آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۷۴

 • در خرید بیمه صرفه‌جویی نکنید

  زهره محسنی‌شاد: از شاخص‌های توسعه‌یافتگی در جهان میزان نفوذ بیمه است که این ضریب در ایران ۵/ ۲ درصد و دربسیاری از کشورهای جهان به طور میانگین بالای ۷درصد است. این شاخص در کشور ما درحالی رشد ناچیزی دارد که ایران جزو ۱۰ کشور حادثه‌خیز جهان به شمار می‌آید و همواره در معرض بروز حوادث غیرمترقبه و ریسک‌های زیادی است. در چنین شرایطی که محیط زندگی ما سرشار از ریسک‌های متفاوت است، بیمه‌ها می‌توانند در صورت وقوع رویدادهای زیانبار ناشی از این ریسک‌ها، زیان وارده را جبران کنند و از لحاظ روانی یک آرامش نسبی برای جامعه به ارمغان آورند، اما با وجود اثرگذاری و اهمیتی که بیمه در زندگی روزمره افراد دارد، مردم استقبال چندانی از بیمه به عمل نمی‌آورند و خود و اموالشان را در برابر حوادث طبیعی و غیر‌طبیعی بیمه نمی‌کنند. به عبارتی مردم تا زمانی که این ضرورت را احساس نکنند، تمایلی برای خرید پوشش‌های بیمه‌ای ندارند و این کالا را در سبد خرید قرار نمی‌دهند. نتیجه این بی‌تمایلی این شده که بخش‌های مهمی ‌که باید دارای پوشش‌های بیمه‌ای باشند، فاقد بیمه هستند. نمونه آن هم بخش منازل مسکونی است که تنها ۷ درصد ساختمان‌ها زیر پوشش بیمه قرار دارند. یا در حوزه بیمه شخص ‌ثالث که یک بیمه اجباری است، براساس آمارها بیش از ۲۰ درصد خودروها و تعداد کثیری از موتورسیکلت‌ها فاقد پوشش بیمه هستند.در چنین شرایطی هدف‌گذاری بیمه مرکزی افزایش ضریب نفوذ بیمه به حدود ۷ درصد است که به گفته مدیرعامل بیمه آسماری با توجه به ظرفیت‌هایی که در کشور وجود دارد، تحقق این هدف چندان دور از انتظار نیست، اما موضوع مهمی‌ که در این مسیر به عنوان یک مانع مطرح است، بحث پایین بودن فرهنگ بیمه‌ای در کشور و اطلاع‌رسانی نامناسب در این زمینه است که در کنار آن مشکلات اقتصادی و پایین آمدن قدرت خرید مردم این وضعیت را تشدید کرده است. علیرضا یزدان‌دوست در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» تاکید کرد این شرایط سبب شده تا بر بیمه نگاه صرفه‌جویی‌کننده حاکم شود و در سبد خانوارها، برای این کالای مهم جایگاه مناسبی مفروض نباشد که دراین راستا ضروری است ضمن توجه به موضوع مهم فرهنگ‌سازی، درباره بحث اطلاع‌رسانی، کیفی‌سازی محصولات، اعمال سیاست‌های تشویقی‌، رفع موانع موجود در ارائه و توسعه محصولات جدید بیمه‌ای و... اقدام شود. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.
 • نیروگاه‌سازی یا بازسازی «فرسوده‌ها»؟

  زینب طاری: در کیلومتر ۲۷ جاده جهرم به شیراز، نیروگاه سیکل ترکیبی جهرم با ظرفیت اسمی ۱۴۴۴ مگاوات مستقر شده است. عملیات اجرایی احداث بخش گاز نیروگاه جهرم به عنوان بخشی از قرارداد ۲۲ واحد توربین گازی از سال ۱۳۸۴ آغاز شد. دو سال بعد اولین واحد گازی این نیروگاه به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.
 • رشد تولید سیستم‌های تهویه مطبوع داخلی

  دنیای اقتصاد: دود مهم‌ترین عامل خطرآفرین در حریق‌ها به‌حساب می‌آید. در صورت عدم مدیریت و کنترل دود، دودها و گازهای سمی بعد از حریق از طریق پلکان‌ها - نورگیرها - چاه‌های آسانسور و کانال‌های تاسیساتی به‌سرعت در کل بدنه ساختمان منتشر و مسبب خطرات سنگین می‌شوند.
 • بخش کشاورزى نیازمند برنامه‌ریزی‌هاى یک‌ساله

  علی توسطی رئیس اتحادیه ماشین‌آلات صنعتی، کشاورزی و ساختمانی تهران
  برای رسیدن به ثبات در صنعت کشاورزی نیازمند سه برنامه‌ریزی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و طولانی‌مدت هستیم. بر این اساس نیاز است مسوولان بر مبنای واقعیت‌ها و اطلاعات پایه پیش‌بینی‌هاى لازم را انجام دهند و براساس آن رویکردى واقع‌بینانه و عملیاتى داشته باشند.
 • افتتاح اولین «خیابان کامل» تهران در منطقه ۹

  رضا دهقان: طرح «خیابان کامل» یکی از راهبردهایی است که در محله‌ها می‌تواند ایمنی، آسایش و دسترسی آسان را برای شهروندان فراهم کند. همچنین خودروسواران، افراد پیاده، دوچرخه‌سواران و رانندگان وسایل حمل ونقل عمومی‌ می‌توانند به طور همزمان در «خیابان کامل» رفت وآمد کنند؛ در واقع خیابان کامل، خیابانی برای همه است.
 • هزار توی تولید تجهیزات ساختمانی

  سیدسجاد موسوی: انگیزه غایی تولیدکنندگان در هر اقتصاد آزادی، به‌دست آوردن سود است؛ هرچند در کوتاه‌مدت هدف‌های دیگری توسط سرمایه‌گذاران تعقیب شود. چنانچه کالایی در کشور تولید می‌شود، مسوولان باید در حفظ، مدرنیزه کردن و توسعه آن کمک کنند و اگر این کالا تولید نمی‌شود، شرایط و امکانات باید به‌گونه‌ای تنظیم شوند که سرمایه‌گذار بتواند تولید کالا را به آسانی با تسهیلات بانکی آغاز کند. متاسفانه در ایران، شروع یک فعالیت اقتصادی فوق‌العاده مشکل است و سد‌های متعددی در برابر سرمایه‌گذار دیده می‌شود؛ چنانکه طبق آمار موسسات جهانی در رتبه‌بندی کشور‌ها از نظر سهولت شروع کسب‌و‌کار، ایران در اواخر جدول قرار دارد.
 • حضور «میدکو» در چهارمین جشنواره فیلم کوتاه پاسارگاد

  زهرا مسافر: چهارمین جشنواره فیلم کوتاه پاسارگاد با محور حمایت از تولید و رشد اقتصاد ملی برای نخستین بار با حضور هلدینگ میدکو در زمستان سال‌جاری برگزار می‌شود.
 • آغاز تولید ذرت شیرین «سحر» با مواد اولیه داخلی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل گروه غذایی سحر با اشاره به ضرورت حفظ حقوق کشاورزان داخلی و همچنین خروج از مبحث واردات کالاهای تولیدی در این مجموعه اعلام کرد: هم اکنون تولید محصول «ذرت شیرین» در مجموعه سحر آغاز شده و محصول اولیه کشاورزی از داخل کشور تهیه و تامین می‌شود.
 • کوچ رئیس WTO به پپسی

  دنیای ‌اقتصاد: رئیس مستعفی سازمان تجارت جهانی قرار است یک سال پیش از پایان موعد ریاست خود، این موسسه بحران‌زده را ترک کند و به بخش‌خصوصی برود تا به‌عنوان مدیر ارشد شرکت پپسی به فعالیت خود ادامه دهد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از اکونومیک‌تایمز، روبرتو آزودو که دوشنبه ۳۱ آگوست به‌‌طور رسمی از سمت خود به‌عنوان ریاست سازمان تجارت جهانی استعفا کرد، قرار است از این ‌پس قائم‌مقام اجرایی شرکت پپسی باشد.
 • نحوه خرید دارا دوم در بانک‌های مختلف کشور

  دنیای‌اقتصاد: امکان خرید پالایشی یکم یا به عبارتی دارا دوم در بانک‌های کشور فراهم شده و برخی بانک‌ها در اطلاعیه‌های جداگانه‌ای نحوه خرید آن را اعلام کرده‌اند. خرید پالایشی یکم از پنجم تا نوزدهم شهریور از طرق مختلف برای هر شخص حقیقی ایرانی دارای کد ملی تا سقف ۵۰ میلیون ریال امکان‌پذیر شده است و محدودیت سنی ندارد. سهام این دوره شامل سهام دولت در شرکت‌های پالایش نفت تبریز، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران است.
 • بیمه کرونا با پوشش غرامت روزانه بستری

  دنیای اقتصاد: بیمه سرمد، با تکمیل پوشش‌های بیمه‌نامه کرونا از«بیمه کرونا پلاس» رونمایی کرد. براساس این خدمت افراد می‌توانند با دریافت «بیمه‌ کرونای سرمد» تحت پوشش غرامت روزانه بستری قرار بگیرند. این شرکت که با رویکرد مسوولیت اجتماعی، در روزهای ابتدایی شیوع ویروس‌کرونا در کشور، اقدام به طراحی و ارائه بیمه‌کرونا کرده بود و به عنوان اولین شرکت بیمه، مجوز فروش بیمه‌کرونا را از بیمه مرکزی دریافت کرده بود، حالا با موج دوم شیوع کرونا و افزایش نگرانی‌های مردم، «بیمه‌کرونا پلاس سرمد» را رونمایی کرد.
 • جوابیه بانک ملی به گزارش «دنیای اقتصاد»

  دنیای‌اقتصاد: بانک ملی ایران با ارسال یک جوابیه به گزارشی با عنوان «بانکی که دیگر کارگشا نیست» در صفحه شرکت‌های روزنامه «دنیای‌اقتصاد» واکنش نشان داد. متن این جوابیه به شرح زیر است: عطف به درج خبری به شماره ۳۶۸۱۱۵۹ در آن پایگاه خبری مورخ ۲۱/ ۵/ ۹۹ و روزنامه شماره ۴۹۵۷با موضوع «بانک کارگشایی از آغاز تا امروز: بانکی که دیگر کارگشا نیست»، توضیحات ذیل ایفاد می‌شود.
 • تحویل ۴ مدرسه به آموزش و پرورش مناطق محروم کشور

  دنیای ‌اقتصاد: مدیرعامل بنیاد نیکوکاری یاس اعلام کرد: چهار مدرسه ساخته شده توسط این بنیاد در شهریور جاری تحویل ادارات آموزش و پرورش مناطق محروم استان‌های هرمزگان و سیستان‌وبلوچستان می‌شود. به گزارش روابط عمومی ‌گروه مالی گردشگری، فائض فرخی گفت: ساخت بیست و یکمین و بیست و دومین مدرسه کیمیای دانش در شهرستان حاجی‌آباد استان هرمزگان و همچنین مدارس بیست و سوم و بیست و چهارم کیمیای دانش در شهرستان دلگان در استان سیستان‌و بلوچستان نهایی شده و در شهریور جاری تحویل آموزش و پرورش مناطق یاد شده می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر