صادرات ۴۲۰۰ تنی میگوی ایران به روسیه در ۱۴۰۰

دبیر کل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران در این خصوص به خبرنگار بازار گفت: آمارهای صادراتی سال ۱۴۰۰ حدود ۱۵۱ هزار تن بوده که در مقایسه با ۱۲۳ هزارتن صادرات سال قبل‌تر رشد خوبی داشته‌ایم. نکته مهم اینکه از نظر تنوع بازار هم وضعیت قابل توجه بوده است. علی اکبر خدایی با اشاره به اینکه رشد صادرات به روسیه بسیار چشمگیر بوده است، افزود: تا یک دهه قبل صادراتی به این کشور نداشتیم و از سال ۹۳ که اولین صادرات ما به این کشور آغاز شد تا به امروز رشد قابل توجهی داشته است و حال که به حدود ۵۵کشور دنیا صادرات آبزیان داریم و به ۱۸ کشور میگو صادر می‌کنیم روسیه در رتبه سوم صادرات میگوی ما قرار گرفته است. وی ادامه داد: سال گذشته ۴۲۰۰ تن صادرات میگو به ارزش حدود ۲۰میلیون دلار به روسیه داشتیم در حالی که سال قبل‌تر این رقم هزار تن بوده است. خدایی همچنین با بیان اینکه ارزش صادراتی کل کشور به نرخ جهانی حدود ۵۰۰ میلیون دلار بوده است، گفت: کل صادرات میگوی ما ۳۶ هزار تن بوده که بیش از ۱۰ درصد آن به روسیه صادر شده و امیدواریم امسال به ۲برابر افزایش یابد. این مقام مسوول در مورد آمارهای صادراتی سایر اقلام نیز اظهار کرد: در مورد ماهی گرمابی سال گذشته کاهش صادراتی داشتیم که عمدتا به دلیل این بود که عراق به عنوان اصلی‌ترین مشتری ما چندماه ممنوعیت واردات اعلام کرد و بنابراین صادرات ۲۲ هزارتنی ماهیان گرم آبی به ۱۸ هزار تن تقلیل یافت. با این وجود در مورد صادرات ماهی قزل‌آلا رشد نسبتا خوب بوده و به ۳۸۰۰ تن رسیده است.

چین؛ رتبه اول جهانی تولید ماهی

براساس این گزارش، در بحث پرورش ماهی، چین در صدر تولیدکنندگان است به طوری که داده‌های منتشر شده حاکی از این است چین سالانه ۵/ ۵۸میلیون تن انواع ماهی تولید و عرضه می‌کند و به این ترتیب این کشور در چند سال گذشته بدون رقابت در جایگاه خود به عنوان رهبر جهانی تولید ماهی ثابت بوده است. در واقع چین  یک‌سوم کل تولید ماهی جهان را به خود اختصاص داده است. بر اساس این گزارش، بعد از چین نیز کشورهای هند، اندونزی، پرو، ایالات متحده، شیلی، ژاپن، تایلند، ویتنام و روسیه در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

صادرات ۵/ ۵ هزار تن خوراک آبزیان به کشورهای عضو اوراسیا

دبیر کل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران در خصوص صادرات خوراک آبزیان نیز گفت: در این بخش نیز صادرات به روسیه و کشورهای عضو اوراسیا خوب بوده و سال گذشته حدود ۵/ ۵ هزار تن خوراک آبزیان به این کشورها ارسال کرده‌ایم و مجموعه صادرات ما در بخش خوراک آبزیان حدود ۲۷ هزار تن بوده است. وی افزود: البته امیدوار هستیم با توجه به آزاد شدن نرخ نهاده‌ها محدودیت‌ها برداشته شود و کارخانه‌های خوراک آبزیان کشور که ظرفیت‌های بسیار خوبی دارند بتوانند از این ظرفیت خالی برای صادرات استفاده کنند.

در قیمت‌گذاری محصول میگو از قیمت جهانی تبعیت می‌کنیم

بر اساس این گزارش پیش از این یکی از فعالان بخش آبزیان گفته بود قیمت میگو در ایران دو برابر نرخ جهانی است و این امر حواشی بسیاری با خود به همراه داشت. با این وجود دبیر کل اتحادیه تولید و تجارت آبزیان ایران این گفته را سوء برداشت خواند و گفت: مساله اینجا است آن چیزی که در ایران عمدتا مصرف می‌شود میگوی پوست کنده است چرا که در ایران میگوی باسر اصولا استفاده نمی‌شود و غالبا میگوی مورد مصرف خانوارهای ایرانی بدون پوست و سر است که خود به خود ۵۰ درصد افت دارد. خدایی خاطرنشان کرد: به طور متوسط قیمت میگوی ایران در استخر حدود ۱۰۰ هزار تومان است که شامل سر، دم، پوست و دیگر ضایعات است. بنابراین وقتی به واحد فرآوری می‌رود و تبدیل به گوشت خالص می‌شود ۵۰ درصد افت می‌کند. بنابراین قیمت آن ۲۰۰ هزار تومان می‌شود که این ۲۰۰ هزار تومان گوشت میگوی خالص است و در مقایسه با گوشت قرمز ارزان‌تر است.

وی افزود: اما آنچه در دنیا قیمت‌گذاری و عرضه می‌شود عمدتا میگوی با سر است و بنابراین طبیعی است که قیمت جهانی نصف قیمت میگوی بدون سر، دم و پوست باشد. در واقع چون کالای ما یک کالای صادراتی است بنابراین قیمت جهانی است که تعیین‌کننده است و ما از قیمت جهانی تبعیت می‌کنیم. وی تاکید کرد: از سوی دیگر بیش از ۹۰درصد میگوی ایران صادر می‌شود، بنابراین اگر قیمت ایران دو برابر قیمت جهانی باشد قطعا با نصف قیمت به بازارهای جهانی صادر نمی‌شود و این خبر که قیمت میگو در ایران دوبرابر قیمت جهانی است واقعیت ندارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند