تا کمی بیشتر از ۱۰ سال پیش نمایشگرهای OLED تنها محدود به صفحات تلفن‌‌‌های هوشمند می‌‌‌شدند؛ تا اینکه در سال ۲۰۱۲ برخی از شرکت‌های مهم خارجی از اولین تلویزیون OLED رونمایی و نسل اول تلویزیون‌‌‌های OLED را روانه‌‌‌ بازار کردند. از آن زمان تا به امروز تلویزیون‌‌‌های OLED راه درازی پیموده‌‌‌اند و تکنولوژی آنها بارها ارتقا یافته است. کنتراست بی‌نهایت، عمق مشکی بسیار بالاتر از LED، زاویه دید بسیار بهتر از LED، کیفیت رنگ و تصویر بهتر، پنل تمیز و یک‌دست و عدم نشت نور پیکسل‌ها چند مورد از مزایای تلویزیون‌های OLED هستند. در مقابل اما کاهش اتوماتیک نور صفحه با قابلیتی به نام ABL (اتوماتیک بک‌لایت) در صحنه‌های پرنور، حداکثر روشنایی کمتر نسبت به LED، خطر سوختن تصویر در صورتی که مدتی روی یک تصویر ثابت قرار داشته باشند، تولید محدود در سایزهای پایین‌تر از ۵۵ اینچ، جا ماندن اثر لوگوی شبکه‌ها (یا تصاویر ثابت) تا چند ثانیه پس از تعویض کانال و در نهایت قیمت بالاتر آن نسبت به LED، از جمله مهم‌ترین معایب این نوع تلویزیون‌ها هستند.

از سوی دیگر با نگاهی به تصویر تلویزیون اولد و تلویزیون LED کاملا عمق بیشتر رنگ‌‌‌های تلویزیون اولد احساس می‌شود. در تلویزیون OLED هر پیکسل دارای عنصر سه رنگ اصلی یعنی رنگ‌‌‌های قرمز، سبز و آبی است پس میلیون‌‌‌ها رنگ تولید می‌شود و این رنگ‌‌‌ها هم هماهنگ با هم می‌توانند تصاویر نهایی را تشکیل دهند. عمق رنگ‌‌‌های سیاه هم با خاموش شدن پیکسل واقعا خوب است. رنگ‌‌‌های تولید شده در تلویزیون اولد حتی به نسبت تلویزیون‌‌‌های ۴K عمق بیشتر، واقعی‌تر و زیباتر دارند. برخلاف عمق خوبی که رنگ‌‌‌های تیره و مشکی در تلویزیون‌‌‌های OLED دارند، به دلیل نبود نور پس‌زمینه و عملکرد انفرادی پیکسل‌‌‌ها، میزان روشنایی در تلویزیون اولد محدود شده‌‌‌ و رنگ‌‌‌های روشن از میزان درخشندگی کمتری برخوردارند. نکته جالب اینکه تلویزیون‌های اولد از مصرف انرژی بهینه‌‌‌تری نسبت به برخی از تلویزیون‌‌‌های دیگر برخوردارند؛ زیرا در این تکنولوژی، هر پیکسل خودشناخته است و برای نمایش رنگ‌‌‌ها و تصاویر نیاز به نور پس‌‌‌زمینه ندارد. این باعث می‌شود که مصرف انرژی کاهش یابد و در نتیجه صورت‌حساب انرژی کمتری برای کاربران به همراه داشته باشد.

رقابت با میکرو ال ای دی

اما در سال‌های اخیر تکنولوژی و فناوری جدید MicroLED وارد ساخت تلویزیون‌ها در جهان شده و پیش‌بینی می‌شود به زودی رقابت برای ساخت این کالا وارد فاز تازه‌ای خواهد شد.  تلویزیون‌‌‌های MicroLED برخلاف او ال ای دی رنگ‌‌‌های تیره و سیاه را با عمق بسیار خوبی نشان می‌‌‌دهد، رنگ‌‌‌های ارائه شده توسط این تلویزیون فوق‌العاده و واقعی نمایش داده می‌‌‌شوند، زاویه‌‌‌ دید آنها خوب است، رنگ‌‌‌های روشن روشنایی بیشتری دارد و همچنین بسیار باریک و بدون پیکسل سوختگی هستند که تمام اینها با قیمت بسیار کمتری به نسبت تلویزیون‌‌‌های اولد ارائه می‌شود. جالب است بدانید که تلویزیون‌‌‌های میکرو LED با توجه به سیستمی که دارند به کاربران اجازه می‌‌‌دهند تا سایز نمایشگر خود را سفارشی کنند و در سایز‌‌‌های بزرگ یا کوچک تلویزیون خود را تنظیم کنند که تمامی این موارد قدرتمند بودن این سیستم را نشان می‌‌‌دهد.