آرشیو روزنامه شماره ۴۹۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۹۰۲

 • پرواز «شاپرک» در اردیبهشت

  دنیای اقتصاد: آمار شاپرک در اردیبهشت، خبر از کم شدن سایه کرونا بر کسب‌وکارها و ایجاد رونق نسبی می‌دهد. داده‌های بانک مرکزی حاکی از این است که مبلغ کل تراکنش‌ها در بستر شاپرک، در ماه دوم سال به ۷/ ۳۹۷ هزار میلیارد تومان رسید که ۲ برابر این رقم (۱۰۱ درصد رشد) در اولین ماه سال بوده است. این رقم با توجه به تورم ماهانه ۲/ ۱ درصدی در اردیبهشت‌ماه نشان‌دهنده ۸/ ۹۹ درصد رشد واقعی مبلغ تراکنش‌های شاپرک است. البته افزایش مبلغ تراکنش‌ها در اردیبهشت نسبت به فروردین، در هر سال رخ می‌دهد؛ اما میزان این افزایش در سال گذشته تنها ۵۰ درصد گزارش شده بود. این روند در تعداد تراکنش‌ها و تعداد پایانه‌های دارای تراکنش نیز به چشم می‌خورد. تعداد پایانه‌های تراکنش‌دار در اردیبهشت از ۶ میلیون و ۵۷۰ هزار عدد فراتر رفته است که رشد ۱۴ درصدی را نسبت به فروردین نشان می‌دهد. تعداد پایانه‌های دارای تراکنش به سطح پیش از کرونا نزدیک شده است. داده دیگری که پایان چرخه رکود در بازار را نوید می‌دهد، رشد تعداد تراکنش‌ها به میزان ۳۵ درصد در میانه بهار بوده است. تعداد تراکنش‌ها در اردیبهشت امسال از بهمن ماه سال گذشته نیز پیشی گرفته است. به نظر می‌رسد بازگشایی کسب‌و‌کارها در اردیبهشت‌ماه، در این آمارها نمود پیدا کرده است. با این حال، باید دید که آیا این روند در آمارهای خردادماه نیز تداوم می‌یابد یا خیر.
 • ملاحظاتی بر حراج اوراق دولتی

  محمد حسین معماریان
  طبق توافق اخیر انجام‌شده در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، دولت مجاز به فروش ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق در سال جاری (مازاد بر اوراق بودجه) است. از طرفی دیگر سیاست‌گذار پولی در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که در قامت کارگزار، در نظر دارد بازار اولیه فروش اوراق بدهی دولتی را در بازار بین‌بانکی ایجاد کند. اخیرا در جراید با پیوند زدن دو تصمیم فوق فوایدی برای تامین مالی گسترده کسری بودجه دولت از طریق استقراض بیان شده است. در ادامه نکاتی در این رابطه بیان می‌شود:
 • علامت هشدار در آمار کرونا

  دنیای‌اقتصاد: آمارهای رسمی نشان می‌دهد روز گذشته تعداد مبتلایان به ویروس کرونا به ۲۹۷۹ نفر رسیده که به نسبت روز قبل از آن رشد ۱۸ درصدی را ثبت کرده است. بررسی روند ابتلا تاکنون نشان می‌دهد که این تعداد مبتلایان از ۱۳ فروردین به بعد سابقه نداشته و زنگ خطر شیوع بیماری مجددا به صدا در آمده است. از سوی دیگر روز گذشته ۸۱ نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. به عبارت دیگر در ۲۴ ساعت گذشته هر ساعت بیش از ۳ نفر بر اثر کرونا فوت کرده‌اند. افزایش تعداد مبتلایان به نزدیک ۳ هزار نفر در روز گذشته آمار مبتلایان کل این بیماری در سطح کشور را به ۱۵۴ هزار و ۴۴۵ نفر رسانده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر