آرشیو روزنامه شماره ۵۰۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۹۵

 • راز اعتیاد به «تورم‌خواری»

  دنیای‌اقتصاد، المیرا میرابوالفتحی: دوره‌های طولانی تورم در اقتصاد ایران، زمینه شکل‌گیری گروه‌های «تورم‌خوار» را به‌وجود آورده است. هر زمان که تورم از تب و تاب می‌ایستد، صدای طرفداران «رونق حبابی» بلند می‌شود. این گروه‌ها در دوره‌های تورمی، از شرایط افزایش قیمت، ثروت اندوزی می‌کنند؛ اما در دوره‌هایی که انتظارت تورمی فروکش می‌کند و شارژ منبع تورمی قطع می‌شود، به شکل‌های گوناگون به‌دنبال ایجاد موج جدید برای بازگشت تورم هستند. کلیدواژه این گروه حمایت از تولید، ایجاد رونق اقتصادی یا حمایت از فعالان بازارها است و به سیاست‌گذار فشار می‌آورند که یا با دستکاری نرخ سود یا چاپ پول، رونق حبابی در اقتصاد ایجاد کند. سیاست‌گذار پولی در چارچوب جدید هدف‌گذاری تورم، به‌دنبال مهار تورم و ایجاد ثبات با بهره‌گیری از نرخ سود است؛ حال آنکه طرفداران رونق حبابی بر کاهش نرخ سود تاکید دارند. در چارچوب جدید سیاست پولی، کاهش نرخ سود جز با تزریق نقدینگی میسر نخواهد شد که تنها منفعت آن به تورم‌خواران خواهد رسید و تنها بازنده آن بخش حقیقی اقتصاد است؛ وضعیتی که در نیمه اول سال ۹۹، تصویر کاملی از آن را شاهد بودیم.
 • عیار دیپلمات اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: گزارش‌ها حاکی از آن است که نماینده ایران در بانک جهانی تغییر کرد و مجتبی خالصی جایگزین میر‌شجاعیان در این سمت شد. «دنیای‌اقتصاد» با ارائه سوابق نماینده جدید، در این گزارش به وظایف و اهمیت بانک‌جهانی به تفصیل اشاره کرده و در صدد برآمده است که با توجه به اهمیت این نهاد بین‌المللی، وظایف نمایندگان کشورها در این نهاد را بررسی کند. نمایندگان کشورهای مختلف در بانک‌جهانی برای موفقیت در وظایف خود باید ارتباط گسترده‌ای با نمایندگان دیگر کشورها داشته باشند تا از طریق لابی‌کردن با آنها بتوانند منافع اقتصادی کشور را در این نهاد بین‌المللی تامین کنند.
 • رونمایی از پنج هزار طرح اشتغال‌زایی در کردستان

  در جریان سفر یک‌روزه رئیس ستاد اجرایی فرمان‌امام به استان کردستان، هزاران طرح ایجاد اشتغال، احداث مسکن ملی، توزیع بسته‌های معیشتی و جهیزیه آغاز و رونمایی شد. محمد مخبر، رئیس ستاد اجرایی فرمان‌امام صبح دیروز پس از ورود به استان کردستان و ادای احترام به مقام شهدای استان، از نمایشگاه طرح‌های ایجاد اشتغال اجتماع‌محور بنیاد‌برکت وابسته به ستاد اجرایی در دانشگاه سنندج بازدید کرد.
 • تا‌کید بر توسعه روابط اقتصادی و بانکی ایران و عمان

  در دیدار رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان و وزیر خارجه عمان بر توسعه روابط اقتصادی و بانکی میان دو کشور تا‌کید شد. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، عبدالناصر همتی، رئیس‌کل این بانک دیروز در سفری دو روزه و به دعوت مقامات عمانی وارد مسقط، پایتخت عمان شد. هدف از این سفر، مذاکره درباره تعمیق روابط بانکی و تجاری دو کشور، با توجه به شرایط جدید بین‌المللی است. بر این اساس دیروز عبدالناصر همتی با سید بدر بن حمد، وزیر خارجه عمان دیدار و گفت‌وگو کرده ‌است که در جریان این دیدار، توسعه روابط اقتصادی و بانکی دو کشور مورد تا‌کید طرفین قرار گرفت. همچنین در این نشست، وزیر خارجه عمان ضمن اشاره به اهمیت نقش و جایگاه ایران در منطقه، گسترش روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را حائز اهمیت دانست. یادآور می‌شود پیش از این و در دیدار سال گذشته رئیس‌کل بانک مرکزی کشورمان با وزیر صنعت و تجارت عمان در تهران، راهکارهای توسعه استمرار و تسهیل روابط بانکی و تجاری بین ایران و عمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته بود.
 • چه کسانی ۵۸ هزار میلیارد تومان وام کرونایی گرفتند؟

  از ابتدای شیوع کرونا تاکنون تسهیلات گوناگونی به بخش‌ها و کسب‌وکارهای آسیب‌دیده کشور پرداخت شده است. کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا در طول این دوره زمانی برای اعطای ۵۸هزار و‌۶۰۰ میلیارد‌تومان تسهیلات به آسیب‌دیدگان کرونا برنامه‌ریزی و اقدام کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی و پایش آثار اقتصادی کرونا با تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی کارگروه مقابله با پیامدهای اقتصادی کرونا که از اواخر سال گذشته به ریاست محمد نهاوندیان و با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و اصناف مختلف کشور تشکیل شد، تسهیلات کرونایی در چهار بخش خانوار، اشتغال‌محور، بنگاه‌محور و وام ودیعه مسکن پرداخت شده‌است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر