آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۵۰۳۴

 • پوست‌اندازی معامله با چک

  دنیای اقتصاد: قائم مقام بانک مرکزی درباره اجرایی شدن قسمتی از قانون جدید اصلاح صدور چک، از تاثیر چشمگیر آن بر تعداد چک‌های برگشتی خبر داد. بر اساس آمار منتشر شده توسط بانک مرکزی، در پایان سال ۹۶، یعنی سال ماقبل تصویب قانون چک، نسبت تعداد چک‌های برگشتی به مبادله‌ای ۴/ ۱۵ درصد بود که با کاهش ۲/ ۶ واحد درصدی به ۲/ ۹ درصد در پایان شهریور ماه ۹۹ رسید. همچنین از لحاظ مبلغی نیز نسبت مبلغ چک‌های برگشتی به مبادله‌ای با ۴/ ۱۱ واحد درصد کاهش، از ۵/ ۲۱ درصد در پایان سال ۹۶ به ۱/ ۱۰ درصد در پایان شهریور ماه ۹۹ رسید. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد بانک مرکزی در اجرای نقش خود در مسیر درستی قرار گرفته‌ است. به گفته اکبر کمیجانی اجرای کامل احکام مندرج در قانون اصلاح قانون صدور چک، مستلزم مشارکت و همکاری سایر نهادها از جمله قوه قضائیه است.
 • روایت‌های اشتباه از علت تورم

  دکتر محمد طبیبیان
  دنیای اقتصاد: در کشور ما و طی ماه‌های اخیر مانند بسیاری مقاطع تاریخی قبلی، حرکت‌های به ظاهر غیر‌قابل‌توضیحی در سطح قیمت ارز، طلا، املاک و سهام ظاهر شده و بازار‌ها به شدت دچار بی‌ثباتی و تلاطم بوده‌اند. در این مورد نظرات مختلفی توسط مسوولان و برخی کارشناسان مطرح شده است که در توضیح شرایط کفایت نمی‌کند.
 • دوره جدید اقتصاد ما

  رحیم سرهنگی/ مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره‌وری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی
  سرانجام کابوس چهار ساله جهان در حال پایان است و ترامپ باید از کاخ سفید خداحافظی کند. البته مقامات رسمی مختلف ما خود را بی‌تفاوت نشان دادند اما دنبال کردن لحظه به لحظه انتخابات آمریکا توسط جامعه، از جمله مدیران کسب‌وکارها و دانشگاهیان، تا مردم کوچه و خیابان، از میزان جست‌وجوی ایرانیان در گوگل گرفته تا واکنش بازارهایی نظیر بازار ارز، بیانگر آن است که چندان به این انتخابات بی‌تفاوت نبوده‌ایم و رفتن ترامپ و آمدن بایدن، مهم است.
 • کلیات طرح «سوت‌زنی» در مجلس تصویب شد

  سخنگوی کمیسیون قضایی مجلس از تصویب کلیات طرح افشاکنندگان فساد در جلسه روز گذشته این کمیسیون خبر داد.
 • به‌روزرسانی عناوین شغلی بیمه‌شدگان

  مدیرکل نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی سازمان تامین‌اجتماعی اعلام کرد: جدول عناوین شغلی بیمه‌شدگان در سایت این سازمان به‌روزرسانی شد. به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، محمد محمدی افزود: کارفرمایان محترم می‌توانند برای تهیه و تنظیم لیست پرداخت حق بیمه و درج عناوین شغلی، با مراجعه به سایت رسمی سازمان تامین‌اجتماعی به آدرس tamin.ir و انتخاب گزینه «دریافت فایل جدول مشاغل» از اطلاعات عناوین شغلی که تا نیمه اول آبان ۱۳۹۹ به‌روزرسانی شده است، بهره‌برداری کنند.
 • تمهیدات تامین اجتماعی برای جلوگیری از ریزش اشتغال

  مدیرکل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی، جزئیات بازرسی از لیست‌های بیمه‌ای کارفرمایانی را که شاغلان دورکار دارند تشریح کرد. به گزارش «ایلنا» مهدی شکوری با اشاره به امکانی که سازمان تامین اجتماعی برای بازرسی از لیست‌های بیمه‌ای کارفرمایانی که شاغلان دورکار دارند، پیش‌‌بینی کرده است، به شبکه خبر سیما گفت: «سازمان تامین اجتماعی به منظور اینکه کارفرمایان ناچار شوند کارگران خود را ملزم به حضور در محل کار کنند، شرایطی را فراهم کرده است تا امکان بازرسی از لیست بیمه‌ای آنها فراهم شود.» او افزود: «با توجه به اینکه بسیاری از کسب و کارها به سمت دورکاری رفته‌اند، با تاکید مدیرعامل سازمان، مقرر شد این دست کارگاه‌ها کماکان لیست بیمه خود را ادامه دهند؛ حتی اگر شاغلان این‌گونه کارگاه‌ها دورکار هستند و کارگاه با حضور نیروی انسانی دایر نیست.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر