آرشیو روزنامه شماره ۴۹۳۵ دنیای اقتصاد

اخبار شرکت ها - روزنامه شماره ۴۹۳۵

 • سیمان سبزوار؛ از ورشکستگی تا سودآوری

  دنیای اقتصاد: به نظر می‌رسد در شرایط کنونی اغلب تولیدکنندگان منتقد شرایط حاکم بر اقتصاد هستند. آنها اعتقاد دارند دولت نتوانسته زیرساخت‌های لازم را برای رونق تولید فراهم کند. در این میان اهالی صنعت سیمان هم به عنوان یکی از صنایع رشدیافته کشور معتقدند دولت با قیمت‌گذاری نادرست زمینه شکست این صنعت را فراهم کرده‌است؛ به این معنا که با وجود تورم چند برابری نهاده‌های تولید در دو سال اخیر، قیمت سیمان رشد بسیار اندکی را تحت سیطره قیمت‌گذاری دولت تجربه کرده و همین امر نرخ بازگشت سرمایه و سودآوری را به چند صد سال رسانده است.
 • افزایش سرمایه ۷۷۰ درصدی در «آسال»

  فاطمه بهادری: مدیر عامل شرکت سبد گردان آسال با بیان اینکه این شرکت در دو مرحله ۷۷۰ درصد افزایش سرمایه خواهد داشت، گفت: شرکت آسال طبق مصوبه هیات‌مدیره در دو مرحله برای تقویت زیرساخت‌های مالی و خرید ساختمان به میزان ۷۷۰ درصد قصد افزایش سرمایه از محل آورده نقدی را در دستور کار خود دارد. سید نیما فاضلی افزود: در مرحله اول سرمایه شرکت از مبلغ ۴۰ میلیارد ریال کنونی به ۱۵۰ میلیارد ریال افزایش می‌یابد که گزارش حسابرسی‌شده آن در اختیار سازمان بورس برای تایید نهایی ارسال شده است. همچنین در مرحله دوم سرمایه شرکت از مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال به ۳۵۰ میلیارد ریال می‌رسد که در حال تهیه گزارش توجیهی آن نیز هستیم.
 • اتصال قیمت‌های زنجیره فولاد به یک محصول، منطقی نیست

  دنیای اقتصاد: یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین پایه‌های اقتصاد هر کشوری منابع معدنی و ذخایر زیرزمینی کشور است. نقش معادن در رشد اقتصادی هر کشوری کاملا مشهود و بهره‌برداری از معادن کشور عامل مهمی‌در رشد و توسعه اقتصادی است؛ زیرا معادن تامین‌کننده مواد اولیه مورد نیاز بسیاری از صنایع بوده و در امر خودکفایی صنعتی، ایجاد اشتغال مولد، افزایش تولید ناخالص ملی و درآمد سرانه کشور نقش بسزایی دارند.
 • موفقیت پوسکو در صنعت فولاد جهان

  دنیای اقتصاد: شرکت پوسکو در رتبه‌بندی سال ۲۰۲۰ «استاندارد اندپورز گلوبال پلتس» و در مراسم «جوایز جهانی فلزات» بر اساس معیار مدیریت به عنوان بهترین شرکت صنعت فولاد جهان انتخاب شد. استاندارد اندپورز گلوبال پلتس، بزرگ‌ترین آژانس آنالیز اطلاعات در جهان در زمینه‌های فولاد، مواد اولیه و انرژی است و یکی از زیرمجموعه‌های شرکت استاندارداند‌پورز گلوبال، شرکت بین‌المللی خدمات مالی است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای‌اقتصاد» به نقل از پایگاه خبری « تایمز کره»، از سال ۲۰۱۳ استاندارد اندپورز گلوبال پلتس از طریق جوایز جهانی فلزات، شرکت‌های ممتاز را در ۱۵ رده، از جمله مدیریت صنعت فولاد، مدیریت صنعت آلومینیوم، مدیریت مواد اولیه، ابداعات تکنولوژیک و مشارکت اجتماعی انتخاب می‌کند.
 • آرزوهای بزرگ مدیر جدید آئودی

  دنیای اقتصاد: مارکوس دوسمان، مدیرعامل جدید شرکت آئودی آلمان بنا دارد تا با عبور از بزرگ‌ترین بحرانی که پس از دهه‌ها گریبانگیر خودروسازی شده است، انعطاف شرکت آئودی را افزایش دهد و برتری فنی این شرکت را پس از پنج سال کشمکش مدیریتی به این خودروساز بازگرداند.
 • تاثیر خط تولید بهینه در کاهش۸۰درصدی پرت هزینه

  دنیای اقتصاد: کسب‌وکارهای نوپا برای شروع فعالیت و قرارگیری در مسیر درست و رسیدن به نتایج مطلوب، نیازمند بهره‌گیری از تجربه‌های آزموده هستند. شرکت «خدمات مشاوره مدیریت سپنتا» از جمله شرکت‌هایی است که به ارائه خدمات متنوع از جمله مشاوره‌ای و آموزشی در زمینه فعالیت‌های فنی مهندسی در حوزه‌های مختلف می‌پردازد.
 • نیاز پروفیل‌سازان به مواد اولیه

  دنیای اقتصاد: در شرایط کنونی و با مسدود بودن مرزهای بسیاری از کشورهای جهان به علت شیوع ویروس کووید-۱۹، محصولات فولادی محدودی آن‌هم از طریق مرزهای آبی و توسط کشتی به چند کشور محدود صادر می‌شود. کشورهای همسایه و ازجمله مهم‌ترین آنها به لحاظ مبحث صادرات یعنی عراق که ازجمله بزرگ‌ترین واردکننده‌های محصولات فولادی از کشورمان بود نیز به خاطر ناآرامی‌های داخلی قبل از شیوع ویروس و هم‌اکنون نیز به خاطر شیوع این بیماری، واردات از کشور ایران را بسیار محدود کرده است.
 • استراتژی جدید شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران

  دنیای اقتصاد: دبیر کمیته هوانوردی عمومی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران از اتخاذ یک انتخاب استراتژیک مهم برای ورود به کسب‌وکار شرکت‌های هواپیمایی خبر داد.
 • استقبال کم از طرح بخشودگی جرایم بیمه‌نامه‌ها

  دنیای اقتصاد: مدیر بیمه‌های اتومبیل شرکت بیمه تجارت نو با بیان اینکه متاسفانه طرح‌های بخشودگی جرایم بیمه‌نامه‌ها چندان از طرف عموم مورد استقبال قرار نمی‌گیرد، گفت: در زمان اجرای چنین طرح‌هایی، تنها افرادی خواهان صدور بیمه‌نامه هستند که به نوعی الزام قانونی دارند و فقط برای یک‌بار از آن استفاده می‌کنند. عباس آقابراری افزود: کسانی که موتور سیکلت‌ آنها توقیف شده و برای رفع توقیف به بیمه‌نامه شخص ثالث نیاز دارند، از جمله این افرادند؛ اغلب این افراد نیز در صورت اتمام اعتبار بیمه‌نامه، برای تمدید آن اقدام نمی‌کنند.
 • ورود بیمه سینا به بازارهای جدید و سودآور

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل بیمه سینا با اشاره به ورود بیمه سینا به بازارهای جدید و سودآور گفت: توجه به موضوع نوآوری و خلاقیت به عنوان یکی از برنامه‌های استراتژیک شرکت، سبب شده تا محصولات بیمه‌ای جدیدی در شرکت طراحی شود که پس از طی مراحل اخذ تاییدیه روانه بازار خواهد شد.
 • قوانین حوزه فین‌تک محدودکننده هستند

  دنیای اقتصاد: از بین حدود ۳۰ استارت‌آپ فعال در حوزه فین‌تک، مدیریت تنها دو استارت‌آپ فین‌تکی با زنان است. این مساله در فضای پویا و به روز استارت‌آپ‌ها عجیب است. به نظر می‌رسد حتی استارت‌آپ‌هایی که از لحاظ فنی همگام با تغییرات روز حرکت می‌کنند، در گرداب نگاه سنتی به زنان و به حاشیه راندن مشارکت آنها در رده‌های بالا، گیر افتاده‌اند! با این حال معدود زنان جسوری هستند که گویی راه را برای حضور دیگران هموار می‌کنند. ماندانا ابوالفتحی، فعال حوزه فین‌تک و از بنیان‌گذاران جیبیمو و مدیر عملیات این شرکت، یکی از این زنان است. او به «دنیای اقتصاد» از معضلات فعالیت زنان در فضای فین‌تک و همچنین برنامه‌های استارت‌آپ جیبیمو، فعال در صنعت پرداخت می‌گوید:
 • طرح «ستارگان فروش بیمه‌های زندگی» در بیمه ایران

  دنیای اقتصاد: طرح آموزشی، پرورشی و حمایتی «ستارگان فروش بیمه‌های زندگی» با همکاری مجتمع تخصصی بیمه‌های زندگی، مدیریت آموزش و پژوهش، مدیریت امور نمایندگان و مرکز علمی کاربردی بیمه ایران تدوین و وارد مرحله اجرایی شد. در پی تاکیدات محمد رضایی، مدیرعامل بیمه ایران مبنی بر بهینه و متوازن‌سازی پرتفوی و افزایش سهم بیمه‌های زندگی، ‏در طرح مزبور که مشتمل بر شش دوره تخصصی است نمایندگان همزمان با گذراندن دوره‌ها، از نظر شاخص‌های فنی و عملکردی نیز مورد ارزیابی قرار گرفته و در مرحله آخر حدود ۲۰۰ نفر از شرکت‌کنندگان به عنوان ستارگان فروش بیمه‌های زندگی انتخاب، تشویق و تحت حمایت ویژه قرار خواهند گرفت. نخستین جلسه آموزشی این طرح مورد استقبال شرکت‌کنندگان قرار گرفت و دوره‌های آتی نیز به‌تدریج درکل کشور اجرایی خواهد شد.
 • شناسایی ۹ هزار کیلومتر مربع منطقه «امیدبخش» معدن

  دنیای اقتصاد: با افزایش توجه نظام سیاسی و اجرایی به قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بخش معدن و همزمان با تشدید تقاضا برای ذخایر و مواد معدنی استراتژیک در بازارهای داخلی و خارجی، جایگاه شرکت‌های فعال در حوزه معدن و صنایع معدنی در سطح اقتصاد ملی از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. این موضوع، به‌صورت ویژه از منظر بنگاه‌های اقتصادی که در تامین منابع و مواد معدنی مورد نیاز صنایع مختلف فعالیت می‌کنند، قابل توجه به نظر می‌رسد.
 • چرا فعالان اقتصادی دلسرد شده‌اند؟

  فریال مستوفی رئیس هیات ‌مدیره شرکت KDD در ایران و مدیر عامل گروه KDD در خارج
  امروزه اقتصاد ایران به علت‌های مختلف از جمله تحریم‌ها، کاهش چشمگیر فروش نفت، وضعیت کرونا و سایر عوامل داخلی در وضعیت حساسی قرار دارد. درست است که تحریم‌ها وجود دارد، ولی صرفا تشدیدکننده وضعیت بحرانی اقتصاد کشور است و عمده مشکلات به ساختار اقتصادی داخلی و مدیریت دولت برمی‌گردد که به انحای مختلف شاهد این بی‌ثباتی‌ها بوده‌ایم.

بیشتر