مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران با بیان این مطلب در جلسه تولید مجتمع‌ مس سرچشمه رفسنجان گفت: از سال ۲۰۲۴ تا ۲۰۳۱ میزان عیار معادن مس در دنیا کاهش قابل‌توجهی پیدا خواهد کرد و چهار معدن بزرگ دنیا به پایان عمر خود می‌رسند که این موضوع به همراه افزایش تقاضا، منجر به افزایش قیمت مس در شرایط کنونی شده است.

اردشیر سعدمحمدی در ادامه تاکید کرد: چین برای سال ۲۰۲۲ با توجه به حجم گردش مالی سالانه بیش از ۷/ ۱۴تریلیون دلار، رشد اقتصادی ۹درصد را تعیین  ‌کرد که این موضوع بیانگر رشد اقتصادی تقاضا در دنیاست. از سوی دیگر کشورهای اروپایی نیز برای تحقق رشد اقتصادی مدنظر در سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی‌هایی را انجام داده‌اند که در پی آن افزایش تقاضا رخ خواهد داد و با توجه به کاهش عیار معدن و تناژی، قیمت مس افزایش قابل‌توجهی پیدا خواهد کرد.

سعدمحمدی افزود: ۱۹۹ پروژه مس در دنیا در حال شکل‌گیری و راه‌اندازی است که مقرر شده تا سال ۲۰۳۱ کمبود ناشی از تقاضا  بابت پایان عمر چهار معدن را جبران کند. در همین خصوص قرار است ۶/ ۱۰میلیون تن مس توسط این پروژه‌ها تامین و جایگزین شود. این پروژه‌ها در کشورهای مختلف تقسیم شده که ایران هم در این تقسیم‌بندی‌ها و ارزیابی‌ها حضور دارد و توانستیم در این پروژه‌ها قرار بگیریم.

وی ادامه داد: برای نمونه شیلی قرار است با سرمایه‌گذاری ۲۷ میلیارد دلار، یک‌میلیون و ۳۰۰هزار تن به تولیدات خود اضافه کند. پرو می‌خواهد تا سال ۲۰۳۱ با ۱۴میلیون دلار سرمایه‌گذاری، ۶۵۰هزار تن به تولیدات خود بیفزاید. آمریکا نیز قرار است حدود ۱۰ میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری کند.

سعدمحمدی با اشاره به اینکه شرکت ملی صنایع مس ایران هم در این پروژه‌ها قرار گرفته، اظهار کرد: با توجه به پروژه‌های مذکور و در حالی‌ که خوشبختانه ایران نیز در این ظرفیت‌سازی لحاظ شده، قصد داریم ظرفیت تولید خود را به ۶۰۰هزار تن مس کاتد برسانیم که این به آن معناست که ۳۰۰هزار تن ظرفیت جدید ایجاد کرده‌ایم.

وی تاکید کرد: زمانی که به آمار و ارقام نگاه می‌کنیم؛ به این نکته مهم پی می‌بریم که تولید کشورمان در مقایسه با پرو که می‌خواهد ۶۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید خود اضافه کند، رقم قابل‌قبولی است. نکته جالب‌تر اینکه میزان سرمایه‌گذاری در شیلی با توجه به زیرساخت‌های ضعیفی که دارد، به ازای هر تن مس ۲۲هزار دلار است و این سرمایه‌گذاری در پرو تقریبا ۱۴هزار دلار است.

مدیرعامل «فملی» نتیجه گرفت: بنابراین میزان سرمایه‌گذاری که می‌خواهیم در حوزه صنعت مس در ایران انجام دهیم با احتساب اعداد و ارقامی که مشخص کرده‌ایم تقریبا ۸هزار دلار به ازای هر تن است. در واقع عددی که می‌خواهیم به ازای هر تن تولید سرمایه‌گذاری ‌کنیم در مقایسه با دنیا، عدد بسیار پایین‌تری است که جای افتخار دارد و بسیار ارزشمند است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند