آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۱ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۱۱۱

 • مجبور به پرداخت سود بالا به بانک‌هاشده‌ایم

  زینب طاری: تولید خدمات فنی و مهندسی یکی از حوزه‌های ارزش‌آفرین به ویژه در صنایع زیرساختی و عمرانی محسوب می‌شود. عمده پیمانکاران، علاوه بر ایجاد ارزش افزوده حاصل از ارائه خدمات فنی و مهندسی، تعداد قابل‌توجهی از سازندگان تجهیزات را نیز برای تامین کالاهای موردنیاز پروژه‌های در دست اجرا، با خود همراه می‌کنند و همین مساله به افزایش ارزش افزوده حاصل از فعالیت‌های آنها کمک می‌کند.
 • غفلت از برندسازی در ساخت ‏و سازها

  دنیای اقتصاد: امروزه در جهان توسعه‌یافته، شهرها به‌صورت شرکت‌های رقیب عمل می‌کنند و تلاش دارند تا سهم بیشتری از استعدادهای برجسته و توجه جهانی را به خود اختصاص دهند. برای رسیدن به این منظور توجه به مباحث برندسازی شهری و منظر شهری پایدار از ضرورت ویژه‌ای برخوردار است. تاثیرات برندسازی شهری بر منظر شهری پایدار، نشان می‌دهد برندسازی ساختمان‌های مسکونی و شهری لزوما سبب شکل‌گیری مناظر پایدار شهری نخواهد شد، بلکه ایجاد مناظر شهری پایدار و درنتیجه‌ آن حصول چهره‌ای ویژه برای شهرها امکان برندسازی شهری را بیش‌ازپیش فراهم خواهد کرد. متن زیر ماحصل گفت‌وگو با فرزاد شکری، معاون طرح و توسعه شرکت سرمایه‌گذاری مسکن شمال غرب است.
 • رشد فروش بیمه از مسیر استارت‌آپ‌ها

  زهره محسنی‌شاد: ایران جزو کشورهای با آمار بسیار کم بیمه‏شدگان عمر در مقایسه با سایر کشورها است که همین موضوع باعث شده کشور ما از لحاظ ضریب نفوذ بیمه در این بخش، در رتبه‏های پایینی قرار گیرد. اگرچه اهالی صنعت بیمه، اقداماتی که در سال‏های اخیر در این صنعت به ویژه در رشته بیمه‏های عمر انجام گرفته است را عاملی در راستای بهبود نسبی وضعیت رشته بیمه عمر می‌دانند، اما به هرحال اعتقادشان این است که همچنان مسیر طولانی پیش‌رو است و باید برای رشدهای مطلوب‏تر، برنامه‏ریزی دقیق‏تری انجام داد. افزایش آگاهی، فرهنگ‌سازی، ایجاد شرکت‏های تخصصی بیشتر، متنوع‌کردن محصولات بیمه‏ای، تغییر و تحول ساختاری و... از جمله فاکتورهای مهمی هستند که مهدی نوروزی، مدیرعامل شرکت تخصصی بیمه زندگی خاورمیانه بر آنها تاکید می‏کند و معتقد است که با فراهم کردن این شرایط می‏توان مسیر رشد و توسعه را در صنعت بیمه، به ویژه در حوزه بیمه‏های عمر و زندگی به عنوان یکی از شاخصه‏های توسعه‌یافتگی، هموار کرد. نوروزی اگرچه دستیابی به این هدف را کمی زمانبر می‌داند اما معتقد است که این مهم خیلی دور از انتظار نیست و می‌توان با برخی اقدامات و برنامه‏ریزی‏های درست، زمینه رشد بیمه‏های عمر را فراهم و به واسطه آن باعث توسعه صنعت بیمه و رفاه اجتماعی شد.
 • مکانیزاسیون معادن زیرزمینی با ساخت تجهیزات مدرن

  سارا اصغری: بیشتر معادن ایران که طی دهه‌های گذشته مورد استخراج و بهره‌برداری قرار گرفته‌اند، از نوع معادن روباز بوده‌اند که معمولا برای برداشت و استخراج از این نوع معادن، نیازی به حفاری‌های زیرزمینی نبوده است، اما با پایان عمر معادن روباز، توجه به معادن زیرزمینی و استخراج از آنها ضرورت بیشتری یافته است.
 • برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه سیمان هرمزگان

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سیمان هرمزگان برای تصویب صورت‌های مالی سال مالی منتهی به ۳۰ آبان ۱۳۹۹، برگزار شد. در ابتدای این جلسه، گزارشی از اهم فعالیت‌های بخش‌های مدیریت کارخانه، معاونت بازرگانی و توسعه بازار و معاونت اجرایی در کلیپ تصویری برای حاضران در جلسه ارائه شد.
 • بحران عدم واردات کسری سنگ‌آهن

  امیر صباغ مدیر اقتصادی و توسعه سرمایه‏گذاری ایمیدرو
  تا پیش ‌از اینکه شرکت‌های حوزه معدن و صنایع معدنی خصوصی شده و اصل ۴۴ قانون اساسی ابلاغ شود، ایمیدرو یک زنجیره کامل ارزش از معدن تا فولاد را در قالب یک شرکت متمرکز تجربه می‌کرد که طبیعتا، شرکت‌های فولادی به لحاظ تامین مواد اولیه هر یک از حلقه‌های زنجیره، قادر به برنامه‌ریزی بودند؛ به ‌نحوی‌که کار به شکلی مدیریت ‌شده بود که معادن، برنامه‌های توسعه‌ای خود را داشته باشند و شرکت‌های فولادی نیز، برنامه‌های خود را پیش برند؛ اما متاسفانه خصوصی‎سازی ناقص و البته اشتباه در زنجیره فولاد، منجر به گسست این زنجیره شد و علاوه بر اینکه ایمیدرو را به‌عنوان یک سازمان توسعه‌ای، به بخش‌های مختلفی تقسیم کرد؛ زمینه‌ای را فراهم کرد که شرکت‌های فولادی و معادن به‌گونه‌ای حرکت کنند که این زنجیره گسسته شده و کار به نحوی پیش رود که شرکت‌های معدنی‌ به دنبال تکمیل معادن خود رفته و فولادسازی، آهن‌اسفنجی و گندله‎‌سازی ایجاد کنند و شرکت‌های فولادی نیز در زمین معدنی‌ها وارد شده و با دریافت محدوده، عملیات اکتشافی را آغاز سپس کارخانه کنسانتره و گندله تاسیس کنند؛ بنابراین مجموع این حرکت‌ها، منجر به این شد که کل زنجیره معدن به هم بریزد؛ به این معنا که تا پیش ‌از این، صنعت فولاد که کار تخصصی خود را انجام می‌داد، به سمت ایجاد معاونت معدنی پیش رفته و به حوزه سنگ‌آهن ورود کرد و در نقطه مقابل، سنگ‌آهنی‌ها نیز فولادساز شدند و در دست و پای زنجیره پایین ‌دست خود رفتند.
 • چشم‌انداز متزلزل بازار اورانیوم

  دنیای‌اقتصاد: شرکت کامیکو، شرکت انرژی و استخراج معدن کانادایی است که با در اختیار داشتن ۱۶درصد از بازار فروش اورانیوم، سومین تولیدکننده بزرگ اورانیوم در جهان محسوب می‌شود. این شرکت در سال ۱۹۸۸ از ادغام دو شرکت معدن الدورادو و شرکت توسعه معادن ساسکاچوان تشکیل شد و در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌ها در حوزه انرژی اتمی در جهان است. کامیکو در زمینه تولید برق و استخراج اورانیوم فعالیت می‌کند. مدیرعامل این شرکت اخیرا این سوال را مطرح کرده که برای مصرف سوخت ناوگان هسته‌ای درحال‌توسعه جهانی از کجا باید اورانیوم تهیه کرد.
 • «شل» متعهد به توسعه شارژ خودروهای برقی

  دنیای اقتصاد: شل به‌عنوان بخشی از برنامه خود برای دستیابی به انتشار صفر گازهای گلخانه‌ای تا سال ۲۰۵۰، قول توسعه گسترده شبکه شارژ خودروهای الکتریکی و همچنین سرمایه‌گذاری عمده روی سوخت هیدروژنی را داده است.
 • ضعف نظارت و استاندارد در بازار تاسیسات

  دنیای‌اقتصاد: در فرهنگ‌ها و مناطق جغرافیایی متفاوت، تاسیسات مکانیکی ساختمان انواع و مدل‌های متفاوتی دارند که لازم است متناسب با فضا و محیط احداث ساختمان، ضروریات ساختمانی را در نظر گرفت، برای مثال در مناطق مرتفع استفاده از سیستم‌ها و تاسیسات پمپاژ آب و متناسب با آن استفاده از شیرآلات صنعتی مناسب یک امر ضروری محسوب می‌شود.
 • امضای چهار تفاهم‌نامه بین لردگان و شرکت‌های داخلی ‎

  دنیای اقتصاد: پتروشیمی لردگان در دومین نمایشگاه حمایت از ساخت داخل چهار تفاهم‌نامه همکاری امضا کرد. این تفاهم‌نامه‌ها بین پتروشیمی لردگان و شرکت‌های اهتمام جم، دیلمان فیلتر، بافندگی نورو کوشاتوربور کمپرسورسپاهان در راستای استفاده از توانمندی و ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان و صندوق حمایت از علم و فناوری و با هدف تسهیل پیوند تقاضا و عرضه فناوری و نوآوری با سازندگان داخلی منعقد شد. مدیرعامل پتروشیمی لردگان با اشاره به پتانسیل‌های مناسب در کشور گفت: امضای این تفاهم‌نامه‌ها ضمن کمک به توسعه شرکت‌های داخلی و انتقال دانش سبب توسعه اشتغال در کشور می‌شود. ‎محسن محمودی با اشاره به اهمیت داخلی‌سازی به ویژه در صنعت پتروشیمی افزود: در کشور ظرفیت و پتانسیل‌های بالایی وجود دارد و باید از آن استفاده بهینه شود. ‎وی موضوع این تفاهم‌نامه‌ها را تامین کیسه‌های لمینت، فیلترهای ۴۰ و ۱۰ میکرون استنلس استیل و UFC۸۵ و حمایت از ساخت داخل و رونق تولید دانست.
 • بیکاری در کمین صنایع رنگ ورزین

  بهنام عقیلی: دو ماده استایرین منومر و اسید ترفتالیک از مواد اصلی صنعت ساخت رنگ و رزین پلی استر هستند. رزین پلی استر ماده اولیه صنعت کامپوزیت به شمار می‌آید. اما بر اساس اطلاعات به دست آمده کمبود این دو ماده، صنعت رنگ و رزین و کامپوزیت را تهدید می‌کند. به گزارش «دنیای‌اقتصاد»، صادرات مواد پتروشیمی ‌در برخی موارد می‌تواند به صنایع آسیب بزند و سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی را متضرر کند. استایرن منومر تنها یک تولیدکننده در ایران دارد (نام شرکت تولیدکننده در تحریریه موجود است) که به تازگی طی یک قرارداد، ۳۰ درصد از مواد تولیدی خود را در اختیار یک شرکت خاص قرار می‌دهد و در بورس کالا عرضه نمی‌کند. همین موضوع باعث شده تا زنگ خطر تعطیلی تولیدکنندگان رنگ، رزین پلی‌استر و پارچه الیاف شیشه و کامپوزیت به صدا درآید.
 • ‎صنعت پتروشیمی، موتور توسعه

  ‎دنیای‌اقتصاد: صنعت پتروشیمی به صنعتی ارزآور برای کشور آن هم در شرایط بسیار سخت تحریمی و البته به موتور توسعه کشور تبدیل ‌شده است؛ به طوری که شرکت‌های بزرگ ‌امروز می‌توانند در مسیر رشد و توسعه کشور جریان‌ساز باشند.‌
 • بیمه کارآفرین افزایش سرمایه می‌دهد

  دنیای‌اقتصاد: سازمان بورس و اوراق بهادار تهران با افزایش حدود ۴۴۳درصدی سرمایه شرکت بیمه کارآفرین موافقت کرد. این افزایش سرمایه باعث افزایش سطح توانگری مالی، بهبود نسبت‌های بیمه‌گری و مالی شرکت خواهد شد و بیمه کارآفرین حضوری متفاوت و مقتدرتر از گذشته در بازار بیمه را تجربه خواهد کرد. سرانجام پس از ماه‌ها تلاش و پیگیری، سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، در یک بیانیه رسمی، از ثبت و موافقت با افزایش سرمایه بیمه کارآفرین خبر داد.
 • سرعت بیمه تجارت‌نو در پرداخت خسارت

  دنیای اقتصاد: بیمه تجارت‌نو در راستای عمل به تعهدات بیمه‌گری و همچنین حمایت از واحدهای بزرگ صنعتی و تولیدی، خسارت حدود ۵۰ میلیارد ریالی نیروگاه شهیدمنتظر قائم، از نیروگاه‌های شرکت توسعه برق و انرژی سپهر را پرداخت کرد. کریم افشار، مدیرعامل شرکت توسعه برق و انرژی سپهر با اعلام رضایت از ارائه خدمات مطلوب بیمه تجارت‌نو به‌خصوص در بخش مدیریت بیمه‌های مسوولیت، مهندسی و انرژی، ابراز امیدواری کرد که این همکاری در سنوات آتی نیز ادامه داشته باشد. سیدکاظم ملکوتی، عضو هیات‌مدیره و معاون فنی بیمه تجارت‌نو ضمن اظهار خرسندی از اینکه شرکت متبوع وی بیمه‌گر یکی از نیروگاه‌های مطرح و مهم کشور است، ادامه این همکاری را برگ‌سبزی در کارنامه کاری تجارت‌نو برشمرد. وی با تایید زمانبر بودن پروسه ارزیابی خسارت در حوزه بیمه‌های مهندسی و انرژی اظهار کرد: پرداخت خسارت در کمترین زمان ممکن برای تکریم بیمه‌گذاران از سیاست‌های اصلی بیمه تجارت‌نو است که در خصوص این پرونده نیز با دقت نظر این مهم محقق شد.
 • تخفیف بیمه ایران به بدهکاران مقصر حوادث رانندگی

  دنیای‌اقتصاد: تمامی ‌بدهکاران مقصر و مسوول حوادث رانندگی با بدهی کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان به شرکت سهامی ‌بیمه ایران، مشمول ۵۰ درصد تخفیف و بخشودگی می‌شوند. کامبیز رعدی، مدیر کل حقوقی و امور قراردادهای بیمه ایران با اعلام این خبر افزود‏‏: هر یک از بدهکاران مقصر و مسوول حوادث رانندگی که میزان بدهی آنان کمتر از یک‌میلیارد و پانصد میلیون ‏ریال باشد، در صورتی که تا ۱۵ اسفند سال۱۳۹۹ به هر یک از ادارات حقوقی بیمه ایران در سراسر ‏کشور مراجعه کنند، از تخفیف و بخشودگی تا میزان ۵۰درصد برخوردار خواهند شد.
 • افزایش سرمایه در اولویت بیمه سینا

  دنیای‌اقتصاد: افزایش سرمایه از مهم‌ترین اولویت‏های بیمه سینا برای تقویت ساختار مالی و توسعه بازار است. رضا جعفری طی سفر به استان کردستان و بازدید از شعبه سنندج، ضمن بیان این مطلب، تلاش شعب برای بهبود ارائه‏ خدمات به مشتریان را ستودنی عنوان کرد و گفت: این امر موجب افزایش رضایت‏مندی بیمه‏گذاران شده است به نحوی که در یک سال اخیر شاهد ارتقای شاخص رضایت‏مندی بوده‏ایم. مدیرعامل بیمه سینا، با اشاره به عملکرد بیمه سینا در ۱۰ ماه سال‌جاری گفت: گزارش‏های آماری در صنعت بیمه گویای رشد بیمه سینا در شاخص‏های مهم مالی بوده و امیدواریم طبق برنامه‏ریزی انجام شده بتوانیم این روند را در سال آینده با شتاب بیشتری ادامه دهیم.
 • «مینو» در جایگاه برترین‌های صنعت غذا

  دنیای اقتصاد: مطابق با آخرین رتبه‌بندی سازمان مدیریت صنعتی ایران، سه شرکت از شرکت‌های گروه صنعتی مینو جزو ۵ شرکت برتر صنعت غذای ایران قرار گرفته و سه شرکت دیگر جایگاه خود را در بین ۱۰۰ شرکت ایران ارتقا دادند.
 • تمدید تسهیلات خرید مسکن به صورت توام تا پایان سال ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: بانک مسکن از تمدید تسهیلات خرید مسکن به صورت توام تا پایان سال ۹۹ خبر داد. پرداخت تسهیلات خرید مسکن بدون سپرده که از ۲۵دی سال جاری به متقاضیان پرداخت می‌شود به نحوی است که ۵۰ درصد مبلغ تسهیلات از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن و ۵۰ درصد مابقی از محل منابع بدون سپرده (مجموعا تا سقف‌های تسهیلات خرید مسکن اوراق گواهی حق تقدم)، پرداخت می‌شود. به این ترتیب متقاضیان فقط برای نیمی ‌از تسهیلات، نیازمند خرید اوراق هستند. سقف تسهیلات مذکور در مرکز استان، برای خرید انفرادی ۸۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۶۰ میلیون تومان و در شهرستان‌های استان برای خرید انفرادی ۶۰ میلیون تومان و برای زوجین ۱۲۰ میلیون تومان اعلام کرد. همه شعب بانک مسکن به متقاضیانی که تا پایان سال‌جاری درخواست بهره‌مندی از تسهیلات خرید مسکن از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را دارند، تسهیلات موصوف را به صورت توام (بخشی از محل اعتبار داخلی بانک و بخشی از محل خرید اوراق مذکور) پرداخت می‌کنند.
 • تسهیلات بانک دی برای کادر درمان وآسیب‌دیدگان کرونا

  دنیای اقتصاد: پرستاران، بهیاران، کارکنان شاغل در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها و مراکز سلامت و کارکنان شاغل در حوزه سلامت (بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها، آزمایشگاه‌ها و ...) با ارائه معرفی‌نامه رسمی ‌و گواهی اشتغال به کار از مراکز متبوع می‌توانند از طرح بسته حمایتی بانک دی بهره‌مند شوند.
 • هیوندای به دنبال «ماشین راه رونده»

  دنیای اقتصاد: گروه هیوندای موتور، جزئیات مربوط به یک خودروی مفهومی را که برای کارکرد به‌عنوان یک ماشین دارای چهارچرخ متحرک و همچنین به‌عنوان یک «ماشین پیاده‌روی چهارپا» طراحی ‌شده است، منتشر کرد که در آخرین نمونه آن چگونگی تغییر ایده‌ها در مورد تحرک و حمل‌ونقل موردبحث قرار گرفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر