آرشیو روزنامه شماره ۴۷۶۵ دنیای اقتصاد

اخبار سیاست گذاری - روزنامه شماره ۴۷۶۵

 • پازل عددی بودجه ۹۹

  دنیای اقتصاد: پازل بودجه ۹۹ در حال تکمیل است. پس از آنکه رئیس سازمان برنامه و بودجه درآمدهای نفت در بودجه سال آتی را اعلام کرد، خبرها از تکمیل دیگر قطعات پازل حکایت دارد. پیشنهادهای اولیه حاکی از این است که اعتبارات هزینه‌ای بودجه ۹۹، همچون ارقام نسخه اصلاح‌شده بودجه سال جاری باشد. در نتیجه می‌توان گفت دولت در نظر گرفته تا با ۳۱۰ هزار میلیارد تومان به اداره دستگاه‌های اجرایی و عمومی بپردازد. البته طبق اعلام قبلی، در سال آتی ۱۵ درصد به حقوق کارمندان افزوده می‌شود؛ در نتیجه دولت تصمیم به حذف بخشی از هزینه‌های عمومی گرفته تا افزایش حقوق کارکنان محقق شود. همچنین در سمت منابع، برخی گمانه‌زنی‌ها نشان می‌دهد دولت پیش‌بینی‌کرده حدود ۱۶۰ هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی به‌دست آورد. در مورد درآمدهای نفتی نیز محمدباقر نوبخت، رقم پیش‌بینی شده را ۱۰ تا ۱۲ میلیارد دلار اعلام کرد. هر چند هنوز تصمیم نهایی درباره فروش نفت در سال ۹۹ گرفته نشده؛ اما مساله مهم‌تر نرخ تسعیر بودجه است که تصمیم‌گیری در مورد آن نیز در دولت به نتیجه نرسیده و به شورای عالی هماهنگی اقتصادی پاس داده شده است. گفته می‌شود نرخ تسعیر دلار ۴۲۰۰ و صفر شدن سهم صندوق توسعه ملی در بودجه ۹۹ از دیگر سیاست‌ها در سال آینده است.
 • نتایج اعتراض به حذف «حمایت معیشتی» یک‌ماهه اعلام می‌شود

  ایرنا: خانوارهایی که سبد حمایت معیشتی دریافت نکرده‌اند، از تاریخ سوم آذرماه ۱۰ روز فرصت دارند که اعتراض خود را ثبت کنند؛ به گفته سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی، نتایج بررسی‌ها کمتر از یک ماه اعلام می‌شود. پس از واریز آخرین دور سبد حمایت معیشتی دولت، اعلام شد افرادی که یارانه حمایتی دریافت نکرده‌اند، در صورتی که خود را مشمول دریافت یارانه می‌دانند ۱۰ روز مهلت دارند کد ملی سرپرست خانوار را به سامانه#۶۳۶۹* ارسال کنند. ابتدا مقرر شده بود که پس از ارسال کد ملی، کد رهگیری بعد از ۲۴ ساعت به سرپرست خانوار ارسال شود. اما طی تماس‌های چند روز اخیر مردم با «ایرنا» برخی اعلام کرده‌اند که هنوز کدرهگیری برای آنها ارسال نشده و نگران هستند که درخواست آنها در سامانه مربوطه ثبت نشده باشد. «حسین میرزایی» سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی در این خصوص گفت: پس از ثبت درخواست‌ها در زمان کمتر از یک ماه نتایج بررسی‌ها اعلام می‌شود. وی ادامه داد: تاکنون پنج میلیون پیامک برای طرح حمایت معیشتی دریافت شده است که یک میلیون از این پیامک‌ها تکراری بود یا از طرف افرادی به‌جز سرپرستان خانوار به سامانه ارسال شده بود.
 • دارایی نباید ملاک پرداخت کمک معیشتی باشد

  رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی می‌گوید اگر قرار است در طرح معیشتی عدالت اجتماعی رعایت شود به‌جای دارایی‌ افراد باید هزینه معیشت و درآمد ملاک عمل قرار گیرد و کسانی که ماشین‌ها و ملک‌های میلیاردی خرید و فروش می‌کنند نباید کمک معیشتی به آنها پرداخت نشود.
 • سود «جمعه سیاه» در جیب شرکت‌ها

  آمارها نشان می‌دهند میزان تراکنش‌های جمعه سیاه در انگلیس ۵/ ۱۲ درصد و در آمریکا ۲/ ۱۹ درصد نسبت به سال قبل بیشتر شده است. به گزارش «ایسنا» به نقل از سی‌ان‌ان، داده‌های مربوط به موسسه «ادوب انالتیکس» نشان می‌دهد که تنها تا ظهر روز جمعه، شهروندان آمریکایی ۲/ ۴ میلیارد دلار خرید قطعی در حراجی‌های جمعه سیاه داشته‌اند که نیمی از این خریدها به‌صورت اینترنتی بوده است.
 • چرا آمریکا با چین توافق نمی‌کند؟

  پیتر شیف، اقتصاددان معروف، معتقد است که ترامپ تلاش نمی‌کند با چین به توافق تجاری برسد، بلکه تنها به دنبال بالا رفتن بازار سهام است.

بیشتر