رویدادی همسو با رویکرد علمی داروسازی  

در ابتدای این مراسم شادی شهریاری مدیر ارشد عملیات فارما داروسازی دکتر عبیدی گفت: «جایزه علمی عبیدی» رویدادی همسو با رویکرد علمی داروسازی دکتر عبیدی است که با هدف ارتباط موثر میان صنعت و دانشگاه برای حمایت از تولید علم توسط پژوهشگران جوان جامعه پزشکی اجرا می‌شود.

وی افزود: برگزاری این رویداد علمی در راستای رسالت داروسازی دکتر عبیدی است که همواره کوشیده سهمی در ارتقای سطح سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه داشته باشد؛ درمان روزانه بیش از ۴ میلیون بیمار مبتلا به بیماری‌های غیر‌واگیر و بهبود بیش از ۸۰ میلیون علائم بیماری‌های حاد در سال، حاکی از اهمیت سلامت افراد جامعه به عنوان رسالت و هدف در طول ۷۶ سال فعالیت داروسازی دکتر عبیدی است.

شهریاری در ادامه گفت: داروسازی دکتر عبیدی علاوه بر تولید داروی باکیفیت و ارائه راهکارهای نوین درمانی، برای تحقق توسعه پایدار در تلاش است و مسوولیت اجتماعی را، بخشی از هویت خود می‌داند؛ در همین راستا در سال ۱۴۰۰ و به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس خود، با اهدای اقلام ضروری، ۷۵ خانه بهداشت در ۷۵ نقطه کم‌برخوردار کشور را تجهیز کرد.

در ادامه، سولماز سید‌موسوی، مدیر علمی واحد دیابت داروسازی دکتر عبیدی گفت: اولین دوره «جایزه علمی عبیدی» در حوزه کنترل دیابت و بیماری‌های متابولیک اجرا شد؛ هدف از برگزاری این رویداد علمی، شناسایی، معرفی و حمایت از پژوهشگران جوان جامعه پزشکی است که با تمرکز بر بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به دیابت، کنترل و مدیریت این بیماری و پیشگیری از عوارض ناشی از آن به پژوهش پرداخته‌اند.

دکتر سید‌موسوی اضافه کرد: طی فراخوان این رویداد، از محققان و پژوهشگران دارای مقاله یا پایان‌نامه در حوزه‌های ذکرشده دعوت شد تا آثار خود را به دبیرخانه «جایزه علمی عبیدی» ارسال کنند. ما برای نفرات برگزیده، حمایت از مطالعات و مقالات آنها در آینده، جلسات متعدد با هیات داوران با حضور آنها و دعوت در کارگاه‌ها را در نظر گرفتیم.

بررسی و داوری آثار ارسالی به اولین «جایزه علمی عبیدی» توسط هیاتی از استادان برجسته غدد و متابولیسم و فارماکولوژی دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دانشگاه تهران انجام شد.

علیرضا استقامتی فوق تخصص غدد درون‌ریز و متابولیسم که در این رویداد مسوولیت مدیریت و هماهنگی هیات داوران را نیز بر عهده داشت در خصوص مقالات ارسالی گفت: «نوآوری در این مقالات، مهم‌ترین موردی بود که توجه من را جلب کرد. موضوعات مقالات در مورد همه ابعاد دیابت مثل مشکلات کبد چرب، کلیوی، قلبی و... در بیماران دیابتی بود. با توجه به شرایط پاندمی کرونا و محدودیت ارتباطات، تعداد مقالات و پایان‌نامه‌ها بسیار قابل توجه بود.»

وی افزود: «جایزه علمی عبیدی» در اولین دوره خود شاهد حضور ٨٩ مقاله و ٢٦ پایان‌نامه از اقصی نقاط ایران مشتمل بر تهران، مشهد، شیراز، کرمان، اصفهان، یزد، زنجان، بابل، ساری، قزوین، نیشابور و سبزوار بود. تمامی این آثار پس از فراخوان منتشرشده در سال گذشته، به دبیرخانه دائمی «جایزه علمی عبیدی» ارسال شدند.

مجتبی ملک، دیگر داور این رویداد علمی در خصوص چالش‌ها  و مشکلات دیابت گفت: بزرگ‌ترین چالش در بیماران دیابتی بحث آموزش است؛ کنترل قند خون در این بیماران بدون آموزش بسیار دشوار است. این آموزش‌ها باید به عنوان بخشی از درمان قرار بگیرند و بیماران را ملزم به آموزش دیدن کنیم؛ در این صورت، بسیاری از هزینه‌های درمان نیز کاهش می‌‌یابد.

از بین مقالات ارسال شده، ٢٠ مقاله منتخب به مرحله نهایی راه یافتند و در پایان، سه مقاله برتر توسط هیات داوران انتخاب شدند؛ که هر سه مقاله با محوریت دیابت، کنترل و مدیریت این بیماری و پیشگیری از عوارض ناشی از آن با هدف بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا ارائه شده است.

همچنین، چهار پایان‌نامه نیز به مرحله نهایی راه پیدا کردند که دکتر فرشته عطاران با پایان‌نامه «مقایسه اثر دو داروی پیوگلیتازون و امپگلیفلوزین بر شاخص‌های اکوکاردیوگرافیک در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ مبتلا به کبد چرب غیرالکلی» به عنوان نفر برگزیده انتخاب شد.

دوره دوم «جایزه علمی عبیدی» با توجه و تمرکز بر حمایت از تولید علم در حوزه کاردیومتابولیک به کار خود ادامه می‌دهد که فراخوان آن متعاقبا منتشر و مراسم پایانی آن نیز در خرداد‌ سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند