رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان با اشاره به کاهش صادرات ایران به افغانستان به علت اتفاقات اخیر در افغانستان گفت: با ادامه این روند قطعا بخشی از صادرات سالانه به این کشور را از دست می‌دهیم.

حسین سلیمی‌ با بیان اینکه در حال حاضر دو مرز میلک و گمشاد بسته است، افزود: البته مرزهای ماهیرود و دوغارون باز است و تردد کامیون‌های تجاری از این دو مرز  انجام می‌شود، اما براساس اطلاعات واصله از گمرکات این ترددها به حداقل رسیده است و کامیون‌های اندکی از این مرزها عبور می‌کنند.

وی گفت: با توجه به شرایط پیش آمده در افغانستان و حملات طالبان، بعد از عبور کامیون‌های حمل کالاهای تجاری از مرز و ورود این کامیون‌ها به افغانستان معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار آنها باشد و کالا به مقصد برسد، بنابراین تجار و بازرگانان نیز فعالیت تجاری خود را به حداقل رسانده‌اند.

سلیمی ‌با اشاره به صادرات سالانه ۷/ ۲ میلیارد دلار کالا به افغانستان گفت: هر روزی که مرزها بسته باشد، قطعا از میزان صادرات ما نیز به این کشور کاسته می‌شود.

وی افزود: فعلا به طور دقیق نمی‌توان گفت که طی دو هفته اخیر این وضعیت روی تجارت ما با افغانستان به چه میزان اثرات منفی داشته است، اما در مجموع و به طور کلی اثرات منفی خود را بر کاهش تجارت سالانه ایران به افغانستان داشته است و استمرار این وضعیت نیز اثرات بیشتری بر جا خواهد گذاشت.  

سلیمی گفت: براساس شنیده‌های غیر رسمی‌ در حال حاضر تردد کامیون محموله‌های بار تجاری از مرز دو غارون روزانه در حد دو یا سه کامیون است، در حالی که پیش از این شاید روزانه ۱۰۰ کامیون حمل کالاهای تجاری از این مرز عبور می‌کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند