• سهم بخش‌های اقتصادی در اشتغال روستا

  دنیای‌اقتصاد: بررسی آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در سال‌های بین ۸۴ تا ۹۸ معادل ۳ میلیون و ۷۲۷ هزار و ۱۵۸ نفر به جمعیت شاغلان کشور افزوده شده است. به عبارت دیگر به میزان ۱۸ درصد به جمعیت شاغلان کشور در بازه زمانی مذکور افزوده شده است که سهم شاغلان شهری معادل ۲/ ۳۵ درصد و سهم شاغلان روستایی برابر منفی۵/ ۱۲ درصد بوده است. مورد بعدی اینکه بخش‌های کشاورزی، خدمات و صنعت بیشترین شاغلان روستایی را به خود اختصاص داده‌اند.
 • حذف صدور چک در دستگاه‌های دولتی

  معاون نظارت مالی و رئیس خزانه معین اداره‌‌کل امور اقتصادی و دارایی استان تهران گفت:‌ صدور چک از گردونه مالی دستگاه‌های دولتی این استان از ابتدای سال گذشته حذف شده‌است. به گزارش «ایسنا» امیر‌عباس رضازاده گفت: اکنون تمام خدمات مربوط به جابه‌جایی وجوه در دستگاه‌های دولتی به‌صورت الکترونیکی انجام می‌گیرد و چکی صادر نمی‌شود.
 • اجرای ۳۴ هزار طرح عمرانی از سوی ستاد اجرایی فرمان امام

  دنیای اقتصاد: به همت بنیاد برکت وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام بیش از ۵۳ هزار طرح عمرانی و زیربنایی در مناطق محروم، روستایی و عشایری کشور اجرا می‌شود. مدیرعامل بنیاد برکت با اعلام این خبر افزود: بنیاد برکت نسبت به اجرا و عملیاتی‌کردن بیش از ۵۳ هزار طرح عمرانی و زیربنایی در مناطق محروم و روستایی و عشایری کشور متعهد است که نزدیک به ۳۴ هزار طرح به بهره‌برداری رسیده و مابقی نیز درحال اجرا هستند. امیرحسین مدنی یادآور شد: مجموع تعهدات بنیاد در حوزه‌های عمرانی و زیربنایی بیش از ۲۴ هزار میلیارد ریال است که تاکنون بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال آن پرداخت شده است. مدنی افزود: بنیاد برکت همچنین بهره‌برداری از ۱۷ هزار و ۴۳۲ پروژه عمرانی و زیربنایی شامل مدرسه، مسجد و مرکز فرهنگی و مذهبی، بیمارستان، پایگاه سلامت، خانه و مرکز بهداشت، مسکن محرومین و آب‌رسانی روستایی را برای سال ۱۴۰۰ هدف‌گذاری کرده است.
 • امروز؛ آخرین مهلت برای درخواست تسهیل تسویه بدهی بانکی

  اشخاص مشمولی که تاکنون نتوانسته‌اند از مزایای قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی، بهره‌مند شوند برای تسلیم تقاضا به بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی فقط امروز فرصت دارند.
 • شرایط و نحوه استفاده از مرخصی زایمان ۹ ماهه

  معاون اداره‌کل امور بیمه‌شدگان سازمان تامین‌اجتماعی با اشاره به تصویب و اجرایی‌شدن مرخصی زایمان زنان بیمه‌شده از ۶ به ۹ ماه، درباره جزئیات بهره‌مندی از این مصوبه توضیح داد.
 • امکان استفاده بازنشستگان از امکانات نقدی و غیرنقدی

  امکان استفاده بازنشستگان از امکانات نقدی و غیرنقدی دستگاه‌ها فراهم شد. محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، در بخشنامه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی اعلام کرد، در اجرای تبصره۲ ماده۷ و ماده۱۸ ضوابط اجرایی قانون بودجه سال‌جاری کل کشور مصوب هیات‌وزیران، دستگاه‌های اجرایی موظفند در حدود تکالیف قانونی به ارائه امکانات اعم از نقدی و غیرنقدی به بازنشستگان، موظفین و مستمری‌بگیران خود در سقف اعتبارات ابلاغی مربوطه اقدام کنند. به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی و امور بین‌الملل صندوق بازنشستگی کشوری، بهره‌مندی بازنشستگان از خدمات رفاهی نقدی و غیرنقدی دستگاه‌های اجرایی در سطح شاغلان، از مطالبات مهم بازنشستگان کشوری در سال‌های اخیر بوده است. نهم دی‌ماه سال گذشته محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در وبیناری که با حضور روسای کانون‌های بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری برگزار شد، در پاسخ به درخواست یکی از بازنشستگان، بر ارائه خدمات رفاهی از سوی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی به بازنشستگان معادل کمک‌های رفاهی شاغلان تاکید کرد و گفت: «این امر، محدودیت و مانع قانونی ندارد و باید توسط همه دستگاه‌ها اجرایی شود.» شریعتمداری همچنین به بازنشستگان قول داد که اجرایی شدن این موضوع را در سطح وزرا به‌طور جدی پیگیری کند.
 • دو راهی سرنوشت دولت آینده

  دنیای‌اقتصاد: پس از برگزاری انتخابات، رئیس‌جمهور منتخب برای ۴ سال آینده معرفی شد. کارشناسان معتقدند بر روی میز رئیس‌جمهور منتخب، لیستی از فرصت‌ها و تهدیدها وجود دارد. در لیست فرصت‌ها «لغو تحریم‌ها برای از بین بردن ریسک خارجی»، «امکان واکسیناسیون برای مهار کرونا» و «همسویی نهادهای حاکمیت برای اتخاذ تصمیمات سخت» به چشم می‌خورد. در مقابل، تهدیدهای روی میز رئیس‌جمهوری نیز شامل «وضعیت نامناسب شاخص‌های اقتصاد کلان»، «بسته شدن پنجره جمعیتی»، «کم‌شدن درآمد خانوار»، «تامین اجتماعی و صندوق‌های بازنشستگی ورشکسته»، «اتمام دوران وفور درآمدهای نفتی» و «چالش‌های محیط‌ زیستی» است. حال رئیس‌جمهور منتخب، در یک دوراهی سرنوشت‌ساز قرار دارد که می‌تواند با بهره‌گیری از فرصت‌های موجود، بر تهدیدها فائق آید یا اینکه بدون بهره‌گیری از فرصت‌ها در دام روزمرگی بیفتد تا دوباره بستری برای بزرگ شدن تهدیدهای اقتصاد ایجاد شود. از نگاه کارشناسان، دو سال نخست دولت آینده زمان طلایی استفاده از فرصت‌ها، برای پشت‌سر گذاشتن تهدیدها است. همچنین فعالان بخش خصوصی از دولت آینده انتظار دارند که تهدید «مداخلات دولت» را بردارد تا فرصت «بهبود فضای کسب‌و‌کار» ایجاد شود.
 • کرونا و تهدید ۱۳۰ میلیون فرصت شغلی

  براساس گزارش‌ها کرونا ۸۷ درصد نیروهای کار در جهان را تحت‌تاثیر قرار داده و معادل ۲۵۵ میلیون شغل تمام وقت را از بین برده و همچنان بیش از ۱۳۰ میلیون فرصت شغلی در سال جاری را تهدید می‌کند.
 • رای دیوان عدالت به پرداخت معوقات مستمری بازنشستگی

  ‌هیات عمومی دیوان عدالت اداری پرداخت معوقات اصلاح مستمری بازنشستگی با احتساب اشتغال در مشاغل سخت و زیان‌آور را از تاریخ بازنشستگی الزام‌آور دانست. به گزارش «ایلنا» کارگرانی که پس از بازنشستگی عادی به موجب رای کمیته‌های استانی تشخیص مشاغل سخت و زیان‌آور، شغل تحت تصدی آنها سخت و زیان‌آور تشخیص داده شده ‌است و شرایط مربوط به بازنشستگی در مشاغل سخت و زیان‌آور از جمله سنوات اشتغال و پرداخت معوقه مربوطه را احراز کرده‌اند، بازنشستگی عادی ایشان از عادی به سخت و زیان‌آور و از تاریخ بازنشستگی مشمول بازنشستگی در سخت و زیان‌آور است. پس از مراجعه به دیوان و بررسی در شعب آرای صادرشده در این خصوص، بعضی شعب نسبت به الزام پرداخت معوقات سخت و زیان‌آور از زمان تایید، کمیته استانی را الزام‌آور دانستند و برخی از شعب با توجه به اینکه در زمان اشتغال کارگران، بیمه از کارفرما اخذ شده است زمان بازنشستگی عادی را ملزم دانستند. از آنجا که در رای کمیته‌های استانی اشاره شده ‌است چون کارگر در سال‌های قبل در مشاغل سخت و زیان‌آور اشتغال داشته و شغل او زیان‌آور است و طبعا چون بیمه پرداخت‌شده از زمان بازنشستگی عادی محق اخذ حقوق سخت و زیان‌آور است، درنتیجه معوقات باید از زمان بازنشستگی و مستمری آن پرداخت شود. هیات عمومی دیوان عدالت اداری از تاریخ صدور حکم بازنشستگی، تامین‌اجتماعی را متعهد به پرداخت کرده و این حاکی از این است که بیمه کارگران در گذشته وجود داشته است؛ منتها شخص به‌تازگی از سختی و زیان‌آور بودن آگاه شده ‌است و با قطعیت رأی دیوان از زمان حاصل شدن آن، تامین‌اجتماعی را ملزم به پرداخت می‌کند. محل تعارض آرا در واقع شروع ذی‌حق بودن رأی مثبت کمیته استانی دال بر سخت و زیان‌آور بودن است و هیات عمومی دیوان عدالت اداری تامین‌اجتماعی را نسبت به پرداخت معوقات از زمان بازنشستگی الزام‌آور دانست.
 • آیا «رانا پلازا» به دست فراموشی سپرده شده؟

  بخش قابل‌توجهی از کارگاه‌های پوشاک بنگلادش ناامن هستند؛ در این شرایط، امکان وقوع حادثه مرگبار در هر لحظه وجود دارد. به گزارش «ایلنا» به نقل از نیویورک‌تایمز، سال ۲۰۱۳ حادثه مرگبار «رانا پلازا» در شهر «داکا» پایتخت بنگلادش اتفاق افتاد که در پی آن ۱۱۰۰ کارگر در کام مرگ فرو رفتند. این تراژدی مرگبار حائزاهمیت است زیرا از لزوم توجه به کارگران صنعت پوشاک حکایت می‌کند.
 • پنج سیاست فوری دولت آینده

  دنیای‌اقتصاد: «واکسیناسیون کرونا در سیاست‌های اجتماعی و بهداشتی»، «رفع مشکل تحریم‌ها و FATF در زمینه سیاست خارجی»، «مهار تورم از طریق عملیات بازار باز و کنترل انتظارت تورمی در سیاست پولی»، «سیاست ارزی کارآ و تولیدمحور برای جلوگیری از بیماری هلندی» و «رفع مشکل کسری بودجه ۱۴۰۰ در زمینه سیاست مالی» ۵ اولویت مهم دولت آینده در کوتاه‌مدت خواهند بود.
 • برگزاری شورای فقهی بانک‌مرکزی با ریاست جدید

  شورای فقهی بانک‌مرکزی، راهکارهای تقویت ساختار سرمایه‌ای بانک‌ها از حیث مباحث شرعی و فقهی را بررسی کرد. به گزارش روابط‌عمومی بانک‌مرکزی، سی ‌و‌ هشتمین جلسه شورای فقهی بانک‌مرکزی روز چهارشنبه ‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏به ریاست اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک‌مرکزی و با حضور تمام اعضای آن شورا تشکیل شد. در این جلسه پیشنهادهای مطروحه در خصوص راهکارهای تقویت ساختار سرمایه‌ای بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی از حیث مباحث شرعی و فقهی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ادامه مباحث به جلسات آتی شورا موکول شد.
 • هدف اول دولت آینده

  یک کارشناس اقتصادی گفت: برای کنترل تورم در عرض یک‌سال می‌توانیم تغییرات عمده‌ای در وضعیت فعلی به وجود بیاوریم و راه آن هم این است که روش تامین کسری بودجه از پایه پولی به اوراق تبدیل شود. علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی اظهار کرد: درخصوص حفظ ارزش پول ملی، سال‌هاست که برخی از مطالب مطرح می‌شود و استادان اقتصادی هم در ایران بودند که مباحث را به‌صورت دیگری مطرح کردند و باعث شدند تا سیاست‌هایی که برای کنترل تورم اجرا می‌شد، متاسفانه متوقف شود. مثلا مفهوم نرخ بهره واقعی را با نرخ بهره اسمی در خیلی جاها با یکدیگر خلط کرده‌اند. بنابراین وقتی نرخ بهره بازار بین بانکی به حدود ۲۲ تا ۲۳درصد رسید، شروع به تزریق در بازار کردند؛ زیرا معتقد بودند که نرخ بهره در بازار بالا رفته است. درحالی‌که نرخ بهره ۲۲ تا ۲۳درصدی را باید با تورم ۵۰درصدی مقایسه کنیم و وقتی هم در بازار بین‌بانکی تزریق انجام دادند، وضعیت بدتر شد. وی با اشاره به اینکه کسری بودجه دولت بالاست، افزود: باید در یک فرآیند ۱۰ تا ۲۰ساله تلاش و برنامه‌ریزی کنیم تا بودجه دولت به تراز برسد؛ ولی ما برای کنترل تورم در عرض یک‌سال می‌توانیم تغییرات عمده‌ای در وضعیت فعلی به‌وجود بیاوریم و راه آن هم این است که روش تامین کسری بودجه از پایه پولی به اوراق تبدیل شود و در آن شرایط بتوانیم مکانیسم‌های بازار اوراق را طراحی کنیم و پیش ببریم.
 • تورم کشورهای اروپایی بالاتر رفت

  متوسط نرخ تورم کشورهای عضو اتحادیه اروپا از ۲ درصد عبور کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ ماه منتهی به ماه مه با ۴/ ۰ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به ۰/ ۲‌درصد رسید تا نرخ تورم مجددا در مسیر رسیدن به سطح ۲ درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه قرار گیرد. در سطح اتحادیه اروپا این نرخ به طور متوسط ۳/ ۲ درصد بوده که از ماه قبل ۳/ ۰ درصد بیشتر شده است. انرژی با تورم ۱۹/ ۱ درصدی و خدمات با تورم ۴۵/ ۰ درصدی و مواد غذایی با تورم ۱۹/ ۰ درصدی پیشتاز گروه‌های مختلف بوده‌اند و کالاهای صنعتی نیز با تورم ۱۱/ ۰ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته اند. تورم بخش مواد غذایی و نوشیدنی نیز طی این مدت ۱۵/ ۰ درصد بوده است. قرار است بانک مرکزی اروپا در هر ماه ۲۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری کند تا راه را برای تقویت رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو هموار کند.
 • کسب رتبه دوم کشوری در شفافیت اطلاعات

  دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات کشور با اشاره به اعلام اسامی ۱۰ دستگاه اجرایی برتر در حوزه شفافیت اطلاعات از کسب رتبه دوم توسط وزارت اقتصاد در بین بیش از ۱۴۰ دستگاه دولتی خبر داد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر