آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۳ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۸۶۳

 • ثبت پایین‌ترین مرگ کرونایی در ۹۹

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته میزان فوتی‌های روزانه ۹۸ نفر گزارش شد، این رقم نسبت به آمار روز قبل از آن کاهش ۷/ ۱۱ درصدی را ثبت کرده است. آمارهای فوتی، در یک ماه اخیر همواره سه رقمی گزارش می‌شد که روز قبل، این رویه تغییر کرد و میزان فوتی‌ها به سطح دو رقمی بازگشت. علاوه بر این، میزان مبتلایان روزانه نیز به رقم ۱۵۷۴ نفر رسیده که کاهش ۳ درصدی را طی یک روز ثبت کرده است. این رقم نیز کمترین سطح در ۲۱ روز اخیر بوده است. کاهش میزان مبتلایان درحالی است که قدرت تست‌گیری نسبت به هفته‌های قبل افزایش یافته است؛ در نتیجه می‌توان به این روند کاهشی خوش‌بین بود.
 • بهبود برآورد IMF از اقتصاد ایران

  صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان اعلام کرد: رشد اقتصادی ایران به‌رغم اینکه منفی است، اما در سال ۲۰۲۰ بهبودیافته و به منفی ۶ و نرخ تورم به ۲/ ۳۴ درصد کاهش و نرخ بیکاری به ۳/ ۱۶ درصد افزایش می‌یابد. به گزارش خبرگزاری فارس، جدیدترین گزارش چشم‌انداز اقتصادی جهان صندوق بین‌المللی پول که دقایقی پیش منتشر شد، رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۲۰ یعنی سال پیش رو را منفی ۶ (منفی ۹۸۵/ ۵) درصد پیش‌بینی کرده است. این رقم با وجود منفی بودن، اما نسبت برآورد این نهاد از رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۹ برابر با منفی ۶/ ۷ (منفی ۵۸۶/ ۷) درصد، از بهبود این شاخص خبر می‌دهد.
 • یونان در مبارزه با کرونا بهتر از ایتالیا و اسپانیا عمل کرده است

  یونان طی سال‌ها از بحران مالی شدید رنج می‌برد و این وضع کشور فوق را به نقطه ضعف بزرگ اتحادیه اروپا بدل کرده بود. دولت یونان برای مقابله با کرونا در میان دولت‌های اروپایی توانست با موفقیت ویروس را مهار کند و کمترین میزان تلفات را بر جای گذارد. آخرین آمار از کشور ۱۰ میلیون نفری یونان تعداد بیماران کرونایی را ۲۱۱۴ نفر و تعداد متوفیان را ۹۸ نفر نشان می‌دهد. بلومبرگ نمونه یونان را «استثنایی و شاید حیرت‌انگیز» می‌خواند. یونان طی سال‌ها از بحران مالی شدید رنج می‌برد و این وضع کشور فوق را به نقطه ضعف بزرگ اتحادیه اروپا بدل کرده بود.
 • ضربه کرونا به مصرف گوشت

  رئیس شورای تامین دام کشور گفت: در پی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی رستوران‌ها و تالارها مصرف گوشت قرمز حدود ۶۰ درصد کاهش یافته است. «منصور پوریان» افزود: بیشترین مصرف گوشت قرمز به‌ویژه در شب عید و ایام نوروز مربوط به رستوران‌ها، تالارها، هتل‌ها، طباخی‌ها و کبابی‌ها است. وی اظهار کرد: با توجه به بارندگی‌ها و شرایط آب و هوایی و زایش‌های بهاره روند جمعیت تولیدی دام سبک و سنگین رو به افزایش است که همین امر نگرانی‌هایی را برای تولیدکنندگان ایجاد کرده است.
 • زمان پرداخت وام یک میلیون تومانی

  رئیس‌کل بانک‌مرکزی درباره زمان پرداخت وام یک میلیون تومانی و کاهش سود این وام توضیحاتی را ارائه داد. عبدالناصر همتی در صفحه شخصی اینستاگرامش نوشت: به‌دنبال اقدام اولیه بانک‌مرکزی در جهت کاهش نرخ وام یک میلیون تومانی به خانواده‌های یارانه‌بگیر، از طریق آزادسازی بخشی از ذخایر قانونی بانک‌ها نزد بانک‌مرکزی و تعدیل نرخ آن وام‌ها به ۱۲ درصد، در جلسه ستاد اقتصادی دولت، با قبول پرداخت مابه‌التفاوت نرخ ۱۲ درصد، با وام قرض‌الحسنه، توسط دولت، مقرر شد وام پرداختی به همه خانواده‌های یارانه‌بگیر به صورت قرض‌الحسنه و ۳۰ ماهه باشد. به این ترتیب با انجام پروسه ثبت‌نام و اعلام درخواست تمایل سرپرستان خانواده مبنی بر استفاده از این وام در پاسخ به پیامک ارسالی وزارت رفاه، ان‌شاءالله تا روز قبل از شروع ماه رمضان، وام یک میلیون تومانی خانواده‌های یارانه‌بگیر از طریق بانک‌های عامل خود به حسابشان واریز خواهد شد. البته طبق اعلام قبلی وام قرض‌الحسنه ۴ میلیون تومانی خانواده‌های کم‌درآمد براساس تعداد اعضای خانواده آنها، یک تا دو میلیون تومان خواهد بود.
 • پیش‌بینی کسری بودجه ۹ درصدی در فرانسه

  وزیر اقدام و محاسبات عمومی فرانسه در نخستین برآورد از بدهی عمومی این کشور در سال ۲۰۲۰ از پیش‌بینی کسری ۹ درصدی بودجه خبر داد. به گزارش «ایرنا» «ژرار درمنن» روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با «فرانس انفو» در گزارشی از منابع مالی عمومی کشور، به پیش‌بینی بدهی ۱۱۵ درصدی به تولید ناخالص داخلی در سال میلادی جاری نیز اشاره کرد. وی پس از آنکه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه (دوشنبه ۲۵ فروردین) مدت زمان قرنطینه در این کشور را یک ماه دیگر تمدید کرد، هشدار داد: هر روز قرنطینه امور مالی عمومی کشور را بدتر می‌کند. پس از اعلام بسته حمایتی ۴۵ میلیارد یورویی دولت فرانسه در ماه گذشته به شرکت‌ها و حقوق‌بگیران برای مقابله با پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا، مقام‌های این کشور کاهش ۹/ ۳ درصدی تولید ناخالص داخلی را پیش‌بینی کرده و در عین حال نسبت به افزایش این رقم هشدار دادند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر