آرشیو روزنامه شماره ۴۹۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۲۹

 • سریال رکوردشکنی فوتی‌ها

  دنیای‌اقتصاد: زمانی که در روز ۵ خرداد میزان فوتی‌های روزانه به علت کرونا به ۳۴ نفر رسید، شاید کسی تصور این موضوع را نمی‌کرد که حدود یک ماه و نیم بعد این رقم حدودا ۶ برابر شود و به سطح ۲۰۰ نفر در روز افزایش پیدا کند. روز گذشته، آمار فوتی‌های روزانه برای اولین‌بار از میزان آماردهی به سطح ۲۰۰ نفر در روز رسید، تا رقم بی‌سابقه‌ای از ابتدای ورود کرونا به ایران ثبت شود.
 • اندونزی از طرح ۴۰ میلیارد دلاری خرید اوراق قرضه دولتی رونمایی کرد

  دنیای‌اقتصاد: بانک مرکزی اندونزی در راستای کمک به تامین بودجه احیای اقتصادی از بحران کرونا، با خریداری اوراق قرضه دولتی به ارزش ۵۹/ ۵۷۴ تریلیون روپیه (۴۰ میلیارد دلار) موافقت کرد. به گزارش رویترز، برنامه خرید اوراق به تامین کسری بودجه سال مالی ۲۰۲۰ که براساس پیش‌بینی‌ها به ۳۴/ ۶ درصد تولید ناخالص داخلی خواهد رسید، کمک می‌کند. براساس اعلام «سری مولیانی ایندراواتی» وزیر دارایی اندونزی، حدود ۵۶/ ۳۹۷ تریلیون روپیه از این اوراق برای تامین بودجه برنامه‌های دولتی هزینه خواهد شد و هزینه آن را به‌طور کامل بانک مرکزی تقبل می‌کند و مابقی با نرخ بهره پایین‌تر از نرخ قراردادهای بازخرید ۳ ماهه بانک مرکزی ارائه شده و برای حمایت از احیای طرح‌های مرتبط با برخی از کسب‌و‌کارها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بانک مرکزی اندونزی در ماه‌های اخیر به منظور تعدیل آثار اقتصادی ناشی از پاندمی عملیات‌های «تسهیل کمی» خود را تشدید کرده و در راستای حمایت از تولید ناخالص داخلی، نرخ بهره بین بانکی را در سال جاری سه بار کاهش داده است؛ این بانک سال گذشته چهار بار اقدام به کاهش نرخ بهره کرده بود. دولت اندونزی انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی این کشور در سال جاری بین منفی ۱/ ۰ و مثبت یک درصد نوسان کند؛ این کشور در سال ۲۰۱۹ رشد اقتصادی ۵ درصدی را به ثبت رسانده بود.
 • مولد‌سازی دارایی‌های دولت

  عطیه‌سادات رحیمی کارشناس ارشد حقوق مالی اقتصادی
  مولدسازی معمولا تحت ادبیات یا مدیریت دارایی‌های دولت قرار می‌گیرد، ادبیات غنی بین‌المللی که اهداف مشخصی را دنبال می‌کند؛ تاکید بر حفظ دارایی‌های دولت در انتقال و استفاده بین نسلی؛ به این معنا که اموال دولتی برای استفاده نسل‌ها و دولت‌های آینده باقی بماند؛ حفظ ارزش دارایی دولت که منجر به تقویت دولت می‌شود و دارایی‌های دولت را ارزشمندتر می‌کند نیز یکی از اهداف عمده مولدسازی به‌شمار می‌رود.
 • ۱۰ شغل پرتقاضای جهان

  ایسنا: پلت‌فرم کاریابی لینکدین ۱۰ شغل پرتقاضا در جهان را براساس آگهی‌های استخدامی اعلام کرد. در شرایطی که همه‌گیری کرونا تاثیرات جدی بر بازار کار در سطح جهان داشته است، برای برخی از مشاغل هنوز شانس استخدامی زیادی وجود دارد و تخمین زده می‌شود امسال در سراسر جهان حدود ۴۰۰ میلیون فرصت شغلی ایجاد شود.
 • عبور طرح‌های حمایتی ریاض برای بخش خصوصی از ۶/ ۱۳ میلیارد دلار

  ایبنا: طرح‌های دولت عربستان سعودی در راستای تامین اعتبار برای بخش خصوصی در بحران کرونا از ۵۱ میلیارد ریال سعودی تجاوز کرد. به گزارش گاردین، براساس اعلام بانک مرکزی عربستان طرح‌های حمایتی دولت این کشور برای بخش خصوصی به منظور تعدیل آثار ناشی از پاندمی ویروس کرونا از ۶/ ۱۳ میلیارد دلار عبور کرده است. همزمان با لطمه اقتصادی به ریاض بابت کاهش قیمت نفت و افزایش اقدامات در راستای تحدید پاندمی کرونا، موسسه پولی عربستان سعودی (SAMA) پیش‌تر در حساب توییتری خود اعلام کرد که به منظور تامین نقدینگی در بخش بانکداری این کشور، ۶/ ۱۳ میلیارد دلار برای نظام بانکی فراهم آورده و این اقدام محرک در راستای کمک به بانک‌ها به منظور حمایت و تامین مالی بخش خصوصی انجام شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر