آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۱۱۳

 • تغییر مسیر تورم در میانه زمستان

  دنیای‌اقتصاد- احسان مرادی: آخرین گزارش رسمی از تورم در سال جاری منتشر شد که آمارهای بهمن‌ماه را تشریح می‌کند. این آمارها حاکی از آن است که تورم ماهانه پس از ۳ ماه روند افزایشی به خود گرفته و همچنین تورم نقطه‌ای و متوسط ۱۲ماهه نیز در یک مسیر صعودی حرکت می‌کنند. بررسی آمارهای رسمی حاکی از آن است که تا پایان سال تورم نقطه‌ای در بازه ۴۸ تا ۵۰ درصد و تورم متوسط در سطح ۳۶ درصد ثبت خواهد شد. نکته قابل ذکر دیگر اینکه مهم‌ترین عامل افزایش تورم در ماه مذکور تغییر روند سطح قیمت خوراکی‌ها بوده است. تورم خوراکی‌ها از آن جهت که بیشترین فشار را روی اقشار کم‌درآمد خواهد گذاشت دارای اهمیت بالایی است.
 • تمدید فرصت پرداخت بدهی واحدهای تولیدی تا شهریور ۱۴۰۰

  بانک‌مرکزی در بخشنامه‌ای مصوبه شورای پول و اعتبار مبنی بر تمدید مهلت استفاده از مصوبه این شورا درخصوص تعیین تکلیف بدهی غیرجاری واحدهای تولیدی تا پایان شهوریور ماه ۱۴۰۰ را به شبکه بانکی ابلاغ کرد.
 • توقف صدور دفترچه جدید تامین‌اجتماعی

  با توجه به اعلام قبلی سازمان تامین‌اجتماعی مبنی بر توقف صدور دفترچه‌های کاغذی، از روز شنبه دوم اسفند دفترچه‌های کاغذی از طریق شعب و کارگزاری‌ها صادر نمی‌شود و از مردم درخواست می‌شود برای دریافت دفترچه جدید سازمان تامین‌اجتماعی مراجعه نکنند. به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، با توقف صدور دفترچه‌های کاغذی، اوراق دفترچه‌های دراختیار بیمه‌شدگان تامین‌اجتماعی معتبر و قابل استفاده است ولی پس از اتمام اوراق دفترچه‌ها دیگر نیازی به دریافت دفترچه جدید نیست.
 • رصد شرکت‌های صوری برای جلوگیری از فرار مالیاتی

  معاون سازمان امور مالیاتی از مقابله با شرکت‌های صوری و دارندگان کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف و تراکنش‌های بانکی مشکوک برای جلوگیری از فرار مالیاتی خبر داد. به گزارش ایبِنا به نقل از صداوسیما، محمد مسیحی گفت: فرار مالیاتی حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود که بخش عمده‌ای از آن مربوط به تراکنش‌های مشکوک بانکی شرکت‌های صوری یا کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف است. او با بیان اینکه کوتاه کردن فرآیندهای مالیاتی نیز در کاهش فرار مالیاتی موثر بوده است، افزود: امسال میزان پرونده‌های مالیاتی در هیات‌های حل اختلاف ۲۵ درصد کاهش داشته است. همچنین در ۱۰ ماهه امسال همه درآمدهای مالیاتی پیش‌بینی شده محقق شده است. معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی همچنین درباره دریافت مالیات از املاک لوکس و خودروهای لوکس افزود: در صورت نهایی شدن این موضوع در بودجه سال آینده زمینه را برای اجرای آن فراهم می‌کنیم. او گفت: سازمان امور مالیاتی با اتصال به بانک‌های اطلاعاتی وزارت راه ‌و شهرسازی و نیروی انتظامی برای اجرای مصوبه اقدام خواهد کرد.
 • شرط تدوین سند ملی توسعه کارآفرینی

  معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از تهیه و تدوین سند ملی توسعه کارآفرینی با مشارکت همه دستگاه‌ها و بخش‌خصوصی خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، عیسی منصوری بر اهمیت بهره‌وری تاکید کرد و توجه ویژه به سرمایه انسانی در کشور را ضروری خواند و اظهار کرد: براساس شرایط حال‌حاضر کشور، مولفه‌های اصلی رشد اقتصادی در سه حوزه سرمایه‌گذاری، اشتغال و بهره‌وری تعریف می‌شوند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر