ضرورت تجمیع اطلاعات اکتشاف

رئیس هیات عامل ایمیدرو بابیان اینکه از جمله مسائل اساسی در بخش معدن، مشخص شدن میزان ذخایر مطمئن و قطعی، محل ذخایر و چگونگی قابلیت دسترسی مواد معدنی است، تصریح کرد: اکنون اطلاعات اکتشافی وجود دارد، اما بخشی از آن، وارد سایت کاداستر نشده است. وی ادامه داد: اگر اطلاعات اکتشاف تجمیع و طبقه‌بندی شود، تکلیف نیز مشخص است و این فرآیند در تصمیم‌گیری‌های کلان تاثیر زیادی خواهد داشت.

 اعطای 500میلیارد ریال برای نوسازی دستگاه‌های حفاری

جعفری با اشاره به اینکه در برنامه راهبری اکتشاف، تقویت بخش خصوصی باید جزو سیاست‌های توسعه اکتشاف باشد، گفت: بخش خصوصی با توانمندی‌هایی ازجمله تخصص نیروی انسانی و تامین تجهیزات، می‌تواند نقش قابل‌توجهی در برنامه اکتشاف داشته باشد. وی افزود: طبق مصوبه اردیبهشت جاری، 500میلیارد ریال از محل وجوه اداره شده به‌عنوان تسهیلات کم‌بهره به پیمانکاران حفاری برای نوسازی دستگاه‌های حفاری از طریق صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی اعطا می‌شود.

 انجام برنامه‌ریزی برای تولید اطلاعات‌پایه

همچنین مدیر اکتشاف ایمیدرو در این نشست با اشاره به اقدامات صورت‌گرفته برای توسعه اکتشاف گفت: برای تسریع در روند تولید، تجمیع و ارائه اطلاعات اکتشافی، همکاری‌های بین‌بخشی افزایش یافته و تاکنون جلسات مشترکی بین ایمیدرو با معاونت امور معادن وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان زمین‌شناسی انجام شده است.

علی‌ اصغرزاده  ادامه داد: نتیجه این جلسات مشترک، انجام برنامه‌ریزی برای تولید اطلاعات‌پایه همچون ژئوفیزیک هوایی، تکمیل و توسعه فعالیت‌های اکتشافی با استفاده از ظرفیت‌های سازمان زمین‌شناسی در مساحت 400هزار کیلومترمربع در قالب اولویت‌های اکتشافی در زون‌های ساختاری- متالوژنیکی بود. اصغرزاده تصریح کرد: از دیگر اقدامات صورت گرفته، برگزاری جلسه توجیهی با سازمان برنامه‌ و بودجه برای تامین اعتبار پروژه مشترک و نیز تهیه پیش‌نویس توافق‌نامه سه‌جانبه معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی و ایمیدرو همراه با برنامه یک‌ساله و پنج‌ساله بود. بنا بر این گزارش، این نشست ویدئو کنفرانسی با حضور مسوولان سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی، صنایع ملی مس، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی، دفتر اکتشاف وزارت صنعت، معدن و تجارت، صندوق بیمه سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های معدنی، شرکت گل‌گهر و محمد آقاجانلو، معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع معدنی ایمیدرو برگزار شد.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند