البته ناگفته نماند که این واحد فولادسازی همواره با مشکلاتی قدیمی همچون تامین مواداولیه پایدار روبه‌رو بوده‌ که تامین آن نیازمند توجه خاص دست‌اندرکاران و مسوولان است. مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان درباره عملکرد این شرکت در سال‌جاری عنوان کرد: ملاک سنجش ذوب‌آهن برای بررسی عملکرد مانند تمام شرکت‌ها، بودجه سالانه است؛ شرکت ذوب‌آهن از نظر میزان تولید نسبت به سال قبل تفاوتی نداشته است؛ هرچند امیدواریم تا پایان سال حدود یک تا دو درصد میزان تولید خود را نسبت به سال گذشته افزایش بدهیم. منصور یزدی‌زاده با اشاره به دلایل مختلفی که سبب شده ذوب‌آهن در سال‌جاری رشد چندانی نسبت به سال گذشته نداشته باشد، اظهار کرد: مهم‌ترین دلیل این عدم رشد، شیوع ویروس‌کرونا و بسته‌شدن درهای واردات بود؛ از آنجا که ذوب‌آهن واردکننده بخشی از مواداولیه خود است، با محدودیت‌هایی روبه‌رو شد. شیوع کرونا بازارها را با تعطیلی روبه‌رو کرد و نتوانستیم مطابق برنامه برای تامین مواد اولیه خود پیش برویم.

وی با اشاره به مشکل دوم ذوب‌آهن در سال‌جاری خاطرنشان کرد: بحث دوم ذوب‌آهن راه‌اندازی کوره بلند شماره یک بود که براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌ شده قرار بود، این کوره تیرماه سال‌جاری وارد مدار شود، اما به دلیل عواملی مختلف از جمله شیوع بیماری کرونا و همچنین تحریم‌ها، وارد شدن آجرهای کف کوره که از نوع گرافیتی هستند، با تاخیرهایی روبه‌رو شد و راه‌اندازی این کوره را با تاخیر روبه‌رو کرد. هرچند در دی ماه این کوره راه‌اندازی شد، اما این تاخیر سبب کاهش میزان تولید ذوب‌آهن شد. یزدی‌زاده در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به تمام موانع یادشده تولید چدن ذوب‌آهن به ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تن و تولید فولادخام مجموعه نیز نزدیک به دو میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال‌جاری رسید؛ این در حالی است که براساس بودجه باید به مرز تولید ۳ میلیون تن دست می‌یافتیم.

 صادرات ذوب‌آهن اصفهان

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در پاسخ به این پرسش که میزان صادرات ذوب‌آهن نسبت به سال گذشته به چه میزان بوده است، گفت: نه‌تنها میزان صادرات ذوب‌آهن، بلکه به‌صورت کلی صادرات کل محصولات فولادی در کشور تا پایان سال نسبت به سال گذشته با کاهش ۲۵ درصدی همراه شده است. در این راستا صادرات ذوب‌آهن نیز مستثنی نبوده و این کاهش صادرات به  شیوع بیماری کرونا برمی‌گردد که سبب بسته‌شدن مرزهای صادراتی شد. البته کاهش بخشی از صادرات واحدهای فولادسازی به شیوه‌نامه‌های بورس کالا بازمی‌گردد که در آن دولت صادرات را منوط به عرضه داخلی در بورس کالا کرد که این شیوه‌نامه‌ها به‌نوعی کاهش صادرات را برای واحدهای فولادی رقم زد. در کل مجموع این عوامل، افت ۲۵ درصدی صادرات را رقم زده است. یزدی‌زاده در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به کاهش صادرات ذوب‌آهن،‌ این شرکت نیز با ارزآوری که انجام‌داده،‌ تنها قادر به رفع نیازهای ارزی خود شده است.

 تنوع محصولات ذوب‌آهن و تولید ریل

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در ادامه با اشاره به این موضوع که ذوب‌آهن از نظر تنوع محصولات در سال‌جاری به‌خوبی عمل کرده است، گفت: ذوب‌آهن امسال در زمینه تنوع محصولات به موفقیت‌های خوبی دست یافته است.‌ سال گذشته ذوب‌آهن حدود ۱۵ هزار ریل تولید و تحویل داد، اما در سال‌جاری این عدد تا پایان سال به ۷۰ هزار تن خواهد رسید، هرچند انتظار ما بیش از این میزان بود، ولی برای سال نخست عدد مطلوبی است.  وی در ادامه به تولید ریل مترو نیز اشاره و تصریح کرد: در زمینه ریل مترو نیز امسال ریل بیشتری تحویل داده‌ایم و مترو اصفهان نیز جزو یکی از مشتری‌های پر و پاقرص ما به‌شمار می‌رود، اما سایر متروها نیز مانند تهران به مشتری‌های ما اضافه شده‌اند و برای مترو مشهد نیز مذاکره‌هایی انجام شده است. در حال‌حاضر ۶ محور ریلی کشور را ذوب‌آهن تامین می‌کند. یزدی‌زاده ادامه داد: ریل معدن و همچنین تولید زبانه سوزن ریل جزو محصولات جدید ما در سال‌جاری بوده است؛ درحالی‌که تا پیش از این، این سوزن‌های ریل از طریق واردات تامین می‌شد. از این‌رو به لحاظ تنوع محصول در سال‌جاری عملکرد قابل‌دفاعی داشته‌ایم.

 عبور از زیان انباشته

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در پاسخ به این پرسش که ذوب‌آهن با توجه به میزان رشد تولید خود در سال‌جاری، چگونه توانسته از زیان انباشته عبور کند، گفت: شرکت ذوب‌آهن حدود سه سال است که به صورت پی‌درپی سودده شده و در سال‌جاری نیز قادر شده‌ که زیان انباشته خود را به صفر برساند. در ابتدای سال ۱۳۹۷ زیان انباشته ذوب‌آهن ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود، اما در پایان ۹ ماه سال‌جاری این میزان را به ۵۵۰ میلیارد تومان سود رسانده است. به‌عبارت دیگر طی سه سال گذشته، ۳هزار میلیارد تومان سودآوری ایجاد کرده‌ایم. در سال مالی ۱۳۹۹ که مجمع آن در خرداد و تیر ماه ۱۴۰۰ برگزار می‌شود، پس از چندین سال قادر به توزیع سود خواهیم بود. از این‌رو درخواست کرده‌ایم که از فرابورس وارد بورس شویم.  بر اساس قوانین، زمانی‌که یک شرکت زیان انباشته نداشته باشد و دو سه سال پیاپی نیز به سوددهی رسیده باشد و همچنین پیش‌بینی‌ها در آینده نشان بدهد که شرکت سودده باقی خواهند ماند، خواهد توانست از فرابورس به بورس برود.

 دغدغه‌هایی برای تامین سنگ‌آهن

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا تامین سنگ‌آهن شرکت که با مشکلاتی روبه‌رو بود، حل شده است، خاطرنشان کرد: ذوب‌آهن اصفهان، معدن سنگ‌آهن ندارد. معدنی  نیز از سوی دولت به این واحد برای تامین خوراک موردنیاز داده نشده است. هرچند قرار بر این بود که از سوی دولت سهمیه‌ای به ذوب‌آهن برای تامین سنگ‌آهن اختصاص یابد، اما امسال به هر دلیلی این سهمیه اختصاص نیافت. البته لازم به یادآوری است که سهمیه اختصاص‌یافته نیز ۳۰ درصد نیاز ذوب‌آهن را تامین می‌کند. مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان در پاسخ به این پرسش که شیوه‌نامه‌های دولت را در بازار فولاد چگونه ارزیابی می‌کنید، عنوان کرد: ما مخالفتی با شیوه‌نامه نداریم. در زمینه قیمت‌ها خواه در جهت افزایشی و خواه در جهت کاهشی باید اجازه دهیم که قیمت‌ها براساس عرضه و تقاضا و به صورت واقعی باشند. قیمت‌گذاری باید منطق و چارچوب خودش را داشته باشد. بنابراین هیچ تولیدکننده‌ای تمایل به افزایش غیرمنطقی قیمت‌ها ندارد. حتی به صورت واقعی نیز تمایلی به افزایش قیمت‌ها ندارد، چراکه تولیدکنندگان همواره نگران هستند همان‌گونه که افزایش قیمت اوج‌گرفته به یکباره سقوط کند.

یزدی ‌زاده در ادامه خاطرنشان کرد: نطفه شیوه‌نامه براساس مبانی واهی بسته شد و اگر مبانی درست تعریف می‌شد، موضوعی به نام شیوه‌نامه رقم نمی‌خورد که یکبار وزارت صنعت، معدن و تجارت بخواهد در آن دخالت کند و یکبار نیز مجلس شورای اسلامی قصد ورود به آن را داشته باشد. هرچند مجلس با دید نظارتی به این موضوع وارد شده  تا اجازه رانت ندهد و همچنین قیمت‌ها را نیز به سطح قابل قبولی برساند، اما قیمت‌های ما قابل دفاع هستند، ولی موضوع آن است که با این روش‌ها، شیوه‌نامه‌ها رانت‌زا خواهد شد. اگر شیوه‌نامه رانت‌زا نباشد، ما نیز با آن مخالف نخواهیم داشت. در هر صورت تجربه نشان داده که هر زمان در زمینه قیمت‌گذاری دخالت صورت گرفته، ایجاد رانت کرده است. ساز و کار قیمت‌گذاری باید به ‌درستی تعریف شود و در این راستا ما پیشنهادهای ساده خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجلس شورای اسلامی نیز داده‌ایم.

وی با اشاره به این موضوع که در کشور حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون تن مازاد تولید فولاد وجود دارد، عنوان کرد: از این ۱۲ میلیون تن فولاد ۱۰ میلیون تن آن را بدون هیچ محدودیتی می‌توان به صادرات اختصاص داد و  ۲ میلیون مازاد – به غیر از مصرف داخلی- را می‌توان در بورس کالا عرضه کرد که اگر خریداری نداشت می‌توان اجازه صادرات آن را دارد. نباید قانون وضع شود که از ابتدا تولیدکنندگان کل تولید خود را وارد بورس کالا کنند و اگر خریدار نداشت، اجازه صادرات داشته باشند. نتیجه چنین روندی منجر به رانت می‌شود؛ چراکه کف قیمت بورس کالا حدود ۷۰ تا ۸۰درصد فوب صادراتی می‌شود و این سیگنال به بازار داده می‌شود که زیر قیمت صادراتی در بورس کالا معامله انجام می‌شود. در این صورت هر کسی می‌تواند خریداری کند و آن را با ۹۵ درصد قیمت تولیدکننده صادر ‌کند، این در حالی است که چرا خود تولیدکننده کالایش را صادر نکند؟ بنابراین مشاهده می‌کنیم که این روند هم ۱۵ درصد رانت ایجاد می‌کند و هم بازار صادراتی و هم قیمت تولیدکننده را بر هم می‌زند.

وی در پاسخ به این پرسش که با وارد کردن کل زنجیره فولاد به بورس مشکلات قیمت‌ها شفاف‌تر خواهد شد، عنوان کرد: اگر تمام زنجیره فولاد نیز وارد بورس کالا شود، روال همین‌گونه خواهد بود. موضوع مشخص است که منابع تولیدکنندگان محدود است، می‌توان برای مواد اولیه تولیدکنندگان سهمیه‌بندی تعیین کرد زیرا معادنی که در اختیار فولادسازان است، جزو انفال است و به صورت امانت در اختیار تولیدکننده گذشته می‌شود تا از آن بهره‌برداری ‌شود. سهمیه‌بندی یکی از بحث‌های ماست که  با مجلس و وزارت صنعت، معدن و تجارت در میان گذاشته شده است.

این مطلب برایم مفید است
12 نفر این پست را پسندیده اند