علت افزایش قیمت

مدیر تجاری اسنپ با اشاره به اینکه سیستم قیمت‌گذاری اسنپ پویاست، گفت: «قیمت در هر سفر بر اساس ۴ شاخص «قیمت پایه»، «مسافت سفر»، «مدت زمان سفر» و «نسبت عرضه و تقاضا» تعیین می‌شود. از آنجا که نسبت عرضه و تقاضا یکی از اهرم‌های تعیین قیمت است زمانی که میزان تقاضا از عرضه پیشی بگیرد قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند و افزایش قیمت فعلی به همین دلیل اتفاق افتاده است.» مدیر تجاری اسنپ افزایش قیمت تاکسی‌های اینترنتی را متاثر از هزینه‌های تورمی در جامعه می‌داند. شهابی گفت: اگر قیمت‌ها برای راننده به‌صرفه نباشد، طبیعتا تعداد کمتری تمایل به ادامه همکاری خواهند داشت و همین موضوع در نهایت منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود. افزایش قیمت‌ها به‌طور مستقیم متاثر از افزایش قیمت بنزین نبوده است. در یک سال اخیر با افزایش چشمگیر قیمت خودرو، لوازم یدکی و در مجموع استهلاک خودرو مواجه بودیم و دور از ذهن نیست که فعالیت در تاکسی‌های اینترنتی با کرایه‌های قبلی برای کاربران راننده صرفه اقتصادی نداشته باشد.»فرید شهابی اضافه کرد: «تاکسی‌های اینترنتی دو بال دارند و راننده‌ها را در کنار مسافران نباید فراموش کرد.

به‌طور کلی قیمت در اسنپ یک رقم ثابت ندارد و همان‌طور که توضیح دادم نسبت عرضه و تقاضا در آن نقش مهمی ایفا می‌کند. با این حال در بحث قیمت‌گذاری اسنپ با تدابیری مثل تعیین بیشینه و کمینه در افزایش یا کاهش قیمت همواره تلاش می‌کنیم که هر دو سمت مشتریان خود را راضی نگه داریم. همچنین برای متعادل نگه داشتن عرضه و تقاضا، هزینه‌های زیادی را در زمینه جذب راننده و برنامه‌های تشویقی برای فعالیت بیشتر آنان در نظر می‌گیریم.»مدیر روابط عمومی تپسی ضمن تایید اینکه سفرهای تپسی هم افزایش ۱۵ درصدی داشته‌اند، گفت: «این افزایش قیمت همچنان نسبت به افزایش ۲۵ درصدی هزینه‌های حمل‌و‌نقل عمومی، کمتر است.» نگار عرب افزود: «در سال جدید، با در نظر گرفتن تورم، افزایش هزینه‌های معیشتی و افزایش شدید قیمت خودرو و قطعات آن که هزینه‌های مستقیم کار رانندگان را تشکیل می‌دهد، هزینه‌های رانندگان هم افزایش پیدا کرده است. با توجه به این موضوع، قیمت‌ها باید به شکلی باشد که انجام سفر برای آنها هم توجیه‌پذیر باشد و انگیزه قبول سفرها را داشته باشند. بنابراین در سال جدید، هزینه‌ها نسبت به سال قبل ۱۵ درصد افزایش داشته است.»

  چرا کاربران فکر می‌کنند افزایش قیمت بیشتری اتفاق افتاده است؟

مدیر روابط عمومی تپسی در پاسخ به این سوال گفت: «ما همیشه در مورد الگوریتم قیمت‌گذاری تاکسی‌های آنلاین و اینکه ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا یکی از پایه‌های اصلی این الگوریتم است صحبت کرده بودیم. این الگوریتم طی دو ماه قبل، به دلیل کاهش شدید تقاضا در دوران کرونا، قیمت‌ها را به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش داد. این کاهش قیمت در شرایط کرونا، هم به نفع مسافر بود چرا که می‌توانست در صورت نیاز به جابه‌جایی، با تاکسی آنلاین که نسبت به حمل‌و‌نقل عمومی ایمن‌تر بود مسافرت کند و هم به نفع راننده بود چرا که باعث می‌شد افرادی که مجبور به جابه‌جایی در شهر هستند، تاکسی‌های آنلاین را ترجیح بدهند و تقاضا برایشان ایجاد شود.»نگار عرب با اشاره به اینکه قیمت‌ها با باز شدن مشاغل و افزایش درخواست‌ها به شرایط قبل از کرونا برگشته، اضافه کرد: «این افزایش ۱۵ درصدی نرخ کرایه به قیمت‌های قبل کرونا اضافه شده و همین موضوع باعث شده کاربران این‌طور برداشت کنند که قیمت‌ها افزایش شدید داشته است. در صورتی که این‌طور نیست و افزایش قیمت ما در مقایسه با افزایش قیمت ۲۵ درصدی حمل‌و‌نقل عمومی کمتر است.»

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند