دیوار صیانت در برابر ایده‌های نو

مدیر مجموعه «سیتو باکس» که در حدود یک سال توانسته بیش از ۸ هزار مشتری را پاسخگو باشد و در عین حال کسب و کاری را راه‌اندازی و مدیریت کند که پیش از آن نمونه‌ای در کشور نداشته، در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با بیان اینکه راه‌اندازی و مدیریت یک کسب‌وکار مبتنی بر اینترنت و فضای مجازی به خودی خود مشکلات زیادی در ایران به همراه دارد، اما با همه این مشکلات امروز باعث شده بسیاری از جوانان که همواره با مشکلات بیکاری دست و پنجه نرم کرده و می‌کنند، با کمک گرفتن از توانمندی و خلاقیت‌های خود بتوانند مسیر آینده خود را تعریف و نیازهای جامعه را پاسخ دهند.

زهرا عابدین با بیان اینکه از دولت و مجلس مصرانه می‌خواهیم دست از صیانت از فضای مجازی با این کیفیت و تصمیمات بردارند می‌گوید: طرح صیانت از فضای مجازی قطعا تاثیرات منفی زیادی بر فعالیت کسب و کارهای فعال در این حوزه خواهد داشت و هر اتفاقی که در این حوزه بیفتد قطعا همه کسب و کارهای اینترنتی را تحت تاثیر قرار خواهد داد و این در حالی است که نیاز جامعه از بین نمی‌رود و همین مساله قطعا باعث می‌شود مجموعه‌های مذکور به دنبال روش‌های جایگزین بروند؛ به عنوان مثال مجموعه سیتو باکس با پیش‌بینی این قبیل تغییرات در فضای کسب و کار با در اختیار داشتن وب‌سایت با دامنه و سرور ایرانی و همچنین آماده سازی باشگاه مشتریان جهت جمع‌آوری اطلاعات تماس مشتریان خود همچون شماره تلفن‌همراه و ایمیل تلاش کرده تا هر اتفاقی که بیفتد، به‌رغم همه ضربه‌هایی که قطعا با شروع این تصمیم خواهد خورد، حضور خود را در میان جامعه نه تنها کمرنگ نکند، بلکه از این تغییرات جهت افزایش سهم بازار خود استفاده کند.

وی افزود: این چنین طرح‌هایی موانع بزرگی را در مسیر فعالیت‌های نوآورانه متکی بر فضای مجازی ایجاد می‌کنند و این به دلیل آن است که برخی مسوولان اصولا اعتقادی به کسب و کارهای مبتنی بر این فضا ندارند و آن را جدی نگرفته‌اند.

به گفته عابدین، مخالفت برخی نهادهای دولتی یا سازمان‌هایی مانند صدا و سیما با فضای مجازی باعث شده امروزه فعالیت‌هایی مانند فعالیت مجموعه ما برای یک تبلیغ ساده، ناچار به پرداخت هزینه‌های کلان و نجومی‌ باشد. صدا و سیما از بیان نام اینستاگرام اجتناب کرده و از اصطلاح «شبکه‌های اجتماعی» استفاده می‌کند که این موضوع نشان می‌دهد کسب و کارهای اینترنتی چقدر در استفاده از ظرفیت‌های این سازمان برای معرفی خدمات خود بی‌بهره‌اند و برای این منظور مجبورند با پرداخت هزینه‌های نجومی ‌و بی‌حساب و کتاب، فعالیت خود را معرفی کنند.

وی با بیان اینکه مشکلات متعدد دیگری نیز در این حوزه وجود دارد که دولت، مجلس و سایر نهاد‌های کشور باید برای رفع آنها اقدام کنند افزود: به عنوان مثال در حوزه زیرساخت‌های پرداخت، مساله نبود درگاه ارزی از یکسو و اختلال‌های متعدد در درگاه‌های پرداخت داخلی از سوی دیگر بسیار چالش‌زا است. درحالی‌که این مجموعه تعداد زیادی مشتری خارجی دارد، اما برای دریافت وجه، ناچاریم از واسطه‌ها استفاده کنیم که این موضوع هزینه‌های مالی زیادی به ما تحمیل کرده و  باعث شده که به اهداف خود در توسعه مشتریان ایرانی خارج ‌از کشور به حد مطلوب دست نیابیم. این در حالی است که زیرساخت‌های پرداخت داخلی نیز با مشکلاتی همچون عدم وصول به موقع وجوه در موعد مقرر روبه‌رو است.

 سیتو باکس؛ خلاق و اقتصادی

مجموعه «سیتو باکس» با سه نیروی کار از خرداد سال قبل شروع به کار کرد و امروز موجب اشتغال ۱۰ نفر به شکل مستقیم و‌۲۴نفر به صورت غیرمستقیم شده است. این مجموعه که فعالیت خود را در حدود یک سال پیش آغاز کرده، خدمات آن بر مبنای ارائه بسته‌های سورپرایزی است. مدیر این مجموعه می‌گوید: ما به دنبال ارائه خدمات لاکچری نیستیم و برعکس در تلاشیم تا خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌کنیم برای آنها به صرفه باشد.

 بسته‌های سورپرایزی منحصر به فرد

این مجموعه هشت نوع بسته سورپرایزی به مشتریان خود ارائه می‌کند و نحوه آماده‌سازی بسته‌ها مبتنی بر شخصیت و‌سلیقه فرد گیرنده است. در این مجموعه محتویات هیچ دو بسته‌ای شبیه به هم نیست. کارشناسان تحلیل این شرکت بسته‌ها را بر مبنای اطلاعاتی که مشتری از خود یا عزیزان خود ارائه می‌کند تعیین و تهیه کرده و برای آنان با صدا یا تصویر شخص سفارش‌ دهنده ارسال می‌شود.

به عبارتی خریدار مسوولیت سورپرایز کردن را به کارشناسان این مجموعه واگذار می‌کند؛ موضوعی که بر اساس آمار بیش از ۶۰ درصد خریداران پس از اولین تجربه مجدد سفارش بسته جدید دادند و اکثر سورپرایز‌‌شونده‌ها نیز مشتری این شرکت شده‌اند. از جمله پر فروش‌ترین  بسته‌های این شرکت می‌توان به بسته آرامش (سی خیالت) و کار با دست (سی دستات) اشاره کرد.

به گفته عابدین، مردم و به خصوص سازمان‌های خلاق برای تهیه بسته‌های سازمانی اکنون به ما اعتماد دارند و از طرفی با بیش از ۱۵ نفر از  زنان سرپرست خانوار که اقلام مورد نیاز سفارش‌های ما را تامین و در اختیار شرکت می‌گذارند به شکل خرید تضمینی همکاری می‌کنیم و با قراردادن محصولات آنها در بسته‌ها ضمن معرفی آنها به مشتریان، موجب رشد و توسعه فعالیت آنها نیز شده‌ایم.به گفته وی یکی دیگر از مشکلات حال حاضر، تامین اقلام برای مشتریان است؛ تعطیلی مداوم بازارها و مراکز فروش در نتیجه کرونا یا تغییرات مداوم قیمت کالاها از جمله مشکلات بخش تامین این مجموعه است. تامین به موقع، با قیمت و کیفیت مناسب یکی از موضوعات همیشگی است، چرا که چرخ کسب وکار مجموعه‌های مشابه با ما تحت تاثیر تغییرات پهنای باند اینترنت، تعطیلی بازارها، رشد قیمت مداوم و کاهش تنوع اقلام محصولات قرار می‌گیرد و این مسائل چالش‌های جدی این نوع کسب و کار‌ها محسوب می‌شوند.

 حمل‌ونقل و مشکلات آن

این مجموعه در گذشته از طریق پست محصولات خود را به دست مشتریان می‌رساند که افزایش هزینه‌های بسته‌بندی و خدمات اداره پست باعث می‌شد ما علاوه بر هزینه ارسال اندک‌ دریافتی از مشتریان، برای حفظ بازار خود بخشی از هزینه ارسال را خودمان متقبل شویم. اما با گذشت زمان و مذاکرات با شرکت‌های مشابه اکنون یک شرکت خصوصی حمل ‌و نقل، بسته‌های این مجموعه را در تهران و شهرستان‌ها توزیع می‌کند.

عابدین گفت:  در ابتدای کار از طریق تاکسی‌های اینترنتی بسته‌ها را در شهر تهران توزیع می‌کردیم که البته این مساله به مشکلاتی منتهی شد، زیرا نظارت کافی بر فعالیت این نوع تاکسی‌ها وجود ندارد و همین موضوع باعث شد در یک دوره ۱۰ بسته این مجموعه مفقود شود که متاسفانه کسی از مسوولان این شرکت‌ها پاسخگو نبود.

 فراتر از فروش

وی معتقد است: موضوع فروش ساختارمند و برندسازی برای مدیران این مجموعه که از  فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های مطرح داخل و خارج‌اند بسیار اهمیت دارد. بر این اساس از ابتدا تلاش کرده‌ایم که به مشتریان خود به دید خریدار نگاه نکنیم. ما فراتر از موضوع فروش، به فکر ساخت یک ارتباط دوجانبه بودیم و به عنوان یک دوست و همراه با مشتریان خود ارتباط داشتیم و این خاصیت فضای مجازی، به خصوص شبکه‌های اجتماعی است. ما امروز مخاطبانی داریم که مشتری ما نیستند، از پیج اینستاگرامی ‌این مجموعه به عنوان جایی برای گذران اوقات، سرگرمی ‌و کسب اطلاعات جدید استفاده می‌کنند و این قدمی‌فراتر از فروش در راستای استراتژی‌های برندینگ کار محسوب می‌شود.

مدیر این مجموعه افزود: تولید محتواهای جذاب همچون ویدئو، عکس و اینفوگرافی در زمینه‌های مختلف، ارائه نظرات خریداران، پاسخگویی مداوم به مخاطبان، پیگیری درخواست‌های خریداران و برگزاری مسابقات خلاقانه برای دنبال کننده‌های پیج همگی باعث شده مخاطبان سیتوباکس مطمئن باشند ما صرفا به دنبال فروش محصول به آنها نیستیم و مانند یک دوست در کنار سلایق و لحظه‌های آنها قرار داریم.

موضوع جالبی که عابدین در خلال صحبت‌های خود به آن اشاره کرد تاثیر اخبار مثبت و منفی بر ثبت سفارش‌های خرید بسته سورپرایزی بود. وی با بیان اینکه هر خبر بد به سرعت روی خرید از این مجموعه اثر منفی می‌گذارد گفت: انتشار خبر صیانت از فضای مجازی تا سه روز روی ثبت فرم‌های خرید در این مجموعه اثر شدیدا کاهشی بر جای گذاشت و این موضوع در اشکال دیگر نیز مانند مشکلات خوزستان یا حتی انتشار خبر مرگ یا بیماری یک چهره مهم ورزشی، هنری و... دیده شده است. این نشان می‌دهد اخبار بد به سرعت روی جامعه اثر می‌گذارد و برعکس آن نیز صادق است.

وی در انتها اشاره کرد به دلیل استقبال سازمان‌ها و شرکت‌ها در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی بخش‌مخصوص سازمان‌ها و همچنین توسعه بخش لاکچری با عنوان «لاکسیتو» هستیم که جامعه هدف آن، اقشار توانمندتر  جامعه است تا با ارائه خدمات تخصصی برای این طبقه اجتماعی بتوانیم به همه اقشار کشور به بهترین شکل ارائه خدمات داشته باشیم.ٌ

p26- (3) copy