منظور تقدیر از مدیران برگزیده جهادی کشور ۲۲ اسفند ۱۴۰۱ در مرکز همایش‌‌‌های بین‌المللی کتابخانه ملی ایران نهمین دوره از این همایش را برگزار کرد. به گزارش روابط عمومی سازمان اقتصادی کوثر؛ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌‌‌ای روز دوشنبه ۲۲ اسفند طی سخنانی در نهمین همایش ملی مدیریت جهادی با بیان اینکه تولید ثروت از نگاه اسلام یک ارزش محسوب می‌شود اظهار کرد: اقتصاد مساله اول کشور است؛ اما آیا به میزان اهمیت این مقوله برای آن ارزش قائل هستیم؟
 • افزایش سود ارزشمندترین شرکت بازار سرمایه

  صورت مالی تلفیقی منتهی به ۳۰ آذر ۱۴۰۱ بزرگ‌ترین و ارزشمندترین شرکت بازار سرمایه ایران در حالی در کدال منتشر شد که برای نخستین بار از تاسیس هلدینگ خلیج فارس، این گزارش از نظر حسابرسی مقبول و بدون بند و نکات حسابرسی است که نشان از عملکرد دقیق مالی فارس است.
 • رکورد تولید بریکت گرم صبافولاد خلیج فارس

  معاون بهره‌برداری شرکت صبا فولاد خلیج فارس از ثبت رکورد جدید تولید روزانه بریکت گرم در کارخانه صبا فولاد خبر داد. به گزارش روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری به نقل از روابط عمومی شرکت صبا فولاد خلیج فارس، مهندس احسان رسولی در این خصوص عنوان کرد: طی روزهای اخیر، رکورد روزانه تولید بریکت گرم در صبا فولاد، سه بار ارتقا‌ یافت و به حد نصاب ۴۲۰۰ تن در شبانه‌روز رسید.
 • قوانین دست و پاگیر در ساخت‌وساز

  ساخت مسکن در هر جامعه‌‌‌ای ازجمله نیازهای مهم تلقی می‌شود، چه بسا برای تحقق این نیاز مهم باید زیرساخت‌های آن از قبیل نهاده‌های ساختمانی، زمین و اعطای تسهیلات مناسب فراهم باشد و از همه مهم‌تر موضوع صدور پروانه‌های ساختمانی در فرآیند ساخت‌وساز باید تسهیل شود. امروز درخواست دریافت مجوز یا پروانه ساختمان، بیشترین میزان مراجعات به شهرداری‌ها را شامل می‌شود که طولانی بودن روند رسیدگی و پاسخگویی به این درخواست‌ها، سبب ماه‌ها سرگردانی و بلاتکلیفی مراجعان برای شروع ساخت‌‌‌وساز شده است. برای پیگیری این موضوع عباس گلوی، مدیرعامل گروه مهندسین تندیس زنبق، سازنده پروژه‌های شاخص، پاسخگوی سوالات ما بوده است.
 • انحراف در طرح نهضت ملی مسکن با پیچیدن نسخه‌های واحد

  دنیای‌اقتصاد: موفقیت طرح نهضت ملی مسکن علاوه بر تامین شرایط ساخت نظیر تخصیص زمین و نیز تامین مالی به سیاستگذاری و ریل‌گذاری صحیح آن نیز بازمی‌گردد. مدیرعامل رویال سعادت با بیان این مطلب تجویز نسخه واحد در طرح نهضت ملی مسکن برای تمامی مناطق کشور را سبب ایجاد انحراف در اجرای بهینه این تاثیر ارزیابی کرد و گفت: با توجه به وقوع زلزله اخیر ترکیه و همچنین زلزله خوی، تولید مسکن بر اساس اصول مهندسی و رعایت مقررات ساخت‌وساز بیش از پیش ضروری می‌نماید، این در حالی است که در عمل کماکان شیوه‌های ساخت مسکن بر اساس روش‌های منسوخ است و مداخله عوامل اجرایی غیرمتخصص در صنعت ساختمان نیز مزید بر علت شده تا شاهد تولید واحدهای مسکونی فاقد کیفیت و ناایمن باشیم.
 • افزایش قیمت مسکن در پی سنگ‌اندازی در تولید

  آمارها نشان می‌دهد در ابتدای سال ۱۴۰۱ یعنی نیمه اول سال به دلیل ثبات نسبی دلار و تورم، افزایش قیمتی که در حوزه مسکن وجود داشته است کمتر از تورم سایر کالاها بوده است. اما در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ با افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش ریال و همچنین در راستای آن افزایش تورم، قیمت مسکن نیز افزایش پیدا کرده است. البته برخی از کارشناسان و متخصصان اذعان دارند که هنوز آثار افزایش قیمت دلار و تورم ناشی از آن به مسکن نرسیده است. به اعتقاد این کارشناسان تنها راه اثرگذاری در دوره زمانی فعلی، محدود کردن جدی تقاضای غیرمصرفی در بازار و تلاش برای عرضه واحدهای مسکونی موجود است که برای تقاضای غیرمصرفی تملک شده‌اند.
 • تورم در هزینه تعمیر لوازم خانگی

  دنیای‌اقتصاد: بازار لوازم خانگی در طول سال‌جاری با نوسان‌های مختلفی روبه‌رو شد که یکی از بزرگ‌ترین آنها کسادی بازار در اثر رکود تورمی بود. این اتفاق به دلایل مختلف از جمله افزایش قیمت ارز و کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده رخ داد. به همین دلیل بسیاری از مردم یا به سمت خرید لوازم خانگی دست دوم رفته یا به تعمیر لوازم خود اقدام کردند. البته هر چند تعمیر لوازم خانگی نیز به دلیل افزایش قیمت قطعات آن، با افزایش هزینه قابل‌توجهی روبه‌رو شده و برخی از مردم توان تعمیرات لوازم خانگی خود را نیز ندارند.
 • با برگزاری مجمع عمومی، سود سالانه سهام انتخاب الکترونیک مشخص شد

  مجمع عمومی عادی سالانه گروه صنعتی انتخاب الکترونیک آرمان برای تصویب صورت‌های مالی منتهی به آذرماه سال ۱۴۰۱ و تعیین سود تقسیمی بین سهامداران برگزار شد. به گزارش مرکز ارتباطات رسانه‌ای گروه صنعتی انتخاب الکترونیک، مجمع عمومی سالانه گروه صنعتی انتخاب الکترونیک آرمان با حضور اکثریت صاحبان سهام، تشکیل شد. در این جلسه، پیشنهاد تخصیص ۹۰ درصد از سود خالص سال و به ازای هر سهم مبلغ ۲۹۰ تومان، مورد تصویب اعضای مجمع قرار گرفت.
 • توسعه زیست بوم فناوری و دانش‌بنیان در حوزه لوازم خانگی

  شرکت صنایع عمومی تامین، برای ۱۷ اقدام عملی جهت توسعه زیست بوم فناوری، نوآوری و دانش‌بنیان در حوزه لوازم خانگی و دامپروری و کشاورزی برنامه‌ریزی کرده است. مدیرعامل شرکت صنایع عمومی تامین ضمن اعلام این خبر گفت: شرکت سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تامین (سهامی عام) یکی از شرکت‌های تابعه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) است که در سال ۱۳۸۲ تاسیس و مشغول به فعالیت در حوزه دامپروری، کشاورزی و صنایع غذایی و همچنین صنایع الکتریکی است. این مجموعه دارای ۹ شرکت فعال که ۵ شرکت آن در حوزه کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی و ۲ شرکت در حوزه لوازم خانگی و الکترونیکی است.
 • مهر تایید سازمان حمایت بر خدمات انتخاب الکترونیک

  تندیس زرین رعایت حقوق مصرف‌کنندگان برای دهمین سال متوالی به شرکت انتخاب سرویس، شرکت خدمات پس از فروش برندهای گروه صنعتی انتخاب الکترونیک، تعلق گرفت. به گزارش مرکز ارتباطات رسانه‌‌‌ای گروه صنعتی انتخاب الکترونیک، این تندیس ملی برای دهمین سال متوالی به گروه صنعتی انتخاب الکترونیک، بزرگ‌ترین مجتمع تولید لوازم خانگی در ایران، تعلق گرفت و انتخاب الکترونیک با دریافت این تندیس، بار دیگر به عنوان مجموعه برتر ارائه دهنده خدمات پس از فروش معرفی شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر
مدیران خودرو