وی بیان کرد: سرمایه‌گذاری این طرح، ۱۲۸میلیون یورو و مدت زمان اجرای آن ۳۶ ماه برآورد شده است. با اجرایی شدن این طرح مزایایی همچون حفظ جایگاه فولاد خوزستان در بازار داخل و بین‌المللی با توجه توان تامین تولید شمش اسلب با تنوع ابعاد و گریدهای فولاد آلیاژی، ارزش افزوده بیشتر، حفظ سقف ظرفیت تولید کنونی درصورت توقف سایر ماشین‌های ریخته‌گری برای بهینه‌سازی تجهیزات برای فولاد خوزستان به‌وجود خواهد آمد.

مدیرعامل فولاد خوزستان با اشاره‌ طرح اکسیژن۴ افزود: تزریق اکسیژن کیفیت و کمیت آهن‌اسفنجی را افزایش می‌دهد. برای تامین گازهای صنعتی موردنیاز طرح‌های توسعه‌ای، احداث کارخانه اکسیژن ۴ در اولویت قرار گرفته و به زودی شاهد آغاز این طرح هستیم. هزینه اجرای طرح ۲۶ میلیون یورو و مدت زمان اجرای آن ۳۶ ماه پیش‌بینی شده است. هدف از اجرای کارخانه اکسیژن ۴ بهینه‌سازی کیفیت، پایداری سیستم و افزایش ظرفیت تولید است.

ابراهیمی گفت: با راه‌اندازی این طرح، ظرفیت تولید ۱۶هزار نرمال مترمکعب بر ساعت گاز اکسیژن با درجه خلوص ۵/ ۹۹درصد، ۱۰۰۰ مترمکعب در ساعت اکسیژن مایع، ۸هزار نرمال مترمکعب گاز نیتروژن، ۵۰۰ متر مکعب نیتروژن مایع و همچنین ۵۶۰ مترمکعب بر ساعت آرگون مایع ایجاد می‌شود. این میزان تولید علاوه بر تامین گازهای صنعتی مورد نیاز خطوط جدید ریخته‌گری و مگامدول آهن‌اسفنجی (زمزم ۳)، فرصت و بستر لازم برای توسعه‌های آینده در شرکت فولاد خوزستان را نیز فراهم خواهد کرد.

ابراهیمی با اشاره به احداث نیروگاه اختصاصی ۵۲۰ مگاواتی اظهار کرد: با اجرای طرح احداث نیروگاه و در مدار قرار گرفتن آن علاوه بر برداشته شدن محدودیت‌های برقی، پایداری تولید تضمین می‌شود. در حال حاضر با توجه به کاهش تولید فولاد ناشی از محدودیت‌های برقی، احداث نیروگاه ۵۲۰مگاواتی با امکان توسعه تا ۱۰۰۰مگاوات در دستور کار قرار گرفت.

ابراهیمی در پایان درباره مهم‌ترین برنامه‌های عملیاتی و اهداف فولاد خوزستان خاطرنشان کرد: اجرای طرح‌های توسعه و متوازن‌سازی ظرفیت خطوط تولیدی، به ظرفیت رساندن و احیای کامل کارخانه فولاد شادگان، تکمیل پروژه‌های فولادسازی، تکمیل زیرساخت‌های لازم برای تولید ۵میلیون تن کنسانتره در شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد و تکمیل پروژه گندله‌سازی سناباد، تکمیل پروژه مگامدول آهن اسفنجی (زمزم ۳) و اتمام عملیات اجرایی بهره‌برداری پروژه پست برق ۴۰۰ بخشی از طرح‌های توسعه در دست اقدام شرکت است و امیدواریم با تملک شرکت‌های نوردی، گامی بلند در تکمیل زنجیره تولید خود برداریم.

 

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند