• توسعه فناوری؛ راهبرد جدید فولاد مبارکه

  زهرا مسافر: برای عبور از شرایط کنونی کشور، دســتیابی بــه فناوری و روش تولیـد محصـولات جدیـد از اهمیت بالایی در صنایع مختلف برخوردار است. در شــرایط تحریـم و شیوع ویروس کرونـا بایـد بـرای بخش‌هـای منابـع انسـانی، تکنولـوژی و فنـاوری، صـادرات و اهداف تعیین‌شـده در ایـن حـوزه و همچنیـن تامیـن پایـدار اقـدامات اســتراتژیک تمهیداتـی اندیشـیده شـود کـه تولیـد و تـداوم آن بــا مشــکلی مواجــه نشــود. حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل فولادمبارکه با بیان این مطالب معتقد است: اکنون زمان ارتقای هرچه بیشتر فناوری تولید فولاد و تولید محصولات با ارزش‌افزوده بالا در کشور است و این راهبرد جدید شرکت است. وی می‌افزاید: در شرایط کنونی که با محدودیت‌های بین‌المللی مواجه هستیم باید با اتخاذ استراتژی‌های کارآمد توان خود را ارتقا دهیم، زیرا فقط در این صورت می‌توان از چالش‌های پیش رو عبور کرد.
 • سنگینی مالیات ارزش‌افزوده بر دوش صنعت

  دنیای اقتصاد: صنعت به‌عنوان پدیده‌ای اقتصادی، مکانی را برای استقرار نیاز دارد که بیشترین سود و کمترین هزینه تولید را به بار آورد بنابراین قانونمندی‌های ویژه‌ای پیرامون مکان‌یابی صنعتی ظهور می‌کند که درنهایت آن را به سمت مجتمع‌های زیستی و به‌ویژه شهرها سوق می‌دهد. پیش‌نیازهای فعالیت صنعتی مثل شبکه حمل‌ونقل، ارزی، آب، خدمات مالی و بانکی، بازار نیروی کار، بازار فروش و مانند آن‌که به‌طورمعمول در مجتمع‌های زیستی به‌منظور تامین نیازهای جمعیت ساکن وجود دارد، صنعت را به سمت خود جذب می‌کند. از طرف دیگر، استقرار واحدهای صنعتی در محدوده کارکردی و حوزه عملکردی تاسیسات و تجهیزات شهری نباید به نرخ ایجاد و بروز مشکلات بیشمار برای زندگی شهری خودنمایی کند. حاصل این نگرش و طرز تفکر در مکان‌یابی، مبتنی بر اصول توسعه پایدار بوده که هم‌اکنون در کل کشورهای جهان، اصلی پذیرفته ‌شده است. نگرش حاکم بر ایجاد و توسعه شهرک‌ها و نواحی صنعتی، نظام‌مند است. یکی از نظام‌مندترین شهرک‌های صنعتی کشور شهرک صنعتی سالاریه است.
 • روزهای طلایی «اینستاکارت» در ایام کرونا

  دنیای اقتصاد: شرکت اینستاکارت که یک پلت‌فرم آنلاین در زمینه تحویل موادغذایی در سراسر آمریکای شمالی است، توانسته است تا با طرز کار جالب خود در ماه‌هایی که به دلیل کرونا تمایل افراد به خرید آنلاین خواربار افزایش پیدا کرده است، با رشد قابل‌توجه تقاضا روبه‌رو شود و همزمان صدها میلیون‌ دلار سرمایه جدید را جذب کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از بیزینس اینسایدر، شرکت آمریکایی اینستاکارت که در زمینه تحویل موادغذایی فعالیت می‌کند موفق شد تا سرمایه ۱۰۰ میلیون دلاری جدیدی را برای خود جذب کند و اکنون ارزش این شرکت برابر با ۸/۱۳ میلیارد دلار خواهد بود.
 • نوآوری در صنایع روشنایی و الکترونیک

  دنیای اقتصاد: در ایران استفاده از انرژی برق در صنایع الکترونیک و روشنایی در بخش‌های مختلف رشد بسیار چشمگیری دارد؛ اما در این صنعت، بهره‌گیری از فناوری‌های جدید با رویکرد‌های نوین و برای کاهش شدت مصرف برق، بسیار حائز اهمیت است.«شرکت تعاونی تولیدی پیشگامان عصر ارتباطات» یکی از شرکت‌هایی است که با به‌کارگیری نوین در صنایع الکترونیک و روشنایی و همچنین مونتاژ برد جزو صنایع پیشگام بوده است، این شرکت یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه تعاونی پیشگامان است که در سال ۱۳۸۵ با بررسی و نیازسنجی بازار در حوزه صنایع برق و الکترونیک و توجه به وابستگی روزافزون صنایع و آمیخته شدن مولفه‌های مختلف حوزه کسب‌وکار و زندگی به سامانه‌های مختلف حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات تاسیس شد. شرکت پیشگامان عصر ارتباطات در سه حوزه صنایع مونتاژ برد، صنایع الکترونیک و صنایع روشنایی کوشیده است تا محصولاتی باکیفیت را با استقرار سیستم مدیریت کیفیت بر اساس الزامات ISO/TS۱۶۹۴۹ تولید کند.
 • نابسامانی در صدور مجوز تاسیس

  احمد محسنی دبیرانجمن صنفی کارفرمایی تولیدکنندگان لامپ روشنایی واجزامربوطه
  اساسا در کشورهای مترقی ارگان‌هایی وجود دارد که برای اشخاص حقیقی و حقوقی که مایل به سرمایه‌گذاری در صنایع، خدمات و دیگر فعالیت‌های اقتصادی هستند راهنمایی‌های لازم را به عمل می‌آورند تا از هدررفتن سرمایه‌های مالی و انسانی جلوگیری شود؛ به‌طوری‌که سرمایه‌گذاری‌ها در مسیر صحیح قرارگرفته و منتج به نتیجه برنامه‌ریزی‌شده برای کشور می‌شوند. متاسفانه در ایران به‌رغم وجود دستگاه‌های عریض و طویل، ارگانی که موظف باشد به سرمایه‌گذاران برای انتخاب بهترین راه سرمایه‌گذاری راهنمایی لازم را بدهد وجود ندارد و اگر چنین ارگانی اسما وجود داشته باشد در عمل به دلیل نبود آمارهای صحیح و دقیق قادر به راهنمایی صاحبان سرمایه نیست. در حال حاضر سرمایه‌گذاران در ایران بر اساس بررسی‌های شخصی مبادرت به راه‌اندازی موسسات تولیدی، خدماتی و اقتصادی می‌کنند که در بسیاری از موارد به دلیل نبود آمار و اطلاعات کافی، سرمایه‌گذاری‌ها به اهداف خود نائل نمی‌شوند و چه بسیار مواردی که موسسه اقتصادی ایجادشده پس از مدتی کوتاه به تعطیلی کشیده می‌شود.
 • آنالیز مواد شیمیایی با «طیف‌سنج تحرک یونی» ساخت ایران

  دنیای‌اقتصاد: طیف‌سنج تحرک یونی یک روش آنالیز دستگاهی است که اساس آن مشابه کروماتوگرافی گازی است؛ با این تفاوت که نمونه تزریق شده به دستگاه پس از تبخیر، یونیزه شده، سپس یون‌ها در یک ستون حاوی گاز حرکت داده می‌شوند، سپس یون‌ها با سرعت‌های متفاوتی حرکت می کنند و در راه از هم جدا می‌شوند.
 • آغاز ساخت خط ۱۰ مترو در نیمه دوم سال‌جاری

  دنیای اقتصاد: مدیر عامل راه آهن شهری تهران و حومه با اشاره به آغاز عملیات اجرایی خط ۱۰ متروی تهران در نیمه دوم سال ۱۳۹۹، عنوان کرد: این خط با عبور از ۶ منطقه شهرداری تهران یکی از خطوطی است که به دلیل فرصت‌های سرمایه‌گذاری که در مسیر آن است، توان تامین بخشی از هزینه ساخت خود را دارد. علی امام با اشاره به آغاز عملیات اجرایی خط ۱۰ متروی تهران در نیمه دوم سال جاری اظهار کرد: در سال‌هاى گذشته، متروی تهران فاقد طرح جامع مصوب بود و در نتیجه آغاز ساخت خط جدید بدون وجود سند بالادستی، منجر به آسیب به منابع شهر می‌شد.
 • تضمین امنیت سرمایه‌گذاری در عراق با بیمه سامان

  دنیای اقتصاد: عراق که یکی از بازارهای هدف صادراتی و تولیدی بنگاه‌های اقتصادی ایرانی است، در حال ورود به دوره رونق است، اما به دلایل متعدد این بازار با ریسک‌های متعددی روبه‌رو است.
 • تولید برانکارد ایزوله انتقال بیماران عفونی و کرونایی

  نداعلیزاده: پاسخگویی برای رفع نیازهای اساسی همیشه موتور محرکی برای ابداع و تولید در زمینه‌های مختلف می‌شود؛ نیازها نیز با تغییر شرایط و بروز بحران‌های مقطعی شکل می‌گیرند و برون‌رفت از آنها نیازمند راهکارهایی بنیادین و دارای ویژگی همزیستی با مشکلات و چالش‌هاست. شیوع ویروس کرونا و افزایش روزافزون تعداد مبتلایان به آن نیز نیازهای به‌نسبت جدیدی را در بخش‌های پیشگیری، مراقبتی و درمانی ایجاد کرد.
 • اولویت ذوب آهن تامین ریل داخل کشور

  دنیای‌اقتصاد: معاون بهره‌برداری ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه این شرکت برای تامین ریل پروژه قطار سریع السیر اصفهان - تهران آمادگی دارد، گفت: اولویت نخست ذوب‌آهن اصفهان، تامین ریل داخل کشور است، اما بعد از تامین تعهدات داخل، به طور ۱۰۰ درصد صادرات ریل خواهیم داشت.
 • فروش چشمگیر پاکسان در خرداد

  دنیای‌اقتصاد: شرکت پاکسان از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولیدکننده مواد شوینده و بهداشتی است که برندهایی همچون گلنار، عروس، سیو، سپید، برف، ارکید، پوش و ... دارد و بیش از ۵۷ سال است که در صنعت شوینده کشور در حال فعالیت است. این شرکت که به تازگی شاهد تغییراتی در ترکیب هیات مدیره و مدیر عامل بوده در بدو ورود حسن بقائی به عنوان مدیرعامل شاهد رشد تولید قابل توجهی در خرداد ماه بوده است.
 • تسهیلات بانک قرض‌الحسنه رسالت برای رانندگان تاکسی‌های اینترنتی

  دنیای اقتصاد: بانک قرض‌الحسنه رسالت به عنوان یکی از دو بانک قرض‌الحسنه‌ای کشور در سال گذشته بیش از ۷۰۰ هزار فقره تسهیلات قرض‌الحسنه پرداخت کرده است. این درحالی است که اعلام شده ۹۸ درصد تسهیلات بانک رسالت در استان تهران غیر حضوری بوده و این رقم در سایر استان‌ها ۹۰ درصد بوده است. حال در تازه‌ترین خبر بانک رسالت و شرکت اسنپ توافق کرده‌اند که به رانندگان آسیب‌دیده وام‌های حمایتی دهند. این اقدام در راستای تامین مالی پایدار برای حمایت دائمی از رانندگان این شرکت صورت می‌گیرد.
 • ابتلای ۳۰۰ کارگر یک کارخانه در هند به کووید-۱۹

  دنیای اقتصاد: با شیوع همه‌گیری کووید-۱۹ بسیاری از افراد به این بیماری مبتلا شده‌اند. منابع آگاه به پایگاه خبری مینت گفتند که در این بین نتیجه تست کرونای حدود ۳۰۰ کارگر کارخانه خودرو‌سازی باجاج در روستای والوج شهر اورنگ‌آباد هندوستان مثبت شده است و ۸ نفر از آنان نیز تاکنون فوت شده‌اند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد»، شرکت باجاج در کارخانه خود در والوج برای بازارهای داخلی و صادرات موتورسیکلت و موتور سه چرخ تولید می‌کند. کارگران از مدیریت خواسته بودند که کارخانه را برای مدت چند هفته تعطیل کند؛ اما مدیریت با تعطیلی مخالفت کرده و خواسته بود که کارخانه، شش روز به فعالیت خود ادامه دهد.
 • افت درآمد زیمنس به خاطر کرونا

  دنیای اقتصاد: شرکت مهندسی زیمنس آلمان با کاهش ۲۰ درصدی عملکرد خود در سه‌ماه منتهی به ماه ژوئن مواجه شده است و پیش‌بینی می‌شود عملکردش در سال ۲۰۲۱ به کمتر از سال ۲۰۱۹ افت کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» به نقل از خبرگزاری رویترز، رالف توماس، افسر ارشد مالی زیمنس به‌تازگی و در گفت‌و‌گو با نشریات آلمانی اعلام کرده است فصل سوم مالی شرکت زیمنس که از ماه آوریل تا ژوئن را شامل می‌شود به دلیل وجود ویروس کرونا یک چالش بزرگ برای این شرکت آلمانی و دیگر شرکت‌های این بازار خواهد بود.
 • توضیحات مدیرعامل لورئال درباره تغییر نام محصولات

  دنیای اقتصاد: توجه به جنبش «جان سیاهان ارزش دارد»، برندهای محصولات زیبایی را با بررسی بیشتری از سوی مصرف‌کنندگان روبه‌روکرده و کاربران رسانه‌های اجتماعی در این ماموریت برای پاسخگوتر کردن این برندها تلاش می‌کنند. یکی از جدیدترین موضوعاتی که مطرح‌شده است مربوط به محصولاتی است که به‌عنوان کرم‌های سفیدکننده پوست به بازار عرضه‌شده‌اند. ژان پاول آگون، مدیرعامل شرکت لورئال گفت: «این‌یک سوءتفاهم بزرگ بوده است» و این شرکت تصمیم گرفته نام محصولات روشن‌کننده پوست خود را تغییر دهد. ماه گذشته لورئال اعلام کرد که کلمه «سفید» را از بسیاری از محصولات خود حذف و آن را با کلمه «تابش» جایگزین می‌کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر