پذیره‏‌نویسی سهام لیزینگ اعتماد در فرابورس

خبرهای خوب برای بازار سرمایه

در این نشست کارشناسی، محمدحسین فهیمی، رئیس هیات‌مدیره گروه مالی اعتماد گفت: این گروه با شرکت‌های متعدد تاسیس شده یا در شرف تاسیس، یک گروه کسب و کاری بزرگ است که در عرصه‌های بیمه، لیزینگ، لند تک، کارگزاری، سبدگردان، تامین سرمایه و صرافی به کار مشغول است و با رویکرد توسعه‌ای، برنامه‌های خود را برای اثرگذاری هرچه بیشتر دنبال می‌کند.

وی افزود: ما همچنین با ایجاد صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر به حوزه استارت‌آپ‌ها هم توجه ویژه‌ای داشته‌ایم و در سه طرح استارت‌آپی با تخصیص ۵۰ میلیارد تومان با هدف افزایش توان داخلی و حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان سرمایه‌گذاری کرده‌ایم. همچنین با اقدامات صورت گرفته در خرداد ماه امسال، صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی با ارزش ۱۰۰۰ میلیارد تومان ثبت کردیم و امیدواریم به عنوان شرکتی نوآور در زمینه طرح‌های سرمایه‌گذاری خبرهای خوبی را تا پایان سال برای مردم عزیز داشته باشیم.

بازدهی بالای سهام لیزینگ

اصغر قربانی، نایب‌رئیس هیات‌مدیره گروه مالی اعتماد نیز گفت: لیزینگ اعتماد با سرمایه‌هزار میلیارد تومانی یا به عبارتی ۱۰ میلیارد سهم‌هزار ریالی در حال ورود به بازار سرمایه است. ۶۰‌درصد این سهام را گروه مالی اعتماد پرداخت می‌کند و ۴۰‌درصد هم برای خریداران عمومی تا آخر تیرماه پذیره‌نویسی می‌شود.

وی افزود: ما می‌توانستیم با سرمایه اولیه ۶۰۰ میلیارد تومانی که در اختیار داشتیم، لیزینگ را در قالب شرکتی سهامی خاص راه‌اندازی کنیم، اما در نهایت تصمیم گرفتیم که به عنوان بزرگ‌ترین لیزینگ شرکت سهامی عام کار را آغاز کنیم. همچنین دغدغه و عدم‌اعتماد لازم سهامداران نسبت به قیمت‌گذاری سهام در بازار سرمایه، موجب شد ما در فعالیت عرضه خود، ارزش اسمی را که ۱۰۰۰ ریال است، در نظر بگیریم.

به گفته نایب‌رئیس هیات‌مدیره گروه مالی اعتماد، پیش‌بینی می‌شود با توانایی در زمینه‌های زنجیره تامین، تولید و توزیع و خدمات در گروه، با ۲۰‌درصد بازدهی که از میانگین بازدهی این صنعت بالاتر است، موجبات رضایت سهامداران را پدید آوریم. گروه همچنین تصمیم دارد تا ۴ سال آینده، از سهم ۶۰ درصدی خود در لیزینگ اعتماد نکاهد. همچنین متعهد عرضه سهام لیزینگ اعتماد، گروه مالی اعتماد و گروه توسعه سرمایه‌گذاری اعتماد است که هر کدام ۲۰‌درصد از پذیره نویسی را متقبل شده‌اند.

اصغر قربانی گفت: همچنین هر کدام از اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند ۲۰۰‌هزار سهم ۱۰۰۰ ریالی خریداری کنند و رویه‌ها طبق الزامات سازمان بورس خواهد بود.

به دنبال اثرگذاری هستیم

سیدمجتبی بنی‌‌طبا، مدیرعامل و عضو هیات ‌‌مدیره‌ شرکت لیزینگ اعتماد سخنان خود را با اشاره به بازار لیزینگ آغاز کرد و گفت: صنعت لیزینگ در ایران، صنعتی است که به بالندگی لازم دست نیافته و فرصت‌ها و تهدیدهای آن کاملا تبیین نشده است. صنعت لیزینگ ایران در سال ۱۳۵۴ شروع به فعالیت کرد، ولی تا سال ۱۳۶۲ قانونی در این زمینه وجود نداشت. مردم عموما صنعت لیزینگ را با خرید اقساطی خودرو یا خانه‌های اجاره به شرط تملیک می‌شناختند که در روند تورمی دهه‌های گذشته، جذابیت و کارآیی خود را از دست داد.

وی در ادامه افزود: ارزش بازار شرکت‌های لیزینگ پذیرفته‌شده در بورس حدود ۷ همت است که کمتر از یک‌درصد ارزش بازار بورس است که با حجم عملیاتی حدود ۱۲۰ میلیون دلار فعالیت دارند. این در حالی است که ارزش صنعت لیزینگ در گذشته تا یک میلیارد دلار هم رفته است. در سطح بین‌الملل هم سالانه در این عرصه ۱۵۰۰ میلیارد دلار گردش اقتصادی دارد.

سید مجتبی بنی‌طبا در ادامه گفت: ما در حال حاضر ۱۳ شرکت بورسی در زمینه لیزینگ داریم که اینها با یکدیگر در سطح کشور فعالیت دارند. در حالی که ما بر اساس سناریوهای مختلف، با تکیه بر نوآوری، تخصص نخبگان و استفاده از فناوری‌‌های نوین، به دنبال ایجاد تحول در صنعت لیزینگ کشور و گسترش خدمات خود به سطح بین‌المللی هستیم.

مدیرعامل شرکت لیزینگ اعتماد درمورد اهمیت این عرضه و آینده‌ فعالیت این شرکت گفت: واسپاری عصراعتماد اولین لیزینگ ثبت شده است که از بدو تاسیس به‌‌صورت سهامی عام به ثبت رسیده و برای این کار، عرضه سهام به صورت ارزش اسمی ۱۰۰۰ ریال انجام خواهد شد که اتفاق بی‌سابقه‌ای است.

وی همچنین گفت: از سوی دیگر، دومین شرکت لیزینگ به لحاظ میزان سرمایه ثبتی در میان لیزینگ‌‌های بورسی و غیر‌بورسی کشور محسوب می‌شود. همچنین حضور در کسب‌وکارهای نوین، بهره‌‌گیری از آخرین دستاوردهای فناوری در فرآیندها، غیرحضوری بودن ارائه خدمات، فراگیری جغرافیایی خدمات در سطح کشور و کاهش ریسک‌‌های عملیاتی همزمان با سرعت و دقت ارائه خدمات، از اولویت‌‌ها و اهداف واسپاری عصر اعتماد است.

بنی‌‌طبا ورود به بازار سرمایه و تامین بخشی از سرمایه از این روش را نقطه‌ عطفی برای توسعه‌ صنعت لیزینگ در ایران دانست و افزود: گروه مالی اعتماد با در اختیار داشتن اکثریت سهام شرکت واسپاری عصر اعتماد، به عنوان سهامدار عمده این شرکت شناخته می‌شود که خود به‌‌عنوان بازوی مالی گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب که از هلدینگ‌های چند رشته‌ای و با اولویت تولید و اشتغال است، شناخته می‌شود.

در واقع پشتوانه‌‌‌های قدرتمند شرکت در کنار سرمایه ١٠٠٠ میلیارد تومانی که رقم قابل‌توجهی است، می‌تواند واسپاری عصر اعتماد را به نقطه‌ اتکای مهمی در صنعت لیزینگ تبدیل کند.

مجتبی بنی‌‌طبا در پایان افزود: با توجه به مزایای رقابتی اشاره‌شده برای شرکت، انتظار می‌رود شاهد استقبال چشمگیری از سوی فعالان بازار سرمایه برای پذیره‌نویسی چهاردهمین شرکت لیزینگی در بورس ایران باشیم. شرکت لیزینگ عصر اعتماد ماموریت‌‌هایی چون تامین مالی خرد برای عموم مشتریان، توسعه همگانی ارائه خدمات در سطح کشور و ارائه خدمات به صورت تمام آنلاین با دقت و سرعت بالا را در دستور کار دارد. چشم‌‌انداز این شرکت نیز تبدیل شدن به برترین شرکت لیزینگ خصوصی کشور تا سه سال آینده با سهم بازار ۲۰درصدی در صنعت لیزینگ و افزایش سرمایه به میزان ۳۰۰۰ میلیارد تومان است. همچنین، این شرکت قصد دارد با خلق نوآوری‌‌های مالی و اعتباری در صنعت لیزینگ، سهم ۴۰درصدی از بازار لیزینگ ایران را در ۱۰ سال آینده کسب کرده و برندسازی در این صنعت را به سرانجام برساند.

حوزه‌‌های خدمات لیزینگ عصر اعتماد

لیزینگ سبز : لیزینگ سبز، یکی از انواع قراردادهای لیزینگ است که در آن دارایی‌‌ها و خدمات مرتبط با فناوری‌‌های پاک و حفظ محیط‌زیست مانند تجهیزات انرژی‌‌های تجدیدپذیر (پنل‌‌های خورشیدی، توربین‌‌های بادی و سایر سیستم‌های مدیریت انرژی)، صنایع مرتبط با بازیافت، خرید لوازم و تجهیزات صنعتی برای گسترش و توسعه تصفیه‌خانه‌‌های صنعتی به مشتریان ارائه می‌شود. این نوع لیزینگ به افراد و سازمان‌ها کمک می‌کند تا در مسیر توسعه پایدار گام بردارند و به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌‌ای و آلودگی‌‌های محیط‌زیستی کمک کنند.

حوزه‌‌های نوین

 صنعت لیزینگ که زمانی به ارائه ابزارهای مالی سنتی برای تملک دارایی‌‌ها محدود می‌‌شد، در حال حاضر شاهد تحولات چشمگیری است. با ظهور فناوری‌‌های نوین و نیازهای رو به رشد مشتریان، لیزینگ به فراتر از مدل‌‌های سنتی خود قدم گذاشته و به سمت حوزه‌‌های نوین و پویایی مانند لیزینگ اشتراکی، لیزینگ مبتنی بر داده، لیزینگ بین‌المللی و لیزینگ خدمات رهسپار شده است.

لیزینگ سلامت

 صنعت سلامت یکی از پویاترین و پیچیده‌‌ترین بخش‌‌های اقتصاد جهانی است. امروزه خدماتی نظیر توریست سلامت با هدف جذب متقاضیان خدمات پزشکی رونق فراوانی گرفته است. ارائه خدمات با کیفیت در این حوزه نیازمند سرمایه‌گذاری‌‌های کلان در تجهیزات پزشکی پیشرفته، تاسیسات مدرن بیمارستانی و مطب‌‌های مجهز است. لیزینگ به عنوان یک ابزار نوین مالی می‌تواند به فعالان این عرصه در تامین منابع مالی موردنیازشان یاری رساند. علاوه بر این، لیزینگ عصر اعتماد خدمات متنوعی در حوزه‌‌های خودروی سواری و کار، ماشین‌‌آلات و تجهیزات، املاک، تامین مالی و سرمایه در گردش ارائه می‌دهد.