• افت دمای تورم در دی‌ماه

  دنیای‌اقتصاد- احسان مرادی: نرخ تورم ماهانه در دی‏ماه با ثبت رقم ۸/ ۱درصد به کمترین میزان خود در سال‌جاری رسیده و نرخ تورم ماهانه خوراکی‏ها در این ماه زیر یک‌درصد گزارش شده است. بنابراین روند نزولی تورم در دی‏ماه حفظ شده است و این احتمال وجود دارد که با ثبات شاخص‏‏ بازارها، روند نزولی تا پایان سال تداوم یابد.
 • حمایت ۹۹ هزار میلیارد تومانی اوراق از بودجه

  دنیای‌اقتصاد: گزارش بانک‌مرکزی از فروش اوراق‌دولتی نشان می‌دهد که در دی‌ماه مجموعا ۴/ ۱۴ هزار میلیارد تومان اوراق‌دولتی به فروش رسیده که معادل فروش اوراق‌دولتی در سه ماه پاییز بوده است.
 • عدالت درمانی؛ هدف اصلی سطح‌بندی خدمات تامین‌اجتماعی

  معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی در یک ارتباط اینترنتی با شبکه خبر درباره جزئیات سطح‌بندی خدمات درمانی سازمان تامین‌اجتماعی، توضیحاتی داد. به گزارش اداره‌کل ‌روابط ‌‌عمومی ‌سازمان تامین‌اجتماعی، امیرعباس منوچهری، معاون درمان سازمان تامین‌اجتماعی، درباره جزئیات سطح‌بندی خدمات درمانی سازمان تامین‌اجتماعی اظهار کرد: براساس قانونی که حدود ۳۰ سال پیش در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، تحت عنوان قانون الزام، بخشی از خدمات درمانی بیمه شدگان به عهده سازمان تامین‌اجتماعی است و می‌توان گفت متولی درمان حدود نصفی از مردم ایران، تقریبا ۴۵ میلیون نفر بیمه شده ما هستیم. او ادامه داد: در واقع سازمان تامین‌اجتماعی اولین خریدار خدمات درمانی و دومین تولیدکننده این خدمات است. در طول ۳۰ سال گذشته، با توجه به تغییرات متنوعی که در کشور اتفاق افتاده، از لحاظ اجتماعی و مسائل منطقه‌ای، دسترسی عادلانه برای خدمات درمانی متاسفانه برای همه بیمه‌‌شدگان وجود نداشته است؛ لذا ما از پایان سال گذشته، بعد از حدود ۲۰ سال، بحث دسترسی عادلانه و سطح‌‌بندی خدمات درمانی را برای دسترسی مناسب‌تر بیمه شدگان، در سه محور بخش سرپایی، بخش بستری و تجهیزات های‌تک جزو برنامه مان قرار دادیم.
 • ۶ روش تمدید دفترچه بیمه‌ تامین‌اجتماعی

  دفترچه‌های درمانی تامین‌اجتماعی دیگر نیاز به تمدید اعتبار ندارند و بیمه‌شدگان با ۶ روش وضعیت اعتبار را استعلام‌سنجی می‌کنند. به گزارش «ایلنا» از ابتدای سال جاری بود که لزوم تمدید دفترچه‌های درمانی تامین‌اجتماعی حذف شد و بیمه‌شدگان تا زمانی که دفترچه بیمه آنها دارای کاغذ است می‌توانند بدون در نظر گرفتن تاریخ اعتبار آنها از دفترچه بیمه خود استفاده کنند. برای استعلام دفترچه‌های درمانی سازمان تامین‌اجتماعی چند راه وجود دارد و بیمه‌شدگان می‌توانند از ۶ راه مدت اعتبار دفترچه‌های بیمه خود را استعلام گیرند.
 • ابعاد جدید بدهی ۱۲ میلیارد دلاری دولت به صندوق توسعه‌ملی

  مسوولان سازمان برنامه و بودجه می‌گویند که بدهی سر رسید شده دولت به صندوق توسعه ملی به ۱۲‌میلیارد دلار می‌رسد، اما با توجه به شرایط خاص درآمدی دولت این بدهی براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته تا سال ۱۴۰۱ امهال شده و فقط ۳هزار میلیارد تومان آن در سال آینده پرداخت می‌شود. به گزارش «ایسنا» از سال ۱۳۹۰ صندوق توسعه ملی تشکیل شد که با واریز سالانه بخشی از درآمدهای نفتی به این صندوق ضمن ذخیره منابع ارزی محلی از منابع برای توسعه کشور باشد.
 • معجزه اقتصادی بنگلادش

  دنیای‌اقتصاد: وقتی یک اقتصاد در یک دهه تولید ملی خود را سه برابر می‌کند، حتما یک «معجزه» رخ داده است. بنگلادش یکی از کشورهایی است که در سال‌های نه چندان دور به‌عنوان کشوری فقیر نام برده می‌شد؛ اما در یک دهه گذشته با سیاست‌گذاری مناسب شرایط خیز اقتصادی را فراهم کرده است. راز رشد اقتصادی این کشور ۱۶۰میلیون‌نفری این بوده که توانسته است از فرصت‌های به وجود آمده، نهایت استفاده را برای افزایش تولید ببرد. در حال حاضر بیش از ۸۰درصد تولید این کشور در صنعت پوشاک بوده است. این کشور توانسته است با بهره‌گیری از تکنولوژی، تعامل و تجارت با کشورهای دنیا، فراهم کردن فضای رقابتی برای بنگاه‌ها، روش‌های جدید تامین مالی و بهره‌گیری درست از نیروی کار ارزان، در مسیر خیز اقتصادی گام بردارد. مطابق پیش‌بینی‌ها، تا سه سال آینده این کشور جزو کشورهای توسعه‌یافته قرار خواهد گرفت و پیش‌بینی می‌شود تا ۵ سال آینده تولید ناخالص داخلی آن به حدود ۵۰۰ میلیارد دلار برسد؛ رقمی که در ۲۰۲۰ برای کشور ایران ۴۱۰ میلیارد دلار گزارش شده است.
 • برنامه زمانی عرضه واکسن ایرانی

  دنیای‌اقتصاد: رئیس ستاد فرمان اجرایی امام خبر داد که ظرف یک ماه آینده ۳میلیون دز واکسن ایرانی کرونا تولید می شود و ظرف سه ماه آینده این عدد به ۱۴میلیون دز خواهد‌رسید. همچنین روز گذشته از دو داروی درمان کرونا (ایورمکتین و موکوسیل) رونمایی و خط تولید مواد اولیه داروهای بیماری‌های قلب، صرع و فشار خون افتتاح شد.
 • راه‌اندازی سامانه رفع مشکلات خدمات غیرحضوری تامین‌اجتماعی

  مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی از راه‌اندازی سامانه‌ای دائمی و کارآمد برای دریافت و رفع مشکلات مربوط به خدمات غیرحضوری این سازمان خبر داد. به گزارش «ایلنا» به نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی، مصطفی سالاری در جلسه هفتگی رونمایی از سامانه‌های غیرحضوری سازمان تامین‌اجتماعی که با عنوان طرح ۳۰۷۰ درحال اجرا است، اظهار کرد: تاکنون ۲۰ سرویس غیرحضوری از خدمات ۳۰گانه رونمایی شده است و انتظار می‌رود که این سرویس‌ها به‌صورت بی‌نقص و کاملا غیرحضوری به مخاطبان ارائه شود. سالاری مباحثه دائمی کارشناسان را راهکاری بسیار موثر برای ارتقای خدمات غیرحضوری ارزیابی کرد و گفت: رفع مشکلات سرویس‌های غیرحضوری به معنی رضایت خدمت‌گیرنده است و واحدهای تخصصی نمی‌توانند به‌دلیل‌عدم پاسخگویی سایر نهادها یا ایرادات و مشکلات دیگر از خود رفع مسوولیت کنند، بلکه باید تا رفع کامل مشکلات اعلام‌شده از سوی مدیران و کارشناسان واحدهای اجرایی، موضوعات ثبت‌شده را پیگیری کنند.
 • تشکیل پرونده مالیاتی پیش شرط اخذ ابزار پذیرندگی

  مدیر عامل شاپرک در گفت‌وگو با «رادیو اقتصاد» به تشریح اقدامات انجام شده در خصوص اجرای ماده ۱۱ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان پرداخت. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، کاظم دهقان اظهار کرد : «طبق قانون مصوب سال ۱۳۹۸ مجلس شورای اسلامی، از دی‌ماه سال جاری مقرر است تمام ابزارهای پذیرش در حوزه پرداخت کشور با داشتن پرونده مالیاتی به فعالیت خود ادامه دهند.»
 • راهکار تقویت ارزش پول ملی

  نماینده سابق مجلس معتقد است سیاست‌های بانک مرکزی برای کنترل و مهار نقدینگی در داخل کشور از اهمیت بالایی در جهت تقویت ارزش پول ملی برخوردار است. علی ابراهیمی در گفت وگو با «ایبنا» اظهار کرد: وقتی ارزش پول ملی کاهش پیدا می‌کند، اول آنکه احتمال وقوع تورم غیرقابل مهار، زیاد است. دوم آنکه، اقشار ضعیف‌تر و کم‌درآمد به شدت آسیب می‌بینند؛ در عوض کسانی که در واقع سرمایه و املاک دارند، منفعت بیشتری می‌برند. نتیجه این روند هم باعث افزایش شکاف طبقاتی شدید می‌شود. یعنی فاصله قشر حقوق‌بگیر کارمند و کارگر، با قشر سرمایه‌دار بسیار زیاد می‌شود. البته ایراد اصلی کاهش ارزش پول ملی این است که اقتصاد کشور در مقایسه با سایر اقتصادها کوچک می‌شود.
 • سه گام در مسیر فقرزدایی

  دنیای‌اقتصاد: راهکارهای فقرزدایی در اقتصاد ایران در یک نشست بررسی شد. در این نشست، با تشریح موانع و چالش‌های فقرزدایی، تلاش‏های صورت‌گرفته در این مسیر به تصویر کشیده شد. کارشناسان ۳ گام در مسیر فقرزدایی را مشارکت فقرا در امور اقتصادی- سیاسی، ایجاد فرصت‏های برابر برای گروه‏های درآمدی و برنامه مشخص برای توانمندسازی فقرا معرفی کردند.
 • اقتصاد اسلامی؛ امتناع یا ضرورت؟

  علی‌اصغر قائمی‌نیا
  در تاریخ ۲۱ آبان‌ماه سال‌جاری به دعوت «اندیشکده سیاست‌گذاری تهران»‌ مهمان برنامه «بی‌قاب بی‌نقاب» رادیو گفت‌وگو بودم تا گپ و گفتی با دوست عزیز و گرامی‌ام جناب آقای میرزاخانی، سردبیر محترم روزنامه «دنیای‌اقتصاد» در زمینه اقتصاد اسلامی داشته باشیم. این اتفاق مبارک افتاد که فایل صوتی آن در آرشیو برنامه در دسترس است. اما مباحث ناتمام ماند و بنده تصمیم گرفتم طرح‌واره‌ام را به‌صورت منسجم و خلاصه ارائه کرده و از نکات یا انتقادات آقای میرزاخانی بهره بجویم.
 • کدام کارگران عیدی کامل نمی‌گیرند؟

  بیشتر کارگران فصلی، ساعتی و پاره‌وقت با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، برای دریافت عیدی و پاداش روزشماری می‌کنند. به گزارش «ایسنا»، مطابق قانون کار حداقل عیدی کارگران برای یک‌سال کار حداقل معادل ۶۰ روز و حداکثر ۹۰ روز است. براساس قانون مربوط به نحوه تعیین عیدی و پاداش سالانه کارگران شاغل در کارگاه‌‌های مشمول قانون کار مصوب سال ۱۳۷۰، کلیه کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار مکلفند به هر یک از کارگران خود به نسبت یک سال کار معادل ۶۰ روز آخرین مزد، ‌به‌عنوان عیدی و پاداش بپردازند و مبلغ پرداختی از این بابت به هر یک از کارگران نباید از معادل ۹۰ روز حداقل مزد روزانه قانونی کارگران تجاوز کند.
 • سازگاری قوانین ایران با FATF

  دنیای‌اقتصاد: درحالی‌که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که حضور در بازارهای جهانی و به‌دنبال آن داشتن تعاملات تجاری با دنیا نیازمند تصویب دو لایحه باقیمانده و خروج از لیست سیاه FATF است، موضوع ایران در قبال این نهاد هنوز در مرحله ابهام و تردید است؛ تا جایی که در هفته‌‌های گذشته این موضوع در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد بحث قرار گرفته است. کارشناسان و صاحب‌نظران در این ارتباط معتقدند که بسیاری از توصیه‌های فنی FATF جنبه فنی دارد و در اقتصاد ایران بسیاری از این توصیه‌ها و دستورالعمل‌ها لحاظ شده است و در عمل اجرایی می‌شود. همچنین قبل از اینکه بحث این دستورالعمل‌ها در سطح جهانی مطرح شود، بسیاری از آنها در کشور پیاده‌سازی و اجرا می‌شد.
 • تعطیلی کتابخانه‌ها به دلیل نبود بودجه؟

  دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرد: اعتبار اختصاص‌یافته از منابع عمومی، تنها ۲۵ درصد از فعالیت‌های نهاد را پوشش می‌دهد بنابراین پیش‌بینی می‌شود با ادامه این روند برخی کتابخانه‌های عمومی کشور به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآیند. به گزارش «ایرنا» از مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، دفتر مطالعات آموزش و فرهنگ این مرکز در گزارشی با عنوان «بررسی لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور ۴۴. بودجه نهادهای دینی - تبلیغی و بخش فرهنگ و هنر» آورده است: با وجود اینکه اعتبارات دستگاه‌های فرهنگی ذیل فصل دین و مذهب با رشد همراه بوده‌ است ولی سهم امور فرهنگ از سرجمع ‌‌امور دهگانه و منابع بودجه عمومی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کاهش یافته است. این گزارش افزود: نکته مهم دیگر اینکه طی سال‌های اخیر میانگین تخصیص دستگاه‌های فرهنگی از ۸۵ درصد به کمتر از ۷۰ درصد تقلیل یافته و این به آن معناست که افزایش اعتبارات دستگاه‌های فرهنگی در عمل تنها ذیل فصل حقوق و دستمزد محقق شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر