آرشیو روزنامه شماره ۵۲۸۹ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۵۲۸۹

 • سهم یک درصدی بانک تعاون در بازار بانکی

  دنیای‌اقتصاد: براساس سند چشم‌انداز افق ۱۴۰۴ ایران کشوری است توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی‌ و فناوری در سطح منطقه‌ با هویت اسلامی ‌و انقلابی و الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و موثر در روابط بین‌الملل؛ جامعه ایرانی در این افق به گونه‌ای مشخص شده ‌است که فعال، مسوولیت‌پذیر، دارای انضباط و روحیه تعاون باشد؛ علاوه بر این عدالت اجتماعی، فرصت‌های برابر و توزیع مناسب درآمد از ویژگی‌های دیگر مرتبط با بخش تعاون است که در سند چشم‌انداز مورد توجه قرار گرفته است.
 • افزایش صادرات فولاد به رغم کمبود انرژی

  سارا اصغری: یکی از مهم‌ترین چالش‌هایی که واحدهای فولادسازی در نیمه نخست سال‌جاری با آن روبه‌رو بودند، قطع شدن برق بود که به عنوان یک عامل تاثیرگذار سبب شد این واحدها به اهداف برنامه‌ریزی‌شده خود در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ نرسند؛ اما با وجود این مانع قابل توجه، تمام تلاش این واحدها بر این اساس است تا این کاهش تولید را در نیمه دوم سال‌جاری جبران کنند. یکی از واحدهایی که با قطع شدن برق با کاهش تولید روبه‌رو شد، شرکت آهن و فولاد ارفع است. این واحد فولادسازی در تابستان امسال به دلیل قطع شدن برق، با توقف ۵۲ روزه همراه شده است که این توقف معادل از دست دادن تولیدی حدود ۱۳۰هزار تن شمش و زیانی حدود ۷هزار میلیارد ریال بوده است، اما با تمام این شرایط این فولادساز قادر به رشد ۲۶۴درصدی در زمینه صادرات نسبت به سال قبل شده است.
 • جلوگیری از نفوذ افراد در قانون‌گذاری‌های صنعتی

  نسیم نوحه‌خوان: تامین مواد اولیه و دخالت برخی افراد و شرکت‌ها در قانون‌گذاری‌ها دو مشکل مهم صنعت مولیبدن به حساب می‌آیند، این در صورتی است که مولیبدن یک محصول صادراتی بوده و می‌تواند در شرایط نامساعد اقتصادی برای کشور ارزآور باشد، اما این دو مشکل عمده صنعت مولیبدن را فلج کرده و بسیاری از کارخانه‌های تولیدی فعال دراین حوزه را نیز به تعطیلی کشانده است.
 • افزایش تعداد سازندگان خودروهای الکتریکی چین

  دنیای اقتصاد: هیچ‌کس نمی‌تواند تعداد مشخصی از سازندگان خودروهای برقی در چین را امروز اعلام کند. این در حالی است که برآوردها ۳۰۰ شرکت فعال در زمینه خودروهای برقی در این کشور را نشان می‌دهند، اما سرعت و مقیاس سرمایه‌گذاری در این بخش به حدی است که شرکت‌های خودروسازی و دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان و صنعتی برای کسب منفعت بیشتر و کاهش وابستگی خود به نفت از تمرکز روی بزرگ‌ترین بازار خودرو در جهان به سرعت استفاده کردند، که این امر موجب رشد قارچی‌شکل شرکت‌های برقی در این کشور شد. اما به احتمال زیاد رونق این بازار به اوج خود رسیده است و اکنون دولت وارد عمل شده است.
 • خط هوایی کره‌جنوبی بهترین استفاده‌کننده «ایرباس»

  دنیای‌اقتصاد: ایرباس به طور رسمی ‌شرکت کره ایر را به عنوان بهترین اپراتور خانواده هواپیماهای A۲۲۰ معرفی کرد. ایرباس هر دو سال یک‌بار بهترین اپراتورهای محصولات مختلف خود را معرفی می‌کند و جایزه «بهترین عملکرد عالی» خود را به آن شرکت اعطا می‌کند. امسال اولین باری بود که ایرباس این جایزه را برای خانواده هواپیماهای A۲۲۰ در نظر گرفته بود.
 • رفع مشکل باتری‌های «جنرال‌موتورز»

  دنیای‌اقتصاد: شرکت راه‌حل‌های انرژی ال‌جی (LGES)، تولیدکننده باتری خودروهای الکتریکی درجه یک جهانی، اعلام کرد با جنرال موتورز توافق کرده است تا همه مسائل مهم مربوط به فراخوان اخیر باتری‌های خودروها را حل کند. این شرکت در بیانیه‌ای اعلام کرد هزینه‌های مربوط به فراخوان را که بالغ بر ۷۰۰ میلیارد وون شده در گزارش درآمد خود برای سه‌ماه دوم و سوم سال‌جاری ثبت کرده است.
 • حمایت بیمه تجارت‌نو از صنایع تولیدی و خدماتی

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های بیمه یکی از تاثیرگذارترین نهادها در بهبود زیرساخت‌های اقتصادی و فضای کسب و کار درکشور هستند که با ایجاد مکانیزم‌هایی برای حفظ سرمایه‌گذاری‌ها در مقابل خطرهای گوناگون می‌توانند اثرات عوامل تهدیدکننده‌ سرمایه‌گذاری را کاهش دهند و درنهایت به افزایش ثبات مالی در کشورکمک کنند.
 • صادرات توتون‌های ایرانی به کشورهای مشترک‌المنافع حوزه CIS

  دنیای‌اقتصاد: در راستای ایجاد ارزش افزوده بیشتر ونگاه ویژه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به توسعه فعالیت‌های بنگاه‌های تولیدی زیرمجموعه، صادرات توتون‌های ایرانی به کشورهای منطقه و توسعه تجارت توتون افزایش یافت.
 • سهم بانک‌ها در تعداد و مبلغ تراکنش‌های شبکه پرداخت

  دنیای اقتصاد: بانک‌های ملت، ملی، صادرات، سپه، پارسیان، کشاورزی، تجارت، سامان و رسالت در شهریور ماه امسال بیشترین سهم از تعداد تراکنش‌های شبکه پرداخت را داشته‌اند. بر اساس آمار منتشر شده شرکت شاپرک هر یک از بانک‌های پذیرنده از تعداد و مبلغ تراکنش‌های شبکه پرداخت در شهریورماه ۱۴۰۰ حاکی از آن است که بانک ملت با سهم ۲۲/ ۲۰درصدی از تعداد تراکنش‌ها و سهم ۳۵/ ۱۹درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست در بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته است.
 • شرایط سنی آپارتمان‌ها برای دریافت وام مسکن

  دنیای‌اقتصاد: شرایط سنی آپارتمان‌های مسکونی برای دریافت تسهیلات جدید خرید آپارتمان اعلام شد. با ابلاغ مصوبه جدید شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش دو برابری سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات، بانک مسکن شرایط سنی واحدهای مسکونی مشمول دریافت این تسهیلات در زمان خرید ملک را اعلام کرد.
 • انتشار نسخه بهینه‌سازی شده همراه بانک صادرات

  دنیای‌اقتصاد: نسخه جدید همراه بانک صادرات ایران با به‌روزرسانی و ایجاد تغییرات جدید برای ارتقای امنیت حساب کاربران و دسترسی به قابلیت‌های متنوع‌‌تر منتشر شد. به گزارش روابط‌عمومی بانک صادرات ایران، نسخه جدید ۲.۱ همراه بانک صادرات ایران با قابلیت دو‌مرحله‌ای شدن ورود به نرم‌افزار و حذف رمز حساب به منظور ارتقای امنیت حساب کاربران و بهره‌مندی از خدمات متنوع جدید در این نرم‌افزار به نشانی www.bsi.ir در دسترس مشتریان بانک صادرات ایران قرار گرفت. ضمن اینکه امکان سرویس‌دهی به نسخه‌ قبلی همچنان میسر است. در نسخه جدید این نرم‌افزار برای ورود (login) به گوشی‌های تلفن‌همراه اندروید و ios به رمز پیامکی نیز نیاز است.
 • وام ۵۰۰ میلیون تومانی بانک اقتصاد نوین با اقساط ۳۶ ماهه

  دنیای اقتصاد: بانک اقتصاد نوین به همه متقاضیان وام تا سقف ۵میلیارد ریال با اقساط ۳ ساله پرداخت می‌کند. بانک اقتصاد نوین با معرفی طرح تسهیلاتی صبا ۱ و صبا ۲ تا دو برابر میانگین حساب تا سقف ۵میلیارد ریال وام پرداخت می‌کند.
 • پرداخت بیش از ۱۲هزار وام ازدواج در بانک تجارت

  دنیای اقتصاد: بانک تجارت درپایان شهریورماه سال‌جاری تعداد ۱۲۱۹۵ فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به متقاضیان پرداخت کرده است. این بانک برای عمل به مسوولیت اجتماعی، حمایت از اقشار آسیب‌پذیر و تسهیل شرایط ازدواج جوانان، پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت‌های خود قرار داده و در مردادماه سال‌جاری به بیش از۱۲هزار زوج تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده است. همچنین ۱۲۸۶۵ نفر از واجدان شرایط دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه در نوبت دریافت این تسهیلات هستند که به زودی براساس ضوابط تعیین شده، از سوی شعب بانک تجارت پرداخت می‌شود. بنا بر این گزارش این بانک در پایان مردادماه سال ۱۴۰۰نیز عملکرد شاخصی داشته و در این بازه زمانی به بیش از ۸هزارنفر از زوج‌های جوان تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرد و در مجموع از ابتدای سال نیز به قریب به ۴۶ هزار نفر این تسهیلات پرداخت شده است. بانک تجارت در سال ۹۹ به ۸۹۸۱۲نفر از زوج‌های جوان بیش از ۴۷هزارمیلیارد ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت کرده بود.
 • سبد بیمه زندگی تعاون کامل‌تر می‌شود

  دنیای‌اقتصاد: در بیمه زندگی بیمه تعاون، کامل‌ترین و جامع‌ترین بیمه‌نامه ارائه خواهد شد و ویژگی‌هایی همچون معافیت‌ها، پرداخت مستمری‌ها، پوشش بیمه‌ای حوادث، بیمه تکمیلی و... در این بیمه‌نامه لحاظ شده است.
 • افزایش سقف تسهیلات در سامانه فرابانک ملت

  دنیای‌اقتصاد: با هدف افزایش رضایت مشتریان و ارتقای سطح خدمات سامانه فرابانک، سقف مبلغ تسهیلات قابل ارائه در سامانه مذکور افزایش یافت. در اجرای فاز دوم توسعه سامانه تسهیلات هوشمند فرابانک ملت و با هدف جذابیت‌بخشی به تسهیلات پرداختی در بستر این سامانه، سقف مبلغ تسهیلات اعطایی از طریق سامانه فرابانک برای کارت اعتباری و مرابحه بر اساس رتبه اعتباری گروه‌های هدف، تا ۲ میلیارد ریال افزایش یافت. بر اساس این گزارش، از این پس سقف تسهیلات پرداختی از طریق سامانه فرابانک ملت برای گروه A و تمام مشتریان حقیقی (طرح تابش) ۲ میلیارد ریال، سقف تسهیلات برای گروه B یک و نیم میلیارد ریال و برای گروه C و فاقد رتبه یک میلیارد ریال خواهد بود. مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات نیز بسته به نوع تسهیلات از ۳۶ ماه تا ۶۰ ماه، تعیین خواهد شد. در عین حال، تسهیلات بهان (بدون نیاز به معرفی ضامن) و تسهیلات ازدواج در بستر سامانه فرابانک مطابق با اطلاعیه‌های قبلی به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.
 • بانک ایران زمین حامی تولید واکسن ایرانی

  دنیای‌اقتصاد: بانک ایران زمین در راستای ارائه خدمات درمانی بهتر بیمارستان‌ها به بیماران مبتلا به ویروس کرونا، طرح تهیه و تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز بیمارستان‌ها را در سراسر کشور اجرا کرده و خانه‌هایی را در اختیار گروه‌های مردمی ‌قرار داده است. همچنین بانک ایران‌زمین برای تسریع در فرآیند تولید واکسن و پیشگیری از ابتلا و نجات جان مردم کشور، تجهیزات راه‌اندازی خط تولید واکسن کرونا را در اختیار مجموعه دارویی برکت قرار داده که این اقدام توسط معاونت هماهنگی ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) مورد تقدیر و ارزیابی قرارگرفت.
 • استراتژی نوین شرکت ملی فولاد برای‌حرکت‌های آینده

  دنیای اقتصاد: شرکت ملی فولاد استراتژی و برنامه نوینی برای پیشبرد اهداف آینده این مجموعه ارائه دهد. رئیس هیات عامل ایمیدرودر مراسم معارفه مدیر عامل شرکت ملی فولاد با بیان این مطلب گفت: شرکت ملی فولاد برند ملی است که سوابق درخشان آن به عنوان صنعتی مادر در نقاط مختلف کشور دیده می‌شود از این رو ضروری است که برای مسیر پیش رو نیز جهت‌دهی مشخصی بر اساس شرایط روز طراحی و تدوین کند. وجیه‌الله جعفری این مهم را اولویت نخست شرکت ملی فولاد اعلام کرد و افزود: ایمیدرو تنها به سیاستگذاری می‌پردازد و برنامه و نوع اجرا از سوی مدیران و کارشناسان این مجموعه باید تهیه و ارائه شود. وی یادآور شد: مدیران و کارشناسان پیشین و فعلی این شرکت دارای تجارب بالا و گران‌قدری هستند که در حرکت به سمت آینده باید از تجربیات ایشان بهره گرفت. رئیس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد: ایمیدرو نیز همواره از برنامه‌های جدید و نوین شرکت ملی فولاد پشتیبانی می‌کند و آماده واگذاری اختیارات متناسب با فعالیت‌‌ها است. جعفری با ذکر مثال‌هایی درباره ایجاد تحول در مجتمع‌ها گفت: در سال‌های گذشته برخی از مجتمع‌های زیرمجموعه با مشکلات و زیان‌دهی مواجه بودند، اما با تغییر نگرش و بهره‌گیری از توان بخش خصوصی، شاهد ایجاد تغییراتی قابل توجه در رشد بهره‌وری، تولید و افزایش درآمدها شده‌ایم. وی گفت: البته باید یادآور شد که تغییرات گام به گام است اما شروع حرکت و ارائه برنامه مشخص نیاز اولیه ارتقای جایگاه این شرکت صاحبنام است.
 • بهره‌برداری از نیروگاه‌های خورشیدی و حرارتی تا ۳ سال آینده

  دنیای‌اقتصاد: شرکت فولاد مبارکه درصدد است تا بخشی از سهم خود در تحقق این طرح را از طریق نیروگاه خورشیدی و بخش دیگری از آن را به وسیله نیروگاه حرارتی در دستور کار قرار دهد تا ظرف ۳ سال آینده مورد بهره‌برداری قرار گیرد. مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه از سهم ۱۵۰۰ مگاواتی شرکت فولاد مبارکه در احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی کشور خبر داد و گفت: طی سنوات و دهه‌های گذشته توسعه‌های خوبی در صنعت کشور به ویژه زنجیره فولاد را شاهد بودیم، اما متناسب با آن در توسعه زیرساخت اقدامی صورت نگرفته و اکنون با کمبود در حوزه انرژی و مواد اولیه مواجه شده‌ایم. رشد و سرمایه‌گذاری متناسب با میزان تولید در حوزه‌های زیرساختی امری ضروری است.
 • ثبت رکوردی جدید توسط مجتمع مس سونگون

  دنیای‌اقتصاد: مجتمع مس سونگون موفق به ثبت رکوردی جدید در تولید ماهیانه کنسانتره مس، مس محتوی و تناژ خوراک ارسالی از معدن به کارخانه و بازیابی شد.
 • ارتباط صنعت و دانشگاه، عامل توسعه است

  دنیای اقتصاد: رئیس و اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور سیرجان با حضور در شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر، از کارخانه‌ها و پروژه‌های در دست احداث این شرکت بازدید و با مدیرعامل و معاونان شرکت دیدار و گفت‌وگو کردند. در این نشست رئیس دانشگاه پیام نور گفت: ارتباط دانشگاه با حوزه صنعت می‌تواند عامل توسعه باشد و این ارتباط از سوی دانشگاه پیام‌نور باید زودتر از این شکل می‌گرفت. محمدرضا زمانی خاطرنشان کرد: با بازدید از کارخانه‌ها و پروژه‌های شرکت توسعه آهن و فولاد؛ ارتباط با حوزه صنعت را شروع کردیم و این شروع را به فال نیک می‌گیریم تا با توسعه آن، گامی در جهت علمی ساختن فعالیت‌های صنعتی و صنعتی ساختن فعالیت‌های علمی برداشته باشیم. مدیرعامل شرکت توسعه آهن و فولاد گل‌گهر سیرجان نیز گفت: همواره بر تربیت نیروی علمی و توانمند معتقد هستیم و بر این باوریم که ارتباط صنعت و دانشگاه می‌تواند در پرورش نیروهای علمی و مستعد تاثیر بسزایی داشته باشد. محیاپور تصریح کرد: این ارتباط می‌تواند همچنین به رفع نیازهای صنعتی حوزه دانشگاه و تولید قطعات موردنیاز صنعتی هم کمک کرده و مثمرثمر واقع شود. امیدواریم بتوانیم دامنه ارتباط صنعت و دانشگاه را در آینده گسترده‌تر کنیم.
 • موفقیت در تعمیرات کارگاه نورد ۶۵۰ ذوب آهن

  دنیای‌اقتصاد: تعمیرات اساسی کارگاه نورد ۶۵۰ بر اساس برنامه پیش‌بینی شده با موفقیت انجام شد. مدیر برنامه‌ریزی و نظارت بر نگهداری و تعمیرات ذوب‌آهن اصفهان، با اعلام این خبر و با اشاره به اهمیت اجرای دقیق و صحیح این تعمیرات گفت: با توجه به جایگاه بالای کارگاه نورد ۶۵۰ در تولید محصولات فولادی کارخانه به‌ویژه تولید مقاطع جدید فولادی نظیر انواع ریل، انواع تیرآهن‌های سایز بالا، آرک‌ها، ورق سازه‌های فولادی و شمش‌ها، اجرای کامل و با کیفیت این تعمیرات مطابق با زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. از این‌رو با انجام بررسی‌های لازم و تعیین خطوط بحرانی تعمیرات، سعی شد تا با استفاده حداکثری از تمامی ظرفیت‌های کارگاه تعمیر تجهیزات و پرسنل پروژه‌ای پیمانکاران مدیریت مهندسی نت، سرعت عمل بیشتری به اجرای فعالیت‌های تعمیراتی داده شود، تا در موعد پیش‌بینی‌شده خط تولید کارگاه راه‌اندازی شود.
 • رشد ۲۴۶درصدی سود در ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰

  دنیای‌اقتصاد: فولاد سنگان توانست در نیمه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل، با عبور از مرز بیش از ۲میلیون تن گندله، رشد ۳۸درصدی تولید را ثبت کند. مدیرعامل فولاد سنگان گفت: صنایع معدنی فولاد سنگان به‌عنوان عضوی از گروه فولاد مبارکه، تولیدکننده گندله و کنسانتره با ظرفیت سالانه ۱۰میلیون تن در شرقی‌ترین نقطه ایران و در اصطلاح «عسلویه شرق کشور» است.
 • صنایع بزرگ معدنی کشور پیشگام تامین انرژی می‌شوند

  دنیای‌اقتصاد: آیین مراسم امضای تفاهم‌نامه احداث ۱۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید نیروگاهی با هدف تولید برق مطمئن و پایدار با حضور سیدرضا فاطمی‌امین و علی‌اکبر محربیان و تعدادی از مدیران شرکت‌های صنعتی و معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت و مدیران شرکت‌های برق منطقه‌ای برگزار شد.
 • فولاد خراسان رکورد‌دار فروش میلگرد در بورس کالا

  دنیای اقتصاد: مجتمع فولاد خراسان با عرضه ۲۰۵هزار و ۴۸۰ تن میلگرد، بیشترین حجم فروش میلگرد را در رینگ صنعتی بازار بورس کالا در ۶ ماه اول سال جاری به خود اختصاص داد.
 • میلگرد آلیاژی ۳۰ در ذوب آهن اصفهان تولید شد

  دنیای اقتصاد: با گسترش برنامه‌های فنی مهندسی مدیریت نورد، پس از تولید آرک ۳۶TH و ریل مترو ۵۴UIC، میلگرد آلیاژی ۳۰ نیز طی یک ماه اخیر به عنوان سومین محصول تولیدی به سبد محصولات ذوب آهن اصفهان اضافه شد. سرپرست خدمات فنی و تولید مدیریت مهندسی نورد با اعلام این خبر گفت: با تلاش نورد ۳۰۰ و خدمات فنی و تولید، میلگرد ۳۰ آلیاژی با گرید ۷۰cr۲ برای نخستین‌بار در ذوب آهن اصفهان تولید شد.
 • فیس‌بوک سود را بر ایمنی کاربران ترجیح می‌دهد

  محمدصادق امیدوار کارشناس ارشد مدیریت استراتژیک
  مک نامی، تاجر و سرمایه‌گذار آمریکایی که مدت‌هاست به انتقاد از فیس‌بوک پرداخته و از منتقدان این شرکت است و حتی در مورد مسائل خود با فیس‌بوک کتابی منتشر کرده است، در گفت‌وگو با CNBC از مقامات خواست «تعادل بین حقوق شرکت‌ها و حقوق شهروندان را برقرار کنند».
 • بومی‌سازی درایوهای وارداتی در فولاد خوزستان

  دنیای‌اقتصاد: پروژه جایگزینی درایو تولید داخل به جای درایو خارجی در شرکت فولاد خوزستان با موفقیت انجام شد. نقش جرثقیل‌های سقفی در تولید فولاد بسیار حیاتی بوده و بدون این تجهیزات تولید فولاد ناممکن است. جرثقیل‌های سقفی شماره ۴۲۸۱ و ۴۲۸۳ مربوط به حمل بیلت در فولادسازی شرکت فولاد خوزستان هر کدام از ۵ عدد درایو ساخت شرکت KONE CRANE در سیستم کنترل خود بهره می‌برند. این درایوها عضو حیاتی سیستم کنترل جرثقیل‌ها بوده و ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار با دانش فنی روز هستند که توابع حرکتی جرثقیل را مدیریت می‌کنند. این درایوها در شرایط آب و هوایی خوزستان و تراکم کاری جرثقیل‌های یادشده اخیرا به سرعت دچار خرابی‌های مکرر شده و باعث توقف و کاهش آماده به کاری جرثقیل‌ها می‌شوند، به گونه‌ای که علاوه بر اتلاف زمان، انرژی و هزینه، وضعیت ناپایداری در عملکرد تولید به دلیل تقلیل آماده به کاری جرثقیل‌ها به‌وجود آورده‌اند.
 • تردید در ساخت محصول تازه بوئینگ

  دنیای‌اقتصاد: تیم کلارک مدیر شرکت هواپیمایی امارات بار دیگر پروژه ساخت بوئینگ ۷۷۷X را هدف گرفته است. این شرکت هواپیمایی در انتظار یک سفارش سنگین برای آخرین نسخه از بوئینگ ۷۷۷ است. با این حال‌، کلارک در گفت‌وگو با رسانه‌ها در اوایل سال‌جاری، ادعا کرده بود که در خصوص زمان تحویل هواپیما تردید دارد. در ابتدا پیش‌بینی می‌شد پرواز بوئینگ ۷۷۷X تا این زمان در آسمان مشاهده شود.
 • افزایش فعالیت «بی‌اچ‌پی» در بخش مس

  دنیای‌اقتصاد: شرکت BHP اعلام کرد با شرکت ساوت وایر تولید‌کننده بزرگ کابل و سیم مسی ایالات متحده در راستای انتقال اولین محموله مس بدون کربن خود همکاری می‌کند که شامل تحویل مس از معادن BHP در شیلی به واحدهای فرآوری ساوت وایر در جورجیا است. این پروژه آزمایشی بخشی از همکاری بین BHP و ساوت وایر است که شامل تعهدات و اقدامات زیست‌محیطی BHP برای حمایت از صنعت در راستای توسعه فناوری‌های موجود در جهت بهبود ردیابی و پیگیری فرآیندهای تولید بدون کربن است که در این رابطه از فناوری بلاک‌چین برای ردیابی محصولات خود استفاده می‌کند. این غول معدنی در جهان پیش از این اعلام کرده بود برای ردیابی و ثبت بهتر اطلاعات در طول فرآیند استخراج از معدن از بلاک‌چین استفاده خواهد کرد. این موضوع نه‌تنها باعث افزایش بازده داخلی خواهد شد، بلکه این اجازه را می‌دهد تا شرکت ارتباطات موثرتری با شرکای خود داشته باشد.
 • چرایی نارضایتی مردم از لوازم خانگی داخلی

  دنیای‌اقتصاد: اندیشه حمایت از کالای داخلی و ضرورت مصرف تولیدات ملی صرفا اندیشه‌ای نوپدید و مخصوص ایران نبوده است، بلکه از حیث اقتصادی بیشتر کشورهای پیشرفته کنونی دنیا که بالاترین رشد اقتصادی و درآمد سرانه را هم دارند، در تاریخ توسعه اقتصادی خویش از این اندیشه به صورت عملی حمایت کرده‌اند، اما یادمان باشد که این موضوع تنها منحصر به رونق تولید داخلی و اشتغال نبوده و نیست بلکه روی دیگر ماجرا کیفیت تولید است. در واقع تنها زمانی می‌توان به رونق تولید داخلی امیدوار بود که حمایت از حقوق مصرف‌کننده مورد توجه قرار گرفته باشد؛ بدیهی است مردم زمانی به سمت مصرف کالاهای ایرانی خواهند رفت که این کالاها تمام شاخص‌های قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی را از لحاظ کیفیت و قیمت داشته باشند و تولیدکنندگان باید این اصل مهم را در نظر داشته باشند. در غیر این صورت شاهد خمودگی تولید در عین فربه شدن و ناامیدی مصرف‌کننده خواهیم بود و این اتفاق حمایت از کالای قاچاق وارداتی را رقم می‌زند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر